Literatura

Witam, tu Stephanie Plum! (RMW)

Okładka książki jest dwuznaczna jak zresztą sam jej tytuł.

Jak upolować faceta po pierwsze dla pieniędzy to jedna z wielu powieści Janet Evanovich. Otwiera kolejną serię, z której ukazały się już dwadzieścia dwie książki. Autorka jak dotąd słynęła z dwunastotomowego romansu, teraz mamy okazję czytać jej inne dzieła.

 

Powieść opowiada o Stephanie Plum. Młoda kobieta nie ma pracy i koniecznie potrzebuje pieniędzy. W swym zdeterminowaniu decyduje się zostać łowcą nagród. Jej nowa praca polega na namierzaniu przestępców, którzy nie stawili się w sądzie. Czasem są to niezbyt groźne osoby, ale zdarzają się również niebezpieczni mordercy, którym postawiono poważne zarzuty. Kupuje pistolet (dla zainteresowanych – Smith&Wesson, kaliber 38) i wiele innych niezbędnych w jej nowym zawodzie przedmiotów.

 

Książka napisana przez Janet Evanovich ma swój charakter. Styl pisania autorki zachęca do dalszej lektury. Język, jakiego używa narrator i bohaterowie, jest swobodny i naturalny. Sposób budowania napięcia bardzo mi się podobał. Autorka nie nadużywa opisów ani dialogów, choć tych drugich jest znacznie więcej. Nie przedłuża scen. Momentami nie można oderwać się od tej niewątpliwie wciągającej powieści. Podczas lektury czytelnik oczekuje w napięciu dalszych losów bohaterów. Jest ciekawe zakończenie. Pierwszoosobowy narrator to wielka zaleta tej powieści. Czytelnik wczuwa się w sytuacje bohatera i przeżywa wraz z nim wszystkie chwile: te pełne grozy, jak i te wesołe i co najważniejsze wie tylko tyle, ile wie główny bohater.

 

Sposób kreowania postaci przez autorkę bardzo mi się podoba. Przedstawieni bohaterowie są realistyczni, nieszablonowi. Ich wady – niedoskonałość, a co za tym idzie: porażki – wzbudzają szczerą sympatię czytelników. Pogłębiony portret psychologiczny głównej bohaterki Stephanie Plum powoduje, iż przedstawiona postać staje się bliska czytelnikowi. Janet Evanovich wprowadziła również w ich życie problemy, słabości podobne do naszych. Sympatia czytelnika do bohaterów jest spowodowana ich naturalnością, realnością opisanych postaw, których autorka nie idealizuje.

 

Użycie przez autorkę wulgaryzmów i kolokwializmów nadaje powieści realnego wymiaru, luzu, autentyczności, która jest bardzo ważna zwłaszcza w powieściach z narracją pierwszoosobową. Dzięki temu zabiegowi nie tylko język stał się jeszcze bardziej swobodny, ale również bohaterowie są jakby przystępniejsi dla czytających. Przedstawiony świat nabrał życia. Świetny i naturalny styl pisania Janet sprawił, że Jak upolować faceta po pierwsze dla pieniędzy utrzymywał się przez siedemdziesiąt pięć tygodni na liście bestsellerów USA Today.

 

Akcja powieści jest wartka i żywa, trzymająca czytelnika w napięciu. W lekturze został zachowany logiczny ciąg zdarzeń przyczynowo-skutkowych. Z rozdziału na rozdział napięcie akcji wzrasta. Nie zabrakło też humoru. Większość wydarzeń jest zaskakująca i trudna do przewidzenia.

 

Jednym z najbardziej porywających fragmentów w książce są dialogi, którym często towarzyszy uśmiech na twarzy. Ludzie wolą czytać humorystyczne, realne i odprężające dialogi niż pełno nudnawych opisów. Janet Evanovich zdaje się to bardzo dobrze rozumieć. Zabawne sytuacje opisane w formie dialogu z potrzebnymi, interesującymi, opisami zaciekawiają.

 

Książkę czyta się się przyjemnie. Jest „lekką” lekturą, idealną na relaks. Fabuła, ciekawi bohaterowie, szybka akcja to wszystko powoduje, że czytelnik zostaje zaintrygowany historią, która ma swoją kontynuację. Styl i lekkość piora Janet Evanvich sprawiają, że chętnie siegnę w najbliższym czasie do dalszych części o łowczyni nagród – Stephanie Plum.   

     

Zofia Wiktoria Jamrozik

 

 

Autor: Janet Evanovich

Tytuł: Jak upolować faceta po pierwsze dla pieniędzy

Tłumaczenie: Repeczko Dominika

Wydawnictwo: Fabryka Słów

Data wydania: marzec 2012

Liczba stron: 343

 

 

__________________________________________________________
 

 

Powyższa recenzja przynależy do projektu Wywroty – Recenzencka Młodzieżówka Wywrotka, w którym nastoletni Wywrotowcy pod opieką Redakcji ćwiczą swoje umiejętności pisarskie. Prosimy zatem o wyrozumiałość oraz o uwagi i porady dla naszych początkujących recenzentów. 

 

Młodzieży! Do dzieła! Wszystkich chętnych proszę o przesłanie próbki tekstu (recenzja dowolnej książki; długość: 1 str. kartki a4) na adres: justyna.baranska@wywrota.pl Zasada jest prosta: my Wam dajemy książki, Wy piszecie, a potem wspólnymi siłami dłubiemy w tekście. 

 

Głównym opiekunem RMW jest Michał Domagalski. 

 

 

Masz ochotę również wziąć udział w projekcie Wywroty: Recenzencka Młodzieżówka Wywrotka? Zajrzyj: tutaj.

Zofia Wiktoria Jamrozik

Zofia Wiktoria Jamrozik

24 Poznań
2 artykuły
bierze udział w projekcie Recenzencka Młodzieżówka Wywrotka


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
Usunięto 1 komentarz
przysłano: 24 kwietnia 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca