Literatura

Zapowiedź: "Słuchając psa" dla każdego miłośnika czworonogów!

Kochamy je, rozpieszczamy, trenujemy, karmimy, ale czy ich SŁUCHAMY?


Pies to najlepszy i najwierniejszy przyjaciel człowieka, lecz nie zawsze zostaje przez niego odpowiednio zrozumiany. Jeśli planujesz adopcję czworonożnego pupila albo jesteś już jego opiekunem i chcesz zbudować z nim dobrą długotrwałą relację, sięgnij po książkę Wydawnictwa Buchmann „Słuchając psa”. Jej autorami są certyfikowani psi behawioryści: Zofia Zaniewska-Wojtków i Piotr Wojtków.

 

Psy myślą i są obdarzone świadomością, doskonale też odczytują nasze własne sygnały – wiedzą doskonale, kiedy człowiek przeżywa radość, a kiedy się gniewa. Łatwo można je nauczyć reagowania na nasze gesty i słowa, a nawet na nasze ruchy okazywane nieświadomie. Jeśli odwrócimy sytuację okaże się, że to człowiek niekoniecznie potrafi zrozumieć zachowanie czworonoga. Jak twierdzą autorzy „Słuchając psa”, warto się tego nauczyć, bo wynosi to komunikację z pupilem na zupełnie inny poziom.

Jak głaskać psa, aby sprawiało mu to przyjemność? Co dla niego oznacza patrzenie prosto w oczy? Czy machanie ogonem zawsze świadczy o radości czworonoga? Dlaczego tak ważne są zasady wprowadzone przez opiekuna? Zrozumienie psiej rzeczywistości nie zawsze jest tak oczywiste, jak się nam wydaje. Nie wystarczy jedynie nakarmić i wyprowadzić pupila na spacer, aby zwierzę czuło się z nami bezpiecznie. „Słuchając psa” to książka, która odpowiada na wszelkie pytania i wątpliwości związane z wychowaniem psa na mądrego i radosnego członka rodziny.

Zofia Zaniewska-Wojtków i Piotr Wojtków to psi behawioryści z długoletnią praktyką, pasjonaci zafascynowani światem czworonogów, którzy postanowili pomóc każdemu, kto pragnie nawiązać ze swoim podopiecznym silną więź. Stworzyli poradnik, który w jasny i przystępny sposób prezentuje wszelkie zagadnienia dotyczące języka, jakim pies porozumiewa się z człowiekiem. „Słuchając psa” to prawdziwa skarbnica wiedzy zarówno na temat opieki nad szczeniakiem, jak i starszym psem oraz przewodnik po komendach, grach, zabawach oraz najczęstszych problemach, z którymi mierzą się psi opiekunowie.

Autorzy w przystępny sposób pokazują, jak łączyć naukę, trening i jednocześnie zwracać uwagę na emocje i nastroje psa. Dzięki dobrej relacji staje się on mniej podatny na różne bodźce zewnętrzne, rzadziej ma problemy z lękliwością, nadpobudliwością czy agresją.

Jeden z rozdziałów w całości został poświęcony psom adoptowanym ze schroniska. Autorzy opisują metody wychowawcze, które pomogą w łagodnym przejściu przez proces adaptacji oraz przeprowadzą przez najbardziej powszechne problemy, które pojawiają się w relacji z psem. „Słuchając psa” rozprawia się też z powszechnymi mitami dotyczącymi opieki nad czworonogami. Z książki dowiemy się, że nie każdy pies lubi być głaskany, że wybiegi i parki dla psów nie zawsze są najlepszym pomysłem na miejsce zabawy zwierzęcia, a karcenie za warczenie nie powinno być metodą wychowawczą.

Książka została opatrzona wieloma zdjęciami instruktażowymi, które ułatwią zapoznanie się z przewodnikiem po komendach oraz propozycjami gier i zabaw. Prosty i przejrzysty układ rozdziałów pozwala na szybkie i przyjemne przyswojenie nowych informacji.

Część wpływów z książki wydawca przekaże na schronisko w Korabiewicach.

 

Zofia Zaniewska-Wojtków

Behawiorystka COAPE i trenerka psów. Absolwentka stosowanej psychologii zwierząt, magister bioetyki. Studiowała również socjologię na University of Bath. Członek Stowarzyszenia Behawiorystów i Trenerów COAPE, certyfikowany trener Fear Free Animal Trainer. W latach 2013–2015 pełniła funkcję inspektora ds. ochrony zwierząt. Założycielka firmy Psiedszkole, w której wraz z mężem prowadzi treningi psów oraz konsultacje psów z problemami, głównie agresywnych. Wspólnie prowadzą też szkołę trenerską Wojtków Szkolenia, która organizuje kursy, wykłady i warsztaty przygotowujące do pracy trenera oraz behawiorysty psów. W wolnych chwilach zawzięcie trenuje ze swoim psem Bordo obedience oraz ostatnio również nosework.

Piotr Wojtków
Skończył studia na Wydziale Ochrony Środowiska Politechniki Warszawskiej. Od tamtej pory całkowicie oddał się pracy z psami. Przez lata zajmował się szkoleniem psów asystujących dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi. W 2008 roku zaczął prowadzić pierwsze szkolenia grupowe. Od tego czasu zajmuje się nie tylko ogólnym szkoleniem, ale przede wszystkim pracą z psami problemowymi, w szczególności przejawiającymi zachowania agresywne i lękliwe. W roku 2010 założył swoją pierwszą szkołę, w której prowadził zajęcia i przygotowywał trenerów, a od 2019 roku zasilił szeregi szkoły Psiedszkole. W latach 2012–2018 był członkiem zarządu Stowarzyszenia Behawiorystów i Trenerów COAPE. Współpracuje jako behawiorysta z organizacjami pozarządowymi w zakresie pomocy psom przeznaczonym do adopcji i ich nowym opiekunom. Prowadzi wykłady oraz zajęcia praktyczne na wielu seminariach i szkoleniach organizowanych dla behawiorystów oraz trenerów. W 2015 roku podjął współpracę ze schroniskiem w Korabiewicach prowadzonym przez fundację VIVA, gdzie koordynuje pracę z przebywającymi tam psami problemowymi. W 2017 roku razem z Zosią otworzył szkołę Wojtków Szkolenia, która zajmuje się szkoleniami zawodowymi dla trenerów psów i behawiorystów. Stale współpracuje z polską firmą John Dog, dla której tworzy poradnikowe teksty i filmy (dostępne na blogu johndog.pl), dotyczące behawioralnego podejścia do wychowania psów. Piotr bierze udział w różnych projektach, które starają się promować etyczne podejście do pracy z psami i szkolenie oparte na pozytywnym wzmocnieniu.

Zofia Zaniewska-Wojtków, Piotr Wojtków Słuchając psa

Wydawnictwo Buchmann
Premiera 4 września 2019 roku
 

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 30 sierpnia 2019 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca