Literatura

Co zrobić, kiedy nikt Cię nie rozumie? (RMW)

Dziesięcioletniego Ferdynanda nie bez powodu nazywają Szkodnikiem. Mimo jego najszczerszych chęci nic mu nie wychodzi.

Dziwne Przypadki Ferdynanda Szkodnika to jedna z nowszych powieści Marcina Pałasza. Została nominowana do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego 2011, podobnie jak inne jego utwory, na przykład: Wakacje w wielkim mieście, Licencja na zakochanie, Wszystko zaczyna się od marzeń. W roku 2007 i 2008 otrzymał wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Kornela Makuszyńskiego 2007/2008.

 

Dziesięcioletni Ferdynand to wrażliwy chłopiec zwany Szkodnikiem, zresztą nie bez powodu. Mimo najszczerszych chęci bohatera do czynienia dobra, wszystko wychodzi mu odwrotnie. Ma z tego powodu wiele nieprzyjemności nawet wtedy, gdy martwi się o losy swojej rodziny oraz obcych ludzi! Głównymi bohaterami powieści są nastoletni chłopcy, którzy ostatnie dni wakacji spędzają bardzo aktywnie – próbują znaleźć złodzieja okradającego starsze osoby, mieszkające w ceglanych domach.

 

Młody bohater jest trochę inny od swoich rówieśników. Jego troska i wrażliwość o innych czasem sprawia mu wiele kłopotów. Kiedy Ferdynand zaopatrza się w niezbędne (metalowe) przedmioty do obrony przed terrorystami, którzy mogli w każdej chwili zaatakować lecących samolotem pasażerów – w tym jego rodziców i brata – nikt go nie rozumie. Matka  nie umie docenić opiekuńczości i wrażliwości swojego syna ani nawet zrozumieć, że chciałby zostać bohaterem. Starszy brat ma dosyć jego „wybryków”, a ojciec nic nie mówi. Szkodnikowi jest bardzo przykro i smutno. Podobne sceny bardzo często zdarzają się w życiu młodego bohatera. Mimo jego zawziętości i najszczerszej chęci do poprawy nic się nie zmienia. Jednak pewnego dnia Ferdynand postanawia pójść do świętego źródełka, a tam się pomodlić. Jest to szczera modlitwa, w której zawierza się całkowicie Panu Bogu. Jak się okazuje droga, którą wybiera jest tą właściwą, a wszystkie jego problemy znikają.

 

 

Powieść napisana jest w przystępny sposób dla 10-letnich odbiorców. Narrator opowiada o wydarzeniach w sposób naturalny i zachęcający do dalszego czytania. Świetnie dopasowuje słowa i składa zdania, młody czytelnik ma wrażenie jakby przyglądał się tym zdarzeniom z bliska. Czytając powieść, czułam się odprężona i wypoczęta, język, jakiego używał narrator, był lekki, swobodny, idealnie dopasowany do małych (i nie tylko) konsumentów. W powieści pojawia się zagadkowy wątek i do końca nie wiadomo, jaki będzie finał. Polecam tę książkę w szczególności młodym czytelnikom. Przygody, a raczej przypadki, głównego bohatera dają dużo do myślenia, a zarazem jest w nich trochę humoru. 

 

 

Zofia Wiktoria Jamrozik

 

 

Tytuł: Dziwne przypadki Ferdynanda Szkodnika

Autor: Marcin Pałasz

Oprawa: Miękka

Ilość stron: 228

Rok wydania: 2010

Wydawnictwo: W.A.B.

 

--------------------------------------------------------------------------

Masz ochotę również wziąć udział w projekcie Wywroty: Recenzencka Młodzieżówka Wywrotka? Zajrzyj: tutaj.

Zofia Wiktoria Jamrozik

Zofia Wiktoria Jamrozik

23 Poznań
2 artykuły
bierze udział w projekcie Recenzencka Młodzieżówka Wywrotka


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
Radosław Kolago
Radosław Kolago 27 września 2012, 20:04
Bez kitu, przeczytalem tytuł i musiałem sprawdzić. NIC NIE POMOGŁO ;C
Justyna D. Barańska
Justyna D. Barańska 27 września 2012, 21:10
O czym mówisz, Radku?
przysłano: 22 września 2012 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca