Literatura

Opowiadanie H.P. Lovecrafta w adaptacji Jakuba Ćwieka

Co łączy mitologię Cthulhu i krajobrazy Opolszczyzny? Przekonać się o tym mogą użytkownicy serwisu Storytel. Specjalnie dla nich, opowiadanie Szepczący w ciemności H.P. Lovecrafta wziął na warsztat Jakub Ćwiek. Polski pisarz dokonał trawestacji utworu, osadzając akcję w pięknej, acz mrocznej scenerii okolic Głuchołazów i Pokrzywnej.

 

Szepczący w eterze, bo taki tytuł nosi opowiadanie Jakuba Ćwieka ma formę 47-minutowego słuchowiska, zrealizowanego w formie podcastu, z udziałem dwóch znakomitych aktorów, Rafała Maćkowiaka ("Dom dla lalek", "Prosta historia o miłości", "33 sceny z życia", “Między nami dobrze jest”) i Andrzeja Mastalerza ("Historia Roja", "Kamienie na szaniec", „Pokłosie”, "W ciemności"). 

 

Jakub Ćwiek, który sam jest fanem Lovecrafta, najpierw poznał jego twórczość przez teksty Neila Gaimana, Stephena Kinga i wielu innych, którzy do mitologii Cthulhu się odnosili.

 

- To trochę jak z kawałkami Boba Dylana, które zachwyciły mnie w interpretacji Stonesów czy Gunsów aż w końcu nadszedł moment, że zapragnąłem poznać oryginał, źródło, które zachwyciło jeszcze mocniej - dodaje Ćwiek. I choć dziś uważam, że wizje Howarda Phillipsa Lovecrafta już trochę się wysypują na poziomie detalu, użyte do straszenia rekwizyty nieraz trącą myszką, a forma epistolarna ucieka współczesnemu odbiorcy, to jednak nadal jestem pełen podziwu na myśl o tym, jak skutecznie autor zaszczepił mi w głowie swoje wizje. Pisząc, nie próbowałem osiągnąć poziomu HPL, który, uważam, jest dla mnie całkowicie nieosiągalny. Pragnąłem jednak, posługując się współczesnymi narzędziami, zestawem aktualnych gadżetów osadzających "Szepczącego..." tu i teraz, podzielić się z odbiorcą odziedziczonym po Lovecrafcie lękiem i niepokojem. A czasem i przerażeniem. To ostatnie osiągnęło apogeum, gdy, gdzieś po drodze uświadomiłem sobie, jak bardzo moje rodzinne okolice wpisują się w tę opowieść swoją historią.

 

Okładkę słuchowiska przygotował Przemysław “Trust” Truściński, uważany za jednego z najważniejszych polskich twórców komiksowych. Autorem zdjęć wykonanych w Pokrzywnej i okolicach jest Mateusz Zatynny.

 

Słuchowisko jest dostępne wyłącznie w serwisie Storytel: https://www.storytel.pl/books/60858-Szepcz-cy-w-eterze 

 

Jakub Ćwiek – miłośnik oraz znawca fantastyki i popkultury, jeden z najpopularniejszych i najbardziej lubianych polskich pisarzy młodego pokolenia. Zawodowo copywriter, publicysta, scenarzysta, konferansjer, animator kultury. Pięciokrotnie nominowany do prestiżowej Nagrody im. Janusza A. Zajdla, a w 2012 roku jej zdobywca za opowiadanie Bajka o trybach i powrotach. Teksty Jakuba Ćwieka doczekały się adaptacji teatralnych, LARP-owych, teledysków, komiksu, gry karcianej, dwóch filmów krótkometrażowych oraz linii odzieżowej. 

 

Howard Phillips Lovecraft - amerykański pisarz urodzony w 1890 r., jeden z prekursorów fantastyki naukowej, autor fantasy i opowieści grozy, składających się na tzw. mitologię Cthulhu. Lovecrafta uważa się za twórcę horroru science fiction, gdzie zamiast wampirów czy innych potworów czytelnika straszyły istoty z innych wymiarów czy efekty doświadczeń szalonych naukowców.

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 23 sierpnia 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca