Literatura

Powieść o marzeniach i wewnętrznej sile - premiera książki "Rubinowe zbiory" Tessy Afshar

2. sierpnia ukaże się nowa powieść Tessy Afshar „Rubinowe zbiory”. Autorka umieściła akcję w starożytnej Persji, jednak jej bohaterowie przeżywają ponadczasowe dylematy, bliskie także ludziom XXI wieku.

 

Wszystko zaczyna się w 457 roku przed Chrystusem. Zaledwie dwunastoletnia Sara sama uczy się czytać i pisać. Chce w ten sposób zwrócić uwagę ojca, który po śmierci żony poświęca córce niewiele czasu. Osierocona przez matkę dziewczynka nawet nie przypuszcza, że jej umiejętności wkrótce zaprowadzą ją na królewski dwór i uczynią skrybą królowej.

Od tej pory życie Sary zmienia się całkowicie. Wkracza ona w niebezpieczny świat dworskich intryg. Wplątana w jedną z nich zostaje uwikłana w konflikt, o jakim wcześniej nawet jej się nie śniło. By odzyskać swoją pozycję, młoda kobieta musi stawić czoło wielu przeciwnościom losu i pewnemu niebezpiecznemu szachrajowi.

 

To w skrócie treść, jednak powieść ma znacznie głębsze znaczenie.

Sara jest uosobieniem sił drzemiących w kobiecie. Początkowo nieśmiała, zakompleksiona i pozornie słaba, stopniowo odzyskuje wiarę w siebie i swoje umiejętności. W świecie zdominowanym przez mężczyzn musi wykazać się nie tylko profesjonalizmem, ale i sprytem oraz tupetem.

Na życiowe decyzje bohaterki wpływ mają także przeżycia z dzieciństwa – poczucie odrzucenia, osamotnienia i skomplikowane relacje z ojcem.

 

Oddzielnym problemem w życiu Sary są kwestie religijne. W obliczu różnych nieszczęść młoda Żydówka zaczyna wadzić się z Bogiem, ma chwile zwątpienia, poddana zostaje próbom wiary, z których nie zawsze wychodzi obronną ręką.

 

Powieść Tessy Afshar czyta się jednym tchem. Sprzyjają temu burzliwe wydarzenia, zwroty akcji i wyraziste sylwetki bohaterów, którzy przeżywają problemy bliskie także współczesnym nam ludziom. Miłość, przyjaźń, zazdrość, zdrada, nadzieja, ambicje… To tylko niektóre tematy przeplatające się przez całą fabułę.

 

Atutem książki jest też lekki styl. Mamy tu dużo naturalnych dialogów, które przeplatają się z dynamiczną narracją, w której jest też miejsce na refleksje.

BEATA IGIELSKA

Książka "Rubinowe zbiory" Tessy Afshar ukazała się nakładem wydawnictwa Świat Książki

 

Beata Igielska

Beata Igielska

Lubuskie
456 artykułów 57 komentarzy
KSIĄŻKI - mój jedyny NAŁÓG!


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 31 lipca 2017 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca