Literatura

Nowe głosy z Europy: Albert Forns

Kolejnym bohaterem cyklu dziesięciu prezentacji Nowych głosów z Europy, jakie Biuro Literackie przygotowuje wraz z kilkunastoma innymi międzynarodowymi instytucjami, jest kataloński prozaik i poeta Albert Forns. Finał całego projektu został zaplanowany na wrzesień, kiedy to odbędzie się kolejny festiwal Biura Literackiego, stanowiący kontynuację dotychczasowego Portu Literackiego. Do tego czasu w serwisie biBLioteka publikowane będą premierowe materiały (wywiady z pisarzami, fragmenty ich twórczości, opinie krytyków) związane z projektem. Prezentacje wszystkich twórców równolegle prowadzone są także w mediach partnerów projektu.

 

Albert Forns urodził się w 1982 roku. Z zawodu jest dziennikarzem specjalizującym się w dziennikarstwie cyfrowym, ale także prozaikiem, eseistą oraz poetą piszącym w języku katalońskim. Na co dzień współpracuje z portalem Time Out, gazetą ARA oraz Centrum Kultury Współczesnej w Barcelonie. Do tej poru opublikował dwie powieści: "Albert Serra (powieść, nie reżyser)" (2013), za którą został nagrodzony Documenta Prize, oraz "Jambalaia" (2016) wyróżnioną Anagrama Prize i jeden tom poetycki "Ultracolors" (2013).

 

Twórczość katalońskiego pisarza, nagradzanego za obie swoje książki prozatorskie, została doceniona nie tylko przez jury dwóch nagród literackich, ale także wielu krytyków i czytelników. Lluís Muntada zauważał, że przypomina ona "narracyjny patchwork, który w tekstowej magmie łączy, w sposób zrównoważony i skuteczny, różne gatunki: fikcję, esej, teorię poetycką, dygresje, wywiad… W spiralnej strukturze skupia się na powtarzaniu serii tematów, budowaniu tożsamości, poszukiwaniu i odkrywaniu wpływów, zachowaniu pozorów – wszystko w oryginalnej autorskiej koncepcji".

 

Mieszanie gatunków, stylów i różnych mediów to charakterystyczna cecha twórczości Fornsa, którą widać nie tylko w jego powieściach (pojawiają się w nich tak osobliwe elementy, jak ankiety do wypełnienia przez czytelnika), ale w równym stopniu w twórczości poetyckiej. Publikowany na łamach biBLioteki zestaw wierszy, opatrzony komentarzem autorskim, układa się w pewien cykl, którego istotę stanowi intertekstualna gra między utworem poetyckim a twórczością malarzy, muzyków, performerów itd., do których odsyłają tytuły wierszy.

 

Na zadane przez Małgorzatę Kolankowską pytanie o to, co jest dla niego ważniejsze – poezja czy proza, Forns odpowiadał: "Wolę prozę, bo ona w pewnym sensie zawiera w sobie poezję. Poezja pozwala zawrzeć wiele myśli w niewielkiej przestrzeni, wiele elementów polisemicznych. W prozie dążę do tego samego, żeby to nie był tylko zwykły tekst, ale zawsze staram się zawrzeć słowa, które mają wiele konotacji. Powieść traktuję jako coś bardzo otwartego – esej, fikcja, zdjęcia i inne". Ale zarówno jego proza, jak i poezja są przy tym mocno związane z pracą dziennikarską.

 

Projekt Nowe głosy z Europy jest finansowany z unijnego programu Kreatywna Europa. Bohaterką kolejnej prezentacji będzie pochodząca z Malty Clare Azzopardi, poetka, prozaiczka, autorka sztuk teatralnych oraz książek dla dzieci.

 

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 23 czerwca 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca