Literatura

Zapowiedź: Zbiór wszystkich opowiadań Clarice Lispector już niedługo w księgarniach!

Zbiór legendarnej Clarice Lispector, zwanej „wielką czarownicą literatury brazylijskiej”. Po raz pierwszy wszystkie opowiadania w jednym tomie!

 

Clarice Lispector była cenioną powieściopisarką, według wielu mistrzostwo osiągnęła jednak jako autorka opowiadań. Koncentruje się w nich na szczególnych momentach codzienności, opisuje bohaterów uwikłanych w więzy rodzinne, a jednak samotnych. Bohaterkami jej prozy często są kobiety – zmysłowe, inteligentne, zafascynowane mężczyznami o dużym potencjale intelektualnym, ale także wyobcowane, na granicy załamania nerwowego, duszące się w mieszczańskiej codzienności, próbujące pogodzić rolę gospodyni domowej z potrzebą zachowania indywidualności. Ważną funkcję w ich życiu pełnią makijaż i ubrania, traktowane jako maska i kostium, rynsztunek kobiecości, ale także ucieczka od siebie, możliwość stania się kimś innym. Autorka w wyjątkowy sposób opisuje także seksualność starszych kobiet.


Proza Lispector jest pełna uczuć i wrażeń – a przez to uniwersalna, skutecznie opiera się upływowi czasu.

 

 

Clarice Lispector (1920–1977) – brazylijska pisarka, dziennikarka i tłumaczka pochodzenia żydowskiego, urodzona na Ukrainie. Ukończyła prawo na Uniwersytecie w Rio de Janeiro. Debiutowała w wieku 23 lat bardzo dobrze przyjętą powieścią „Perto do Coraçao Selvagem”. W 1943 roku poślubiła brazylijskiego dyplomatę, rok później wyjechała z kraju i następne kilkanaście lat spędziła w Europie i Stanach Zjednoczonych. Po powrocie do Brazylii opublikowała swoje najsłynniejsze powieści: „A Paixao Segundo G.H.” (1964) i „Água Viva” (1973) i wiele opowiadań. Zmarła przedwcześnie w wyniku choroby nowotworowej. Polskim czytelnikom Lispector znana jest jedynie z krótkiej powieści „Godzina gwiazdy” (1977, wyd. pol. 1987) i zaledwie kilku opowiadań.

 

Clarice Lispector, Opowiadania wszystkie
tłum. Wojciech Charchalis

Wydawnictwo W.A.B.

premiera 16 października

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 5 pazdziernika 2019 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca