Literatura

Wybór wierszy Grzegorza Kwiatkowskiego - premiera 1 lutego!

1 lutego ukaże się Powinni się nie urodzić revisited – Urodzić – wybór wierszy Grzegorza Kwiatkowskiego z tomów Przeprawa, Eine kleine todesmusic oraz Osłabić. W ostatnich dwóch książkach (Radości i Spalanie) rozliczał się z historią powszechną. W zbiorze spajającym trzy pierwsze publikacje, autor skłania się ku prywatności, surowo analizuje relacje panujące w naturalnej dla człowieka społeczności.

 

W Powinni się nie urodzić revisited – Urodzić wydanym w Biurze Literackim jako e-book nie ma najeźdźców, nie ma obcych ani krwawych walk. A mimo to przemoc i krzywda są elementem codzienności. Grzegorz Kwiatkowski uruchamia psychoterapeutyczną figurę dziecka uwikłanego w mechanizmy świata dorosłych i bezbronnego względem nich. Taka rewizja przeszłości musi boleć, ale ostatecznie przynosi ulgę.

Żywiołem trójmiejskiego autora jest przeszłość – zwłaszcza ta niewygodna, poddana łagodzącej pracy pamięci. To co niepokoi Kwiatkowskiego, to świadomość, że czas leczy rany, koi uczestników dramatycznych wydarzeń (zarówno ofiary, jak i katów). Straumatyzowany podmiot jego utworów jest cyniczny względem powszechnie wypracowanego ładu. Stale ma przed oczami przeszłość, z całym jej potencjałem okrucieństwa i grozy. Ta perspektywa, jak filtr, nakłada się na obraz teraźniejszości.

Grzegorz Kwiatkowski to nie tylko poeta, ale także muzyk. Płyta Headache zespołu Trupa Trupa, którego jest członkiem, zajmuje czołowe miejsca w polskich i zagranicznych podsumowaniach roku. Jeden z najważniejszych muzycznych dziennikarzy świata Sasha Frere-Jones na łamach Los Angeles Times uznał Headache za jedną z najlepszych płyt 2015 roku, a Trupę Trupa jednym z najlepszych zespołów rockowych na świecie.

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 18 stycznia 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca