Literatura

"Nie ma złej pogody na spacer" - premierowa recenzja książki Lindy Akeson McGurk

„Nie ma złej pogody na spacer” to nie tylko poradnik dotyczący wychowywania dzieci. To również książka ucząca optymizmu, życia w zgodzie z naturą i samym sobą oraz korzystania z uroków codzienności. 

Linda Akeson McGurk pochodzi ze Szwecji. Jej dzieciństwo to przede wszystkim zabawy na dworze, długie spacery i kilkukilometrowa piesza droga do szkoły, w dodatku w każdych warunkach pogodowych. 
Będąc dorosłą osobą, autorka wyprowadziła się do Stanów Zjednoczonych. Tam wychowywała swoje córki, które – wzorem amerykańskich rówieśników – najchętniej spędzały czas przed telewizorem, w domowym ciepełku. Pewnego dnia Lina zdecydowanie powiedziała: „dość!”. I wróciła do korzeni. 

Przede wszystkim codziennie wychodziła z dziećmi na spacer, bez względu na aurę, zgodnie ze szwedzkim przysłowiem, które mówi, że nie ma złej pogody na spacer, `jest tylko źle dobrane ubranie. 
W związku z tym stała się znana w okolicy, niektórzy traktowali ją jak dziwadło, inni sądzili, że jest zbyt biedna, by pozwolić sobie na samochód i wiele razy proponowali podwiezienie. Z czasem Linda stała się jednak promotorką zdrowego wychowywania dzieci, a szwedzkie obyczaje zaczęła z powodzeniem przeszczepiać na grunt amerykańskiego przedszkola i szkoły, do których uczęszczały jej córki. 

Jej książka nie jest tylko poradnikiem, który podpowiada, jak wychować dzieci zdrowe, szczęśliwe i twórcze. To również zbiór sprawdzonych, niebanalnych mądrości i sposobów na chandrę, które z powodzeniem mogą stosować wobec siebie dorośli. 

Autorka szczególny nacisk kładzie na życie w zgodzie z naturą, poszanowaniem dla otaczającego świata, innych ludzi, ale również zwierząt i roślin, bez których nie moglibyśmy istnieć. Właśnie dlatego sporo miejsca poświęca edukacji ekologicznej, wiele razy podkreślając, że jej ojczyzna, Szwecja, to kraj, w którym aż 99 % odpadów ulega utylizacji. 

Inne ważne kwestie to pozwalanie dzieciom na swobodę, dawanie wyborów, co nie powinno być jednak mylone z lekkomyślnością. Kreatywność odgrywa w dorastaniu wielką rolę i nie powinna być tłumiona na przykład przesadną dbałością o czyste ubrania – powiedzenie, że brudne dziecko to szczęśliwe dziecko jest doskonale znane również w Polsce, nie tylko w Skandynawii. 

Mimo iż moje dzieci są już dorosłe, przeczytałam książkę pani McGurk z wielkim zainteresowaniem. I z czystym sumieniem mogę stwierdzić, że wiele zalecanych przez nią metod zastosowałam jako matka. Do dziś pamiętam, jak mój mały syn wracał z osiedlowego boiska brudny jak diabeł po kąpieli w smole, ale od progu obwieszczał z wielką dumą, jak wiele bramek obronił i tryskał radością. A my cieszyliśmy się jego szczęściem. 

Poradnik „Nie ma złej pogody na spacer” adresowany jest, oczywiście, przede wszystkim do rodziców, ale zawarte w nim rady i spostrzeżenia mają uniwersalny charakter. Przekonują nie tylko dlatego, że zachęcają do aktywnego trybu życia, co jest ważne na każdym jego etapie; są również poparte wynikami konkretnych badań, a te nie pozostawiają złudzeń co do tego, że zabawy na dworze hartują i ciało, i umysł, a także uczą kreatywności. 

Całość napisana jest barwnie i lekko, obfituje w anegdoty i dygresje oraz wspomnienia autorki, która z sentymentem wraca do swojego dzieciństwa. Dlatego czyta się tę książkę z wielką przyjemnością i łezką w oku, zwłaszcza jeśli należy się do pokoleń, które pamiętają, co znaczy koleżanka czy kolega z podwórka. 
Dodatkowym atutem jest dopracowana, przemyślana i elegancka szata graficzna. 

 

BEATA IGIELSKA 

Książka "Nie ma złej pogody na spacer. Tajemnica szwedzkiego wychowania dzieci" Lindy Akeson McGurk (w przekładzie Izabelli Mazurek) ukazała się 22 sierpnia 2018 roku nakładem Wydawnictwa Literackiego 

 

Beata Igielska

Beata Igielska

Lubuskie
456 artykułów 57 komentarzy
KSIĄŻKI - mój jedyny NAŁÓG!


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 5 września 2018 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca