Literatura

Kilka spojrzeń na Meksyk (recenzja "Podmiejskim do Indian")

Podróż z Piotrem Grzegorzem Michalikiem przez Meksyk jest podrożą w nieznane. Precyzyjniej byłoby zapewne powiedzieć – pozornie nieznane. Nieznane, które zostanie przez nas poznane nieco bardziej. Nadal jednak ukryte. Przeświadczenie – rozwijające się w czytelniku Podmiejskim do Indian z każdą kolejną stroną, z każdym zobaczonym zdjęciem – o niepoznawalności Meksyku przez osobę z zewnątrz nie znika po lekturze reportaży. Co więcej autor zdaje się w nas je pielęgnować.

 

Meksyk z książki Michalika to nie tylko kraj kulturowego pomieszania, obecnych na każdym kroku kontrastów. To także miejsce, które przetrawiło wzorce na swój własny sposób, tworząc jedyną w swoim rodzaju papkę. Papkę o tyle oryginalną, że pociągającą. Obcemu częstokroć ową papkę sprzedaje się w przystępnym opakowaniu lub takim, które z założenia on pożąda. Cały czas jest jak w tej, przytaczanej w Podmiejskim do Indian, anegdocie o młodym antropologu, który zadawał pytania Indianinowi. Kiedy ten ostatni nie znał odpowiedzi, skorzystał ze stworzonej wcześniej przez innego antropologa monografii swojej wioski.

 

W naszym, europejskim, spojrzeniu na Meksyk miesza się mit z prawdą. Rozdzielić ich nie sposób. Warto za to się dokładniej im przyjrzeć: Świętej Śmierci, muxe, narkotykowym kartelom, sposobie myślenia o czymś, co my pewnie nazwalibyśmy duszą. Warto przeczytać reportaże Piotra Grzegorza Michalika, głównie dlatego, że przedstawia on ów odległy świat tak, że zagłębiamy się pod powierzchnią utartych sądów z prawdziwą przyjemnością.

 

Niewątpliwie w pokazaniu Meksyku pomaga autorowi jego osobiste zrośnięcie się, budująca się więź, którą rozstanie wyłącznie umacnia. I choć może takie emocjonalne zaangażowanie powoduje, że trudno utrzymać obiektywną ocenę, że samo obserwowanie zmienia wyniki obserwacji, ale jednocześnie te kilka spojrzeń na Meksyk oczyma Michalika wciąga czytelnika. Dając nie tylko poznanie, ale także czytelniczą przyjemność.

 

 

Michał Domagalski

 

 

Podmiejskim do Indian

Autor: Piotr Michalik

Wydawnictwo Czarna Owca

Premiera:  17 lutego 2016

 

Michał Domagalski

Michał Domagalski premium

42 Poznań/Ostrzeszów
626 artykułów 70 tekstów 2127 komentarzy
Urodził się w Ostrzeszowie w 1982. Publicysta i krytyk. Redaktor prowadzący portalu Wywrota od kwietnia 2015 do października 2016. Jako poeta debiutował w almanachu Połów. Poetyckie debiuty 2014-2015. Mieszka w Poznaniu. Na stronach Biura Literackiego…
Zasłużeni dla serwisu


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 14 maja 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca