Literatura

Bezlitosne. Najokrutniejsze kobiety dwudziestolecia międzywojennego

Kobiety, które nie znały litości. Historie, które fascynowały miliony. Czasy, które zmieniły Polskę.
 

Arystokratki, służące i prostytutki. W odradzającej się Polsce dzieliło je niemal wszystko. Połączyła je zbrodnia. Z miłości, z zazdrości, z chęci zemsty. Agnieszka Haska i Jerzy Stachowicz dotarli do sensacyjnych i bulwersujących spraw, którymi w dwudziestoleciu międzywojennym żyła cała Polska. „Bezlitosne. Najokrutniejsze kobiety dwudziestolecia międzywojennego” już wkrótce w księgarniach.

 

Zabójstwa dokonywane przez zazdrosne kochanki w kawiarniach, podszywanie się pod arystokrację, szpiegowanie na rzecz obcego wywiadu, spektakularne kradzieże – repertuar kobiecej zbrodni był nieskończenie szeroki.


Przestępstwa, które popełniały, nie schodziły z pierwszych stron bulwarowej prasy i z ust rozplotkowanych czytelników. Warszawa, Łódź, Lwów, Wilno – cała Polska była areną, na której rozgrywało się pasjonujące widowisko: najpierw przestępstwo, potem śledztwo i pościg, wreszcie proces sądowy i wyrok.


Polska odradzająca się po latach niewoli to kraj pełen kontrastów – postępującej modernizacji towarzyszą zacofanie i przesądy, a raj, o który walczyły emancypantki, niekiedy bardziej przypomina piekło.


Przewodnikiem po świecie zabójstw, oszustw, szpiegostwa i pospolitych kradzieży dokonywanych przez kobiety jest codzienna prasa dwudziestolecia międzywojennego, łatwo i szybko ferująca wyroki, wynosząca na piedestał i strącająca w niebyt społecznej pamięci kobiety, które dopuściły się zbrodni.

 

Agnieszka Haska i Jerzy Stachowicz – kulturoznawcy i wykładowcy akademiccy. Zajmują się wszelkimi aspektami rzeczywistości realnej i wyobrażonej sprzed 1939 roku, ze szczególnym uwzględnieniem tematów fascynujących czytelników ówczesnych bulwarówek: wirujących stolików, szalonych wynalazków, krwawych morderstw, wizji przyszłości oraz mózgu Józefa Piłsudskiego. Autorzy antologii zapomnianych przedwojennych tekstów fantastycznych „Śniąc o potędze” (Warszawa 2013), stali publicyści „Nowej Fantastyki”, współpracują z Cyfrową Biblioteką Narodową Polona. Swoje historyczne odkrycia prezentują codziennie w ramach projektu „Fantastyka z lamusa” na www.facebook.com/lamusowo.


 

Agnieszka Haska i Jerzy Stachowicz  

Tytuł: Bezlitosne. Najokrutniejsze kobiety dwudziestolecia międzywojennego

Wydawnictwo: Akurat, listopad 2015
Stron: 340


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 23 listopada 2015 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca