Literatura

Lipcowe zapowiedzi Wydawnictwa Poznańskiego!

Lipiec zapowiada się gorąco... przynajmniej w kontekście ciekawych lektur. Wydawnictwo Poznańskie ma dla Was kilka propozycji wakacje. Wśród nich książka Pionierzy autorstwa Davida McCullough – nagradzanego dwukrotnie Pulitzerem, a także kolejna część serii Dzieł Pisarzy Skandynawskich. Premierę w lipcu będzie miała także nowa książka Sarah Moss – autorki świetnie przyjętych w Polsce książek Między falami oraz Nocne czuwanie. 

 

David McCullough, Pionierzy. Ludzie, którzy zbudowali Amerykę

Tłumaczenie: Mariusz Gądek 

 

Po wojnie o niepodległość zakończonej pokojem wersalskim w 1783 roku Amerykanie wzbogacili się o nowe tereny, nad którymi dotychczas panowali Brytyjczycy. Ogromne, bogate w surowce terytorium na północny zachód od rzeki Ohio czekało na białych osadników.

Pionierzy często podróżowali grupami, krytymi wozami, w których przewozili cały swój dobytek. Wyprawa na północny zachód wymagała nie lada odwagi – tereny te były zasiedlone przez plemiona indiańskie, które często wchodziły w konflikt z osadnikami. Amerykańscy pionierzy, pokonując kolejne trudności, zakładali osady i miasta, uprawiali ziemię, tworzyli kraj, który znamy dzisiaj – pełny wartości i ideałów, ale również z krwawą historią.

 

Premiera 1 lipca 2020 r.

 

Stig Dagerman, Poparzone dziecko

Tłumaczenie: Justyna Czechowska

Magnetyzująca powieść jednego z najbardziej cenionych szwedzkich prozaików XX wieku.

Gdy po śmierci ukochanej matki Bengt dowiaduje się o romansie ojca, duszna atmosfera w rodzinie staje się nie do zniesienia. Młodego mężczyznę dręczą obsesyjne myśli i koszmary. Wkrótce między synem, ojcem i jego – ich – kochanką narodzi się pełen napięcia miłosny trójkąt.

Powieść Stiga Dagermana w latach 40. podzieliła krytyków na dwa obozy. Jedni uznali ją za arcydzieło, inni punktowali nadmiar psychoanalizy. „Poparzone dziecko” kipi od uczuć, emocji i napięć. To rozdzierająco smutna opowieść o namiętności, nienawiści i lęku.


Premiera 1 lipca 2020 r.

 

Sarah Moss, Mur duchów

Tłumaczenie: Paulina Surniak

 

Ojciec Silvie jest kierowcą autobusu, ale jego prawdziwa pasja to historia Wielkiej Brytanii. W trakcie letniego urlopu zabiera żonę i nastoletnią Silvie na obóz antropologiczny, którego uczestnicy odtwarzają życie w epoce żelaza wraz ze wszystkimi niedogodnościami.

Obóz ma charakter naukowy, jednak zaciętość i bezkompromisowy charakter ojca Silvie sprawiają, że przeradza się on w spektakl dominacji mężczyzny nad rodziną. Pasja staje się obsesją, która prowadzi do ślepej wiary w konieczność praktykowania dawnych rytuałów, nawet za cenę ludzkiego życia.

 

Premiera 31 lipca 2020 r.

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 16 czerwca 2020 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca