Literatura

Lektury Krytyczne: „Kryształowy pałac" Petera Sloterdijka

We wtorek 20 marca o godz. 19.00 Krytyka Polityczna zaprasza na spotkanie z cyklu Lektury Krytyczne poświęcone książce Petera Sloterdijka Kryształowy pałac.

Udział wezmą: Agata Czarnacka, Jacek Dobrowolski, Andrzej Szpindler; prowadzenie: Roman Kurkiewicz, redaktor naczelny tygodnika "Przekrój". Uczestnicy dyskusji zastanowią się m.in., na ile Sloterdijkowska metafora kryształowego pałacu jest nadal aktualna.

 

20.03, wtorek, g. 19.00, Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat, ul. Nowy Świat 63, Warszawa, wstęp wolny


O KSIĄŻCE

W 1851 roku w londyńskim Hyde Parku stanął gigantyczny Kryształowy Pałac, w którym odbyła się pierwsza wystawa światowa. Tysiące ludzi bezskutecznie próbowało się dostać do jego wnętrza. Również dziś do niewidzialnych granic Zachodu – zamieszkanego przez zwycięzców globalizacji – dobijają się miliony przegranych. Czy współczesny kryształowy pałac przetrwa? Książka Sloterdijka to efektowny esej o tym, jak będzie wyglądał świat po globalizacji.

 

To zaskakujące, jak bardzo inspirujące (nawet gdy irytują i drażnią) okazują się rozważania Sloterdijka o świecie i Bogu, jak bardzo są felietonistyczne w najlepszym sensie tego słowa. - „Frankfurter Allgemeine Zeitung”

 

O AUTORZE

Peter Sloterdijk (1949) – wybitny filozof, eseista i publicysta, najbardziej wpływowy intelektualista Niemiec. Zasłynął m.in. przełomową dla współczesnej myśli europejskiej rozprawą Krytyka cynicznego rozumu (1983, wyd. polskie 2008), monumentalnym trzytomowym dziełem Sfery (1998 – 2004), a zwłaszcza kontrowersyjną rozprawą o genetyce Reguły dla ludzkiego zwierzyńca (1999). Zajmuje się teorią nowoczesności i współczesnego kapitalizmu, analizuje sztukę współczesną i popkulturę. Jest rektorem Państwowej Akademii Sztuk Pięknych w Karlsruhe, gdzie wykłada filozofię i teorię mediów. Prowadzi także popularny Kwartet filozoficzny w niemieckiej telewizji ZDF.


przysłano: 3 czerwca 2011 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca