Literatura

Mroczny kryminał Davida Younga "Stasi i dziecko"

Wschodni Berlin, rok 1975.

Gdy porucznik Karin Müller jedzie w okolice Muru Berlińskiego, by zbadać ciało nastolatki, wydaje jej się, że wszystko już widziała. Jednak uświadamia sobie, że nic tu się nie gra i że dziewczyna nie uciekała na Zachód. Ona uciekała do NRD.

 

W sprawę angażuje się Stasi, organ bezpieczeństwa i wywiadu Niemieckiej Republiki Demokratycznej. Jego metody działania były niejasne, liczba zakamuflowanych agentów bardzo duża, a jednym z najważniejszych zadań było zapobieganie ucieczkom obywateli na Zachód.

 

Karin musi odkryć tożsamość dziewczyny, ale osoby ze służb, z którymi rozmawia, zapewniają ją, że sprawcy pochodzą z Berlina Zachodniego, i jednocześnie usilnie starają się zniechęcić ją do zadawania pytań. Materiał dowodowy sugeruje rozbieżne wnioski i Müller wkrótce zdaje sobie sprawę, że miejsce zbrodni jest tylko upozorowaną sceną. Jednak panujący reżim nie toleruje ciekawości i porucznik nie wie jeszcze, że śledztwo zaprowadzi ją niebezpiecznie blisko własnego domu…

 

Stasi i dziecko to błyskotliwa, klimatyczna, wiarygodna i wciągająca debiutancka powieść Davida Younga. Przypomina dzieła Toma Roba Smitha, Phillipa Kerra oraz film „Życie na podsłuchu”. Jest to misternie poprowadzona przez labirynty wydarzeń historia, która wciąga oraz fascynuje opisami intryg, podwójnego życia bohaterów oraz niewierności.

David Young ukończył kurs kreatywnego pisania na City University w Londynie. Jego powieść otrzymała główną nagrodę w konkursie na publikację ufundowanym przez PFD.

 

David Young, Stasi i dziecko

Przekład z angielskiego: Katarzyna Sosnowska

Wydawnictwo: Marginesy

Premiera: 6 lipca 2016 r.

Stron: 368


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 11 lipca 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca