Co możesz zrobić z książkami, które już przeczytałeś?

Redakcja
Redakcja
Kategoria książka · 18 lipca 2012

Każdy z nas ma w domu książki, które już przeczytał i które nie mieszczą mu się na półkach. Co z nimi zrobić? Podpowiadamy w naszym mini- poradniku.

 

Książkokrążenie, czyli oddaj za darmo

Uwalnianie książek, czyli bookcrossing to idea nieodpłatnego przekazywania książek najczęściej poprzez zostawianie ich w specjalnie oznaczonych miejscach, by ktoś mógł je potem zabrać, przeczytać i znów zostawić w tym samym lub innym wyznaczonym do tego miejscu. Książki pozostawiane mogą być np. w tramwajach, na ulicach, w szkołach, czy w kawiarniach.

Pomysł powstał w USA, w 2001 roku. Celem nowej idei było podniesienie poziomu czytelnictwa wśród społeczeństwa. Zamysł powiódł się. W krótkim czasie akcja przekroczyła granice Stanów Zjednoczonych, a ludzie na całym świecie zaczęli uwalniać swoje książki. W Polsce bookcrossing funkcjonuje od 2003 roku. Codziennie na terenie całego kraju pozostawiane są książki, aby mogły je przeczytać kolejne osoby. W ten sposób książki nie marnieją i nie tkwią na zakurzonych półkach. Wręcz przeciwnie - funkcjonują zgodnie ze swoim przeznaczeniem – trafiają do wciąż nowych czytelników. Tych spragnionych literatury i tych zupełnie przypadkowych.

Dla tych, których nie przekonuje bookcrossing zawsze pozostaje jeszcze poszukanie chętnych na przeczytane już książki wśród znajomych. Każdy z pewnością z otwartymi rękoma przyjmie dobrą książkę okraszoną rzetelną rekomendacją.

Przeczytałeś? Sprzedaj!

Możliwości zarobku na używanych książkach jest kilka. Można odsprzedać swoje książki wybranym antykwariatom  czy specjalnym miejscom skupu- trzeba się jednak liczyć z tym, że ich cenę ustala kupujący.

Podstawowym kryterium jest oczywiście stan książki oraz popyt na nie wśród czytelników. Coraz popularniejsze staje się także branie książek w komis. Sprzedający otrzymuje należność za książki dopiero wtedy, gdy znajdzie się na nie klient. Prawie nigdzie nie uda się niestety sprzedać książek nieaktualnych lub takich, których na rynku jest już za dużo.


Pozostaje jednak jeszcze jedno wyjście. Jeśli chcesz zarobić na książkach więcej, niż oferuje sprzedawca w antykwariacie lub skupie, wystaw książkę w serwisie oferującym sprzedaż rzeczy z drugiej ręki. – Wystawiając swoją ofertę w serwisie Sprzedajemy.pl sam ustalasz cenę, jaką chciałbyś uzyskać ze sprzedaży,  rezygnujesz przy tym z pośredników. Nie trzeba też bać się o zainteresowanie- Sprzedajemy.pl odwiedza ponad milion użytkowników miesięcznie- mówi Alicja Turek, specjalista ds. komunikacji w serwisie Sprzedajemy.pl.

Na Sprzedajemy.pl w prosty sposób można wyszukać interesujące nas oferty, a także zamieścić własne. – W serwisie znajdziemy oferty umieszczone głównie przez osoby prywatne z naszej okolicy, dzięki czemu możemy liczyć na bezpośredni kontakt ze sprzedającym i odbiór osobisty, co niewątpliwie pozwoli nam zaoszczędzić- zaznacza Alicja Turek.


Z obrotu używanych książek zadowolone są zwykle obie, najbardziej zainteresowane strony –ci, którzy książki chcą kupić i ci, którzy niepotrzebnych już książek chcą się pozbyć. Ważne jednak by mieli jak i gdzie na siebie trafić.