POLSKA – dlaczego jest, jak jest według Ryszarda Kalisza

Ryszard Kalisz w swojej najnowszej książce „Ryszard i Polska. Dlaczego jest, jak jest” przybliża osobiste przemyślenia związane z Polską, patriotyzmem i związkami przyczyno-skutkowymi, które doprowadziły nasz kraj do obecnego stanu. Analizę sytuacji uzupełnia troska o ojczyznę i przekonanie o potrzebie jej służenia, ocena tego co się udało, a co nie, a także wnioski na temat tego, co należałoby jeszcze zrobić. Tytuł ukazał się 26 października nakładem Edipresse Książki.

 

Ryszard Kalisz to znany polityk, który niejednokrotnie ujawniał swój talent adwokacki, a także zmysł obserwatora. Być może to właśnie dlatego stał się tak cenioną wśród wielu środowisk osobą. Umiejętności mediacyjne, sposób konstruowania argumentów i analiza zdarzeń sprawiły, że nawet wyborcy-oponenci czy polityczni adwersarze potrafili przychylić się do tez głoszonych przez Ryszarda Kalisza. W książce „Ryszard i Polska. Dlaczego jest, jak jest” polityk w dużym skrócie przedstawia okoliczności kluczowych zdarzeń w naszej najnowszej historii. Można tu znaleźć nie tylko analogie do wydarzeń z odległej przeszłości, ale też fragmenty autobiograficzne. Autor prezentuje swoje poglądy na temat patriotyzmu, wyjaśnia osobiste decyzje i okoliczności polityczne, w jakich dawniej się znajdował. Opowiada o przyjaciołach i osobach, które wywarły na niego największy wpływ oraz przedstawia stanowiska i spostrzeżenia kluczowych postaci z jego bliższego i dalszego otoczenia.

 

"Ta książka zawiera moje widzenie spraw polskich, często emocjonalne. Jest próbą zmuszenia do szerszej refleksji. Dedykuję ją moim synom. Marzę, żeby żyli we wspaniałym, demokratycznym, prawym, wolnym i sprawiedliwym państwie."

 

Autor podzielił tytuł na dziesięć tematycznych rozdziałów. Pierwszym z nich jest „Moja Polska”, poświęcona poglądom Ryszarda Kalisza na temat ojczyzny, historii polskiej państwowości z uwzględnieniem okresów, kiedy Polska była pod wpływami innych narodów, udziału chrześcijaństwa w budowaniu polskiego ducha czy pracy nad konstytucją z roku 1997. „Droga w lewo” to rozdział o tym, jak kształtowały się poglądy polityczne Ryszarda Kalisza, jak i gdzie autor wzrastał, kto mu towarzyszył, kogo spotkał na swojej drodze. Autor wspomina m.in. Andrzeja Czumę czy Hannę Gronkiewicz z czasów, kiedy jeszcze nie miała drugiego nazwiska Waltz. Znany polityk opisuje też moment, w którym dowiedział się, że od 1979 roku był rozpracowywany przez służby bezpieczeństwa PRL. Autor nie kryje swoich przemyśleń z tamtych czasów i wspomina najtrudniejsze dla niego momenty.

 

„O Józefie Oleksym” to rozdział poświęcony zmarłemu premierowi, przyjaźni Ryszarda Kalisza z nim, wspólnej obecność w polityce europejskiej i oddaniu dla kraju. Można też odnieść wrażenie, że obydwaj Panowie mieli wiele cech wspólnych – łączyły ich spokój, opanowanie, przygotowanie merytoryczne i gotowość do dialogu z wszystkimi. Przez to właśnie Ryszard Kalisz w naturalny sposób lubił i wyjątkowo cenił przyjaciela. Kolejna część rozpoczyna się od pytania „Czym jest ojczyzna?”. Znany polityk opisuje dojrzałe demokracje i historyczne okoliczności ich powstawania. Jest też kilka słów o patriotyzmie, tradycji i narodzie. Kalisz omawia też zagadnienia suwerenności, struktur plemiennych, establishmentu, kibiców, ale taż aktualnie rządzącą partię PIS i jej szefa Jarosława Kaczyńskiego. W kolejnych rozdziałach czytelnik pozna optykę autora na sprawy m.in. związane z Ukrainą czy Węgrami. Ryszard Kalisz porusza także zagadnienia prawne, m.in. co trzeba zrobić z prokuraturą, procesem karnym i oskarżeniem publicznym.

 

Czytelnicy będą mieli okazję dowiedzieć się o kontaktach autora z obiema stronami w  parlamencie –prawicą i lewicą, o jego relacjach z działaczami opozycji w PRL i osobami funkcjonującymi w strukturach władzy, a także o cennej znajomości z Andrzejem Urbańskim czy Barbarą Blidą. Ryszard Kalisz wspomina o przyjemności i wyzwaniu, jakie stanowiła praca przy Okrągłym Stole oraz o architektach tego porozumienia takich, jak: Tadeusz Mazowiecki, Adam Michnik, Jacek Kuroń czy Bronisław Geremek. Autor bardzo ich cenił, podobnie zresztą jak wiele osób ze środowiska lewicy, z której się wywodził. Nie brakuje też wspomnień na temat Aleksandra Kwaśniewskiego, z którym autora łączy szczególna znajomość od lat siedemdziesiątych. Książka nie jest pozbawiona także krytycznego spojrzenia na opozycję polityczną i błędy partnerów współtworzących dzisiejszy obraz państwa. Opowieść Ryszarda Kalisza to merytoryczna próba przedstawienia mechanizmów wpływających na nastroje Polaków oraz ich wybory i decyzje.

 

O autorze:

Ryszard Kalisz – adwokat, były szef MSWiA, były szef kancelarii Aleksandra Kwaśniewskiego, wieloletni poseł na Sejm RP, współtwórca Konstytucji. Także erudyta i celebryta. Kochany przez media, lubiany nawet przez „prawą stronę”, przez lata pozostający w ścisłej czołówce polityków obdarzanych największym zaufaniem.

 

Dane wydawnicze:

Autor: Ryszard Kalisz, tytuł: „Ryszard i Polska. Dlaczego jest, jak jest”, Edipresse Książki, ISBN 9788379452736, cena: 44,90 zł, oprawa: twarda, format: 135 x 205 mm, liczba stron: 240, data premiery: 26 października 2016 r.

przysłano: 24 listopada 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło