Literatura

Skradziona tożsamość w książce Joshua Ferrisa "Wstać znowu o ludzkiej porze"

Co byś zrobił, gdyby ktoś nagle zaczął się pod ciebie podszywać?

Pełna ironicznego humoru opowieść o tym, jak kruchy może być twój obraz samego siebie.

 

Paul O’Rourke to typowy nowojorczyk, któremu udało się osiągnąć sukces. Ma własny gabinet dentystyczny na Manhattanie i świetnie zarabia. Niestety, jego życie osobiste nie przynosi mu satysfakcji. Choć Paul nie przyznaje się do tego, ma obsesję na punkcie swojej byłej partnerki, Connie, coraz większy „kryzys niewiary” (jest ateistą) i problemy z określeniem celu życia. Wszystko to sprawia, że staje się coraz bardziej cyniczny i wyobcowany.

 

Sytuacja staje się coraz bardziej napięta, zwłaszcza że Connie nadal pracuje z Paulem. Mężczyzna tłumaczy sobie, że nie może zwolnić Connie, ponieważ ta nie będzie miała warunków do pracy nad swoją poezją. Jest to jednak wymówka, aby zatrzymać kobietę przy sobie. Aby dać upust emocjom, Paul zaczyna grać w grę „Mogłoby być gorzej”, w której porównuje swoją sytuację do sytuacji przechodniów mijanych na ulicach Manhattanu. Jednak nie próbuje nawet poznać nowych osób – ogranicza się jedynie do powierzchownej oceny mijających go ludzi. Dopiero kiedy ktoś zaczyna podszywać się pod Paula w sieci, zmuszony jest wejść w interakcję z tajemniczym „prześladowcą”.

 

Wstać znowu o ludzkiej porze to zarówno lęki i frustracje, jak i energia oraz specyficzne poczucie humoru nowojorczyków w pigułce. Współcześni mieszkańcy „Big Apple” to nie tylko ludzie dążący do pełnego sukcesów zawodowych życia. To często osoby szukające swojego miejsca, mające problem z określeniem swojej przynależności, poszukujące prawdziwej tożsamości. Bohater książki, Paul, próbował budować swoją tożsamość i poczucie przynależności na słabych fundamentach dotychczasowego życia. Nie czuł się jednak w pełni spełniony, a swoją niepewność próbował tłumić coraz bardziej cyniczną postawą. Podszywanie się pod niego w internecie było jednak kroplą, która przelała czarę – Paul zaczął poszukiwać odpowiedzi na pytania, których wcześniej nie chciał nawet zadawać. Właśnie to pozwoliło mu odnaleźć swoje miejsce w świecie.

Bohater jest osobą inteligentną, refleksyjną, z ciętym, autoironicznym poczuciem humoru. To człowiek z krwi i kości, który ma swoje pasje i obsesje, który odnosi zwycięstwa i ponosi porażki.

 

Joshua Ferris – to bestsellerowy amerykański pisarz mieszkający na stałe w Nowym Jorku, wielokrotnie nagradzany za swoje poprzednie książki. Jego trzecia powieść Wstać znowu o ludzkiej porze została w 2014 roku uhonorowana Nagrodą Dylana Thomasa. Była też nominowana do Nagrody Bookera. Sam autor znalazł się na prestiżowej liście 20 najbardziej obiecujących pisarzy przed czterdziestką magazynu „New Yorker”.

 

Joshua Ferris, Wstać znowu o ludzkiej porze

Wydawnictwo: Czarna owca

Premiera: 2 marca 2016

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
PozycjeObowiązkowe
PozycjeObowiązkowe 22 marca 2016, 16:30
Książka kameleon. Raz zabawna, raz gorzka, raz mistyczna. Polecam. pozycjeobowiazkowe.blogspot.com/2016/03/usta-to-dz…
przysłano: 29 lutego 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca