Literatura

Smak włoskiego życia - Marlena de Blasi „Wieczory w Umbrii”


Niniejsza opowieść spełnia podwójną rolę: relacjonuje szczegółowo, co gotowałyśmy, jadłyśmy i piłyśmy oraz co najmniej równie szczegółowo opowiada historie życia owych kobiet. Wierność, starzenie się, starość, relacje męsko-damskie, dzieci, porzucenie, los, śmierć, mafia i Kościół – to tylko niektóre z poruszanych przez nas tematów.

 

Marleny de Blasi polskim czytelnikom nie trzeba przedstawiać. Bestsellerowa autorka takich tytułów jak Tysiąc dni w Wenecji Tamtego lata na Sycylii, po raz kolejny zaprasza nas do słonecznej Italii, odkrywając blaski oraz cienie życia w książce Wieczory w Umbrii. Pisarka staje w opozycji do spłyconego i przesłodzonego przez amerykańską kulturę popularną obrazu Włoch oraz ich mieszkańców, przedstawiając prawdziwe ich życie, nie ujmując mu włoskiego charakteru wypełnionego jedzeniem, spotkaniami z bliskimi oraz codziennymi i odświętnymi rytuałami.

 

Bohaterkami Wieczorów w Umbrii są cztery kobiety, z którymi Marlena zaprzyjaźniła się w trakcie swojego pobytu w Orvieto. Każda z nich to osobna, wyjątkowa historia, a wszystkie razem tworzą różnorodny pejzaż życia i zmian, które XX wiek wniósł do niego.

 

Cztery niezwykłe kobiety w trakcie kulinarnych spotkań snują autorce opowieści o biedzie, wojnie, głodzie, mafii, miłości, szczęściu, odkrywaniu siebie. Każda z nich jest inna – żona, która przez całe życie ponosiła skutki pierwsze małżeństwa i drugą, która za małżeństwo zapłaciła swoją wolnością. Jest również kobieta, która nigdy nie wyszła za mąż, ale zaznała matczynej radości i samotnej, niewinnej dziewczyny z nieprawego łoża, uwięzionej w ciele starszej pani. Każda z nich jest inna, ale wszystkie to przykład silnych charakterów, ukształtowanych przez wykorzystujących je i traktujących przedmiotowo mężczyzn.

 

Elementem spajającym wszystkie historie jest stół. Urasta w tej historii do poziomu sacrum. Stół dla bohaterów Wieczorów w Umbrii to idea, którą zawsze łączy ze sobą ludzi – w dobrobycie i biedzie, szczęściu i nieszczęściu. Zwłaszcza tych trudniejszych czasach spotkania przy stole stawały się szansą na przekazanie sobie wsparcia, siły.

 

Rozsiądźcie się wygodnie i rozsmakujcie w niezwykłej historii o czterech kobietach snutej w mistrzowskim stylu przez Marlenę de Blasi. Opowieści o życiu i śmierci, o różnych odsłonach miłości i zdrady, a przede wszystkim o kobiecej przyjaźni i poświęceń.

 

Marlena de Blasi, Wieczory w Umbrii

Wydawnictwo MUZA, 2015

Liczba Stron: 416

 

Ania B.

Ania B.

35 Bytom
36 artykułów 5 komentarzy
...w trakcie poszukiwań.
Ministerstwo Literatury


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 1 marca 2017 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca