Nagroda pocieszenia Adama Langa to kolejna książka, w której autor za pomocą krótkich rozdziałów pokazuje życie nastoletniego chłopaka. Narracja pierwszoosobowa pozwala lepiej poznać Kubę oraz jego myśli i uczucia. Czytelnik to jedyna osoba, która tak naprawdę zna i rozumie głównego bohatera, ponieważ nie ukrywa on przed nim swojego charakteru, jak robi to przed innymi.
Kuba to zdolny chłopak, któremu bardzo zależy na byciu przyjacielem Trotyla. Ta znajomość całkowicie jednak zmienia Kubę. Jest zapatrzony w kolegę jak w obrazek i nie zauważa, że przez to rani innych, w tym samego siebie. Kuba staje się opryskliwy dla osób, z których nabija się przyjaciel, mimo że nawet je lubi, kłamie i kręci, byle tylko wypaść dobrze w oczach Trotyla. Czy ich naprawdę łączy przyjaźń?
Wątków jest kilka – poza pierwszą męską przyjaźnią mamy też pierwszą miłość i problemy rodzinne. Te ostatnie wypadają naprawdę ciekawie, szczególnie przez to, że widzimy je oczami nastolatka, który nie zdaje sobie sprawy z ich powagi i kalibru. Równie interesujące jest spojrzenie na związki i dziewczyny, które serwuje nam Kuba. Czasem możemy się pośmiać z jego przemyśleń, a czasem widzimy w nich pewną cenną naukę na przyszłość.
Nagroda pocieszenia to książka, w której nie brakuje humoru. Nie można się nie uśmiechnąć, czytając niektóre z tekstów Kuby. Po pewnym czasie może to jednak męczyć czytelnika, który widzi nie tylko zabawne przemyślenia młodego chłopaka, ale też całkowicie zniekształcony obraz rzeczywistości, który nastolatek sobie stworzył. Zaczynamy zauważać nielogiczne zachowania, które nas drażnią, a zakłamanie i idealizowanie pewnych spraw też nie działają pozytywnie. W niektórych momentach zaczęłam się nawet zastanawiać, czy autor nie zmienił po prostu imienia głównego bohatera i nie zaserwował nam swojej poprzedniej książki, bo Kuba i Adam, czyli główny bohater wcześniejszej książki Langa, Kluczy, są do siebie niesamowicie podobni – obaj kłamią, robią głupoty i nie wiedzą, czego chcą. A może to po prostu wina hormonów i wieku?
Ogólnie jednak książka jest ciekawa i dobrze się ją czyta. Z pozoru wydaje się lekka i przyjemna, ale gdzieś wśród tych śmiesznych scen z życia nastolatka wyłania się obraz chłopaka, który trochę pogubił się w życiu, rodziny, która ma problemy z komunikacją i przyjaźni, która bywa niszcząca.
Nagroda pocieszenia to książka, którą warto poznać, by zobaczyć, albo raczej przypomnieć sobie, jak świat widzą nastolatkowie. Co siedzi w głowach licealistów? Co o związkach i najbliższych myślą nastoletni chłopcy? Na te pytania próbuje odpowiedzieć Adam Lang. Jak mu się to udaje? Oceńcie sami.
Adam Lang, Nagroda pocieszenia
Wydawnictwo Literackie, Kraków 2016
Liczba stron: 264