Literatura

Wznowienia utworów J.D. Salingera z okazji jego 100. rocznicy urodzin!

Z okazji 100. rocznicy urodzin już we wrześniu do księgarń trafią wznowienia wszystkich utworów J. D. Salingera w

twardej oprawie. Wśród nich jedyna powieść autora Buszujący w zbożu oraz trzy zbiory opowiadań.

 

J.D. Salinger (1919–2010) – amerykański pisarz, autor głośnej powieści Buszujący w zbożu oraz licznych opowiadań publikowanych m.in. w New Yorkerze. Głównymi bohaterami jego twórczości byli młodzi ludzie oszukujący sensu życia, miłości i nadziei. 

 

 

 

Buszujący w zbożu

Kultowa powieść, która uwodzi kolejne pokolenia młodych czytelników.
Symbol młodzieńczego buntu wobec świata dorosłych.
Szesnastoletni Holden Caulfield, który nie może pogodzić się z otaczającą go głupotą, podłością, a przede wszystkim z zakłamaniem, ucieka z college’u i przez kilka dni „buszuje” po Nowym Jorku, nim wreszcie powróci do domu rodzinnego.

Historia tych paru dni, opowiedziana barwnym językiem, jest na pierwszy rzut oka zabawna, jednakże wkrótce spostrzegamy, że pod pozorami komizmu ważą się tutaj sprawy bynajmniej nie błahe...

Zaliczana do grona 100 najważniejszych powieści XX wieku.
Znajduje się również na liście 20 najlepiej sprzedających się książek wszech czasów.

 

Dziewięć opowiadań

 

Antologia krótkich form prozatorskich autora "Buszującego w zbożu", jednego z najważniejszych pisarzy amerykańskich XX wieku.
Wydana po raz pierwszy w 1953 roku książka zawiera dwa z jego najsłynniejszych opowiadań – Idealny dzień na ryby (1948) i Opowiadanie dla Esme (1950).

W pierwszym z nich Salinger opisuje ostatni dzień życia cierpiącego na zaburzenia psychiczne młodego człowieka, Seymoura Glassa, który podczas wakacji z żoną spotyka czteroletnią Sybil, opowiada jej mistyczną historię, a następnie popełnia samobójstwo.

 

Franny i Zooey

Dwa opowiadania o najmłodszych z siedmiorga rodzeństwa Glassów, które pojawia się także w innych utworach Salingera, m.in. "Wyżej podnieście strop, cieśle", "Seymour: wstęp, Dziewięć opowiadań".

Ta niezwykle inteligentna dwójka – teraz już dorosła – od dziecka była kształtowana – czy też raczej zniekształcana – przez silny wpływ dwóch starszych braci: Seymoura i Buddy’ego.

Wzajemnie uzupełniające się opowiadania Franny i Zooey koncentrują się na kryzysie egzystencjalno-religijnym Franny, który doprowadza ją do załamania. Pozostali członkowie rodziny, a przede wszystkim Zooey, próbują jej pomóc, a ich dyskusje rodzinne to wspaniała uczta intelektualna

 

Wyżej podnieście strop, cieśle. Seymour: wstęp

 

Dwa opowiadania połączone postacią Seymoura – najstarszego z rodzeństwa Glassów, znanych z innych utworów Salingera, m.in. "Franny i Zooey".

Wyżej podnieście strop, cieśle
Buddy Glass, narrator opowiadania, bierze urlop, by uczestniczyć w ceremonii ślubnej brata – Seymoura. Podróż gości weselnych niespodziewanie się wydłuża, co daje Salingerowi okazję do wnikliwej analizy osobowości opisywanych przez Buddy’ego postaci, ale także do zagłębienia się w psychikę narratora, który od zawsze żył w cieniu wybitnego brata.

Seymour: wstęp
Buddy, po samobójczej śmierci brata, Seymoura, w 1948 roku, próbuje opisać całe spektrum jego zainteresowań, od fascynacji buddyzmem, przez filozofię zen, po haiku – japońskie krótkie formy poetyckie

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 17 września 2019 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca