Literatura

"Podróż w stronę czerwieni" Sylwii Zientek – dziś premiera!

Porywająca powieść drogi, studium problemów współczesnych czterdziestolatek, a zarazem opowieść o inspirującym życiu i twórczości młodopolskiej poetki Marii Komornickiej – 25 lipca 2016 roku minie 130 lat od jej urodzin. Najnowsza powieść Sylwii Zientek w księgarniach od 27 kwietnia.

 

Wypalenie zawodowe, zakończenie wieloletniej pracy w korporacji, rozpadający się związek i pytania o słuszność wybranej ścieżki życiowej – z tym właśnie mierzy się Ewa, kiedy przypadkowo natrafia na tekst opowiadający o młodopolskiej poetce Marii Komornickiej. Tajemniczy i fascynujący życiorys tej postaci zaczyna coraz bardziej dominować jej wyobraźnię, spychając pozostałe problemy na drugi plan. Dysponując pieniędzmi otrzymanymi od dotychczasowego pracodawcy w ramach odprawy, Ewa wyrusza w podróż do miejsc, w których na początku XX wieku przebywała Komornicka. Trasa podróży obejmuje Grabów (miejsce urodzin i życia poetki), Brugię (ważne dla twórczości Komornickiej miasto) oraz Paryż, gdzie w 1903 roku poetka przeszła załamanie nerwowe.

 

Podróż w stronę czerwieni Sylwii Zientek to studium problemów współczesnych czterdziestolatek, ale i zapis nowych doświadczeń, możliwych dzięki dojrzałości intelektualnej i emocjonalnej. Autorka opisuje pełen namiętności związek bohaterki, która dopiero teraz umie w pełni zaangażować się w intymną relację i czerpać z niej satysfakcję. To także inspirująca powieść drogi, a zarazem historia wielkiej fascynacji, która daje siłę do zmiany. W swojej opowieści o poszukiwaniu tożsamości i definiowaniu się na nowo autorka nieprzypadkowo odwołuje się do Marii Komornickiej, którą Maria Janion określiła jako „męczennicę wolności”. Zientek przypomina czytelnikom postać poetki w 130. rocznicę jej urodzin.

 

Premierze książki Sylwii Zientek będzie towarzyszyć wydanie także nakładem Wydawnictwa MUZA SA tomiku „Utwory wybrane” Marii Komornickiej.

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 27 kwietnia 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca