Literatura

Nowości Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego!

 

A oto nowości i zapowiedzi Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jak zawsze każdy znajdzie dla siebie coś interesującego!

 

Claire Evans, Pionierki Internetu

seria Mundus

Premiera: 13 lutego 2020 r.

 

O kobietach, bez których nie byłoby Internetu

 

Najnowsza historia pełna jest opowieści o mężczyznach wizjonerach pracujących w garażu nad wynalazkami, które zmieniły oblicze świata. Rzadko jednak pamięta się o kobietach wizjonerkach, które od zawsze były pionierkami w dziedzinie nowych technologii: od wiktoriańskiej arystokratki Ady Lovelace, autorki pierwszego programu komputerowego, do zainspirowanych cyberpunkiem programistek webowych w latach 90. XX wieku.

 

Claire L. Evans w pasjonujący sposób opowiada o kobietach, dzięki którym możemy dziś korzystać z Internetu, przywracając należne im miejsce w historii. Poznajemy między innymi Grace Hopper, bezkompromisową matematyczkę, która po drugiej wojnie światowej zdemokratyzowała programowanie, wprowadzając język programowania niezależny od architektury komputera, Stacy Horn, która w latach 80. ze swojego mieszkania w Nowym Jorku zarządzała pierwszą na świecie siecią społecznościową, czy Elizabeth „Jake” Feinler, która sprawiła, że Internet stał się czymś więcej niż zbiorem adresów IP.

 

Napisana z ogromnym poczuciem humoru książka Evans nie tylko odkrywa przed nami nieznane dotąd kobiece oblicze historii Internetu, lecz także przedstawia swoje bohaterki jako wzór kompetentnych, nieustępliwych i niezależnych kobiet na miarę XXI wieku.

 

Claire L. Evans współpracuje z takimi tytułami jak „Vice”, „The Guardian”, „Wired” i „Aeon”, jest także założycielką i redaktorką „Terraform” – na-leżącego do „Vice” działu poświęconego science fiction. Była redaktorką witryny technologicznej „Vice Motherboard”, współpracowała z „Grantland” i pisała dla „National Geographic” bloga Universe poświęconego kulturze popularnej i nauce. Śpiewaw popowej grupie Yacht i mieszka w Los Angeles.

 

Don Kulick, Śmierć w lesie deszczowym. Ostatnie spotkanie z językiem i kulturą.

seria Mundus

Premiera: 23 marca 2020 r.

 

Język umiera wtedy, kiedy ludzie przestają nim mówić.

 

Głęboko w lesie deszczowym w Papui-Nowej Gwinei jest maleńka wioska Gapun, w której mieszka dwieście osób. Tylko czterdzieści pięć z nich mówi rdzennym językiem tayapi z roku na rok jest ich coraz mniej. Antropolog kulturowy Don Kulickpostanawia udokumentować proces wymierania tego języka. Zafascynowany światem gapuńczyków, na przestrzeni trzydziestu lat powraca do wioski kilkakrotnie, a jego życie splata się z życiem mieszkańców.

 

Owocem tych spotkań jest pełna humoru opowieść o ludziach, ich problemach, radościach i smutkach. Autor niczym lokalny przewodnik oprowadza nas po wiosce, pokazując, jak to jest być częścią mikrospołeczności i mieszkać w niedostępnym miejscu, wyciętym niczym szczelina w samym środku tropikalnego lasu deszczowego. Książka Kulickato zarazem otwierające oczy spojrzenie na wpływ zachodniej kultury na najdalsze zakątki naszego globu, a także opowieść o tym, jak ów antropolog zdał sobie w końcu sprawę, że czas pożegnać się z wioską i jej mieszkańcami.

 

Pasjonująca, niezmiernie wnikliwa, a przy tym bardzo zabawna książka Śmierć w lesie deszczowym wprowadza czytelników w świat, który w obliczu potężnych zmian wciąż trwa, o krok od całkowitego zaniku.

 

Don Kulick – antropolog kulturowy pracujący na Uniwersytecie w Uppsali. Kieruje programem badawczym Engaging Vulnerability (Wyjść naprzeciw słabszym). Prowadził szeroko zakrojone antropologiczne badania terenowe w Papui-Nowej Gwinei, Brazylii i Skandynawii. Otrzymał liczne granty i tytuły honorowe, w tym Stypendium NEH oraz Stypendium Guggenheima. Autor i redaktor kilkunastu książek poświęconych między innymi antropologii tłuszczu i życiu transpłciowych prostytutek.

 

David Adam, Ukryty geniusz.Pigułki na rozum, hakerzy mózgu i sekrety inteligencji

seria #nauka

Premiera: 27.02.2020

 

Kolejna książka autora bestsellera Człowiek, który nie mógł przestać

 

Co by było, gdyby twój poziom inteligencji okazał się wyższy niż ci się wydaje? Czy w twojej głowie kryje się geniusz, który tylko czeka, żeby się ujawnić? A może chciałbyś zażyć pigułkę, która zwiększy twój potencjał intelektualny?

 

Badacze na całym świecie pracują nad sposobami poprawy działania naszego mózgu, byśmy stawali się coraz bystrzejsi i zdolni do większej koncentracji. W swojej książce Ukryty geniusz David Adam próbuje odpowiedzieć na pytania: Czym jest inteligencja? W której części mózgu się znajduje? I przede wszystkim: Czy można ją zmienić i ulepszyć?

 

Autor na własnej skórze sprawdza skuteczność rewolucyjnych „pigułek na rozum” i elektrostymulacji, opowiada o mrocznych dziejach testów na inteligencję oraz spotyka się z sawantamii hakerami mózgów. W ironiczny sposób opisuje też Mensę, której jest członkiem, bezlitośnie obnażając słabości tej instytucji.

 

David Adam zadaje poważne pytania o to, czy i w jaki sposób nauka powinna klasyfikować ludzi ze względu na inteligencję oraz jak daleko można się w posunąć w próbach podwyższania poziomu inteligencji.

 

Dr David Adam, doktor inżynierii chemicznej i niezależny dziennikarz popularnonaukowy. Były redaktor naczelny Nature, jednego z najlepszych czasopism naukowych na świecie, wcześniej korespondent specjalny dziennika The Guardian. Za swoje teksty poświęcone zagadnieniom nauki, medycyny i ochrony środowiska otrzymał tytuł Publicysty Roku przez Brytyjskie Stowarzyszenie Dziennikarzy Naukowych. Jego poprzednia książka Człowiek, który nie mógł przestać, trafiła na listę bestsellerów SundayTimes’a, w 2015 roku zdobyła Nagrodę Stowarzyszenia Dziennikarzy Naukowych im. Tony’ego Thistlethwaite’ai trafiła do finału Nagrody Wintona dla Książek Naukowych przyznawanej przez brytyjskie Towarzystwo Królewskie.

 

Riku Onda, Pszczoły i grom w oddali

Seria z Żurawiem

Premiera: 12 marca 2020 r.

 

Liryczna opowieść o ludzkim geniuszu i potędze muzyki.

 

Trwają przesłuchania do międzynarodowego konkursu pianistycznego w japońskim Toshigae. Żaden z kandydatów nie zachwycił dotąd jurorów. Kolejnym uczestnikiem jest JinKazama, nikomu nieznany młody pianista z rekomendacją od jednego z największych wirtuozów fortepianu. Jego występ nie tylko wpłynie na bieg konkursu, lecz także odciśnie głębokie piętno na życiu bohaterów tej historii...

 

Pszczoły i grom w oddalito wielowątkowa powieść z galerią fascynujących postaci.Dwudziestoletnia uczestniczka konkursu Aya–niegdyś genialne dziecko fortepianu –wraca na scenę po śmierci matki. MasaruCarlos, Peruwiańczyk japońskiego pochodzenia, po wielu latach odnajduje osobę, dzięki której w dzieciństwie zapałał miłością do muzyki. Akashi –pracownik sklepu muzycznego –startuje, by udowodnić coś sobie i innym.

 

W powieści RikuOndyprzesyconej pięknymi opisami muzyki losy postaci splatają się, na jaw wychodzą kolejne fakty z przeszłości, a napięcie rośnie w miarę zbliżającego się rozstrzygnięcia konkursu.

 

Na podstawie książki „Pszczoły i grom w oddali” w 2019 roku powstał film z udziałem Andrzeja Chyry pt. “Listento the Universe” w reżyserii Kei Ishikawy.

 

RikuOnda (wł. NanaeKumagai) urodziła się w Aomoriw 1964 roku. Studiowała na Uniwersytecie Wasedaw Tokio. Debiutowała w 1991 roku. Laureatka wielu japońskich nagród literackich, między innymi nagrody Eijiego Yooshikawydla debiutujących autorów i nagrody japońskich księgarzy. Jej powieści doczekały się licznych adaptacji filmowych i telewizyjnych. Za Pszczoły i grom w oddali autorka otrzymała prestiżową Nagrodę Naokiw 2017 roku.

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 23 stycznia 2020 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca