Literatura

Życie jest kinem. „Pola Negri. Własnymi słowami” Mariusza Kotowskiego

Mariusz Kotowski jest mieszkającym w Stanach Zjednoczonych reżyserem i producentem polskiego pochodzenia, dla którego Pola Negri stanowi jedną z największych ikon złotej ery kina.

Przygodę z tą niezwykłą aktorką rozpoczął wraz ze swoim debiutanckim filmem pt. Życie jest snem w kinie, wielokrotnie nagradzanym na festiwalach. W 2011 roku wydał biografię Negri, uznaną za Książkę Roku Magazynu Literackiego Książki. Niedawno zaś opublikowana Pola Negri. Własnymi słowami jest pozycją, w której Kotowski przedstawia życie, jak i osobowość tej niezwykłej gwiazdy od zupełnie innej strony.

 

Książka została podzielona na dwie części. Pierwsza do zbiór autobiograficznych artykułów prezentujących burzliwe koleje losu aktorki oraz historie jej związków, w tym z Charliem Chaplinem oraz Rudolfem Valentino. Z tych wspomnień wyłania się świat, którego już dawno nie ma – epoka wielkich zmian, niezwykłych karier i blichtru Hollywoodu złotego wieku.

 

Czytając poszczególne artykuły poznajemy zawiłe losy związków Poli, która nie należała do osób skrytych – wręcz przeciwnie, była swoją najlepszą spin doktorką. Świetnie zbudowała oraz podtrzymała legendę ekscentrycznej gwiazdy, pożeraczki męskich serc przeżywającej niezwykłe i pasjonujące chwile, niczym z kadr hollywoodzkich produkcji. Jej historia może posłużyć za materiał na kilka scenariuszy filmowych. Dramatyczna, pełna niespodziewanych zwrotów akcji, wzlotów oraz upadków – jednym słowem taka, jaką wydaje się, że powinna być opowieść o wielkiej gwieździe kina.

 

Negri nie należała do eterycznych panienek z dobrych domów. Pomimo, że pochodziła ze szlacheckiej rodziny, od dziecka musiała borykać się z biedą i represjami, które spowodowała bohaterska postawa jej ojca sprzeciwiającego się pruskim rządom. Jego postępowanie przyczyniło się do rozdzielenia z rodziną i zesłania na Syberię, przynosząc żonie i córce lekcję twardego życia. Pola bardzo szybko musiała nauczyć się samodzielności oraz wytrwałości. Należała jednak do odważnych osób, które podążały za swoimi marzeniami oraz instynktem, a ten zawiódł ją na sam szczyt. Wiedziała czego chce i nie bała się tego brać.

 

Niestety sukces sceniczny, nie przełożył się na szczęście prywatne. Jej życie uczuciowe było burzliwe – wypełnione szaleńczymi namiętnościami oraz stratami. Silnym piętnem na jej psychice odbiło się również poronienie dziecka, którego oczekiwała wraz ze swoim drugim mężem księciem Mdivanim. O tych wydarzeniach opowiada pierwsza część Poli Negri. Własnymi słowami.

 

Snute przez nią opowieści stanowią świetne uzupełnienie jej biografii. Negri lubiła o sobie pisać, co potwierdza chociażby wydany lata temu jej autobiograficzny Pamiętnik gwiazdy. Zatem w jaki sposób Pola przedstawiła swoje losy? Na pewno charakterystyczny dla czasów, w których je spisała.

 

Autobiograficzne artykuły Negri cechuje infantylny język, przesadna egzaltacja oraz absolutny brak skromności. Swoje życie przestawia niczym epicką historię rodem zaczerpniętą ze srebrnego ekranu. Nie mniej jest ona wypełniona urokiem i przykuwa uwagę. Nawet jeśli te opowieści są podkoloryzowane, nie bardzo o to dbamy, gdyż gawędziarski talent Poli oczarowuje nas i sprawia, że chcemy wiedzieć: co wydarzyło się dalej? Jak potoczyły się losy tej biednej szlachcianki, która w krótkim czasie zamieniła skromne berlińskie mieszkanie na hollywoodzkie pałace?

 

Zagłębiając się w Poli Negri. Własnymi słowami poznajemy nie tylko losy aktorki, ale również odkrywamy gwiazdę od zupełnie innej strony – poprzez jej miłość do sztuki filmowej, którą przekazała w noweli W kinie życie jest snem, po raz pierwszy opublikowanej w Polsce właśnie w tej książce.

 

W kinie... jest zbiorem esejów i opowiadań nawiązujących tematyką do początków ludzkiej fascynacji ruchomymi obrazami. Teksty te ukazują Negri jako artystkę zafascynowaną filmowym światem oraz sztuką, która w nim powstaje, nie tylko od strony technicznej, lecz również filozoficznej. Z ich sposobu narracji wyłania się zdolna pisarka, wnikliwie analizująca ludzką fascynację ruchomymi obrazami. Są to opowieści o świecie magii oraz głębszego stopnia zrozumienia sztuki, która nie tylko intrygowała, ale również przerażała od wieków ludzkość.

 

Bohaterowie W kinie życie jest snem, mający styczność z ruchomymi obrazami, są nimi zafascynowani, niczym zwierzyna wzrokiem kobry przed ukąszeniem. Teksty te kipią od pasji oraz chęci odkrycia tajemnicy owego przyciągania, które sprawia, że zagłębiamy się w prezentowanych historiach, nie chcąc opuścić ich iluzorycznych światów.

 

Pola Negri. Własnymi słowami to pozycja złożona z fragmentarycznych wspomnień i przemyśleń, opartych o działalność przemysłu kinowego oraz wnikliwą analizę tekstów teoretycznych i filozoficznych. Dla osób, które nie miały dotąd sposobności zetknąć się z życiorysem Negri lub historią kina złotej ery, może być to spotkanie trudne i momentami niezrozumiałe, choć intrygujące. Zaś samą lekturę na pewno uprzyjemnią wspaniałe zdjęcia aktorki oraz dołączony film Żółty paszport, uważany przez niektórych za przełomową produkcję w jej karierze.

 

 

Pola Negri, Mariusz Kotowski

Pola Negri. Własnymi Słowami

 

Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2014

Liczba stron: 208

 

Ania B.

Ania B.

32 Bytom
36 artykułów 5 komentarzy
...w trakcie poszukiwań.
Ministerstwo Literatury


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 6 stycznia 2015 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca