Literatura

Historia, przygoda, miłość - premierowo o książce Gonzalo Ginera "Okna niebios"

Okna niebios to porywająca powieść historyczno-przygodowa. Jeśli komuś przypadły do gustu Katedra w Barcelonie Ildefonso Falconesa oraz Filary ziemi Kena Folletta, to nowa książka hiszpańskiego pisarza także powinna podbić jego czytelnicze serce. 

Akcja wielowątkowej powieści Gonzalo Ginera rozgrywa się w XV wieku, w Europie, Afryce i na wybrzeżach Ameryki Północnej.  Hugo, syn bogatego kupca handlującego wełną, wyjeżdża z rodzinnego Burgos po jednej z wielu kłótni z ojcem. Czuje się niedoceniony i skrzywdzony, gdyż rodzic uznaje go za swoją życiową porażkę. Boli go to tym bardziej, że przyrodni brat jest wyraźnie faworyzowany, mimo iż wcale na to nie zasługuje. Jakby tego było mało, Hugo tęskni za ukochaną Berenguelą, którą kocha od dziecka. Postanawia odzyskać dobre imię i zasłużyć na uznanie ojca, jednak los krzyżuje jego plany w niespodziewany sposób. 

 

Bohater przeżywa mnóstwo niebezpiecznych przygód, chwyta się różnych zajęć, by przeżyć, realizuje swoje życiowe pasje, a także poznaje wielu ciekawych ludzi, którzy wpływają na jego decyzje i budzą wiele pozytywnych uczuć. Hugo ma okazję doświadczyć prawdziwej przyjaźni i miłości, namiętności, ale i nienawiści oraz żądzy zemsty. 

Równie ciekawe okazują się perypetie pozostałych postaci – ojca i przyrodniego brata oraz opuszczonej ukochanej, a także bohaterów drugoplanowych, a nawet epizodycznych. Każdy ma tu swoją fascynującą historię, którą śledzi się z zapartym tchem. Poszczególne wątki krzyżują się i sprawiają, że od lektury trudno się oderwać. 

Autor potrafi trzymać czytelnika w napięciu, często wprowadzając zmiany akcji, jednak umie też zachwycić barwnymi, plastycznymi opisami miejsc oraz przeżyć wewnętrznych. 
Na mnie największe wrażenie zrobiły fragmenty poświęcone konstruowaniu witraży i budowaniu katedr. Na uwagę na pewno zasługują jeszcze dialogi – naturalne, przekonujące, nieraz pełne emocji, ale pozbawione egzaltacji, której nie znoszę. 

Napisana z rozmachem powieść Ginera to nie tylko przygody, niebezpieczne pojedynki, intrygi, kłamstwa i ucieczki. To również interesujący obraz piętnastowiecznej Europy oraz odkrywanych stopniowo innych zakątków świata. Autor ze znajomością tematu i z dbałością o szczegóły pokazuje obyczajowość i codzienność mieszkańców kontynentu, który za kilka wieków zostanie nazwany Starym Lądem. 

Czyta się szybko i z wypiekami na twarzy. Polecam przede wszystkim miłośnikom prozy łączącej cechy powieści historycznej, przygodowej, sensacyjnej, awanturniczej i romansu. 

BEATA IGIELSKA 

Książka "Okna niebios" Gonzalo Ginera ukazała się nakładem Wydawnictwa Sonia Draga 28 listopada 2018 r. 

 

Beata Igielska

Beata Igielska

Lubuskie
456 artykułów 57 komentarzy
KSIĄŻKI - mój jedyny NAŁÓG!


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 27 lutego 2019 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca