Literatura

Magiczny świat kobiety-wilka w powieści „Las zna twoje imię" Alaitz Leceaga (recenzja)

Powieść Las zna twoje imię hiszpańskiej autorki Alaitz Leceaga  Alaitz Leceaga, zainspirowała mnie już samym tytułem – tajemniczym jak sama fabuła opowieści. Historia kobiety w magiczny sposób związanej z naturą, obarczonej rodzinnym piętnem, wciąga już od pierwszych stron.

 

Niezwykłe bohaterki, przepowiednie i magiczne moce

 

Estrella – bohaterka i zarazem narratorka powieści – wychowała się razem z siostrą bliźniaczką Almą w pięknej hiszpańskiej posiadłości markiza i jego żony. Piętno nad przyszłością dziewczynek wywarła tajemnicza śmierć babki – Amerykanki, wbrew swej woli przesiedlonej do Hiszpanii za sprawą małżonka. To ona przekazała dziewczętom magiczne moce i przepowiedziała przyszłość. Kiedy – zgodnie z przepowiednią babki w tragiczny sposób ginie Alma, Estrella zaczyna odkrywać drogę do własnej kobiecości. Odkrywa głęboko skrywane sekrety rodzinne, podróżuje, zdobywa fortunę i ją traci. Natura daje jej niezwykłe moce, które kobieta wykorzystuje, by przetrwać ciężkie czasy wojny. Uparcie i wbrew przeciwnościom losu walczy o rodzinę, zaś cały czas towarzyszy jej widmo zmarłej siostry.

 

Magiczny realizm i korespondencja między powieściami Leceaga i Budnitz

 

Doskonała narracja przepełniona jest magią, niezwykłą symbiozą człowieka i natury, rodzinnymi perypetiami, wątkami feministycznymi, walką z patriarchatem i zastanym porządkiem świata. Znaleźć można tutaj również elementy powieści awanturniczej – obrazującej podróże i perypetie głównej bohaterki.

 

Powieść koresponduje z prozą autorstwa Judy Budnitz Gdybym ci kiedyś powiedziała, jednak w oryginalny sposób, rozwijając podejmowane przed Budnitz tematy. Szczególnie polecam wielbicielom realizmu magicznego, których Alaitz Leceaga zabierze w niezwykłą podróż pełną zaskakujących zwrotów akcji, zapewniających dreszczyk emocji i napięcie, utrzymujące czytelnika w skupieniu do ostatnich stron powieści.

 

Alaitz Leceaga

Las zna Twoje imię

tłumaczenie: Barbara Bardadyn

Wydawnictwo Albatros, 2020
stron: 576

Bożena Fąfara

9 artykułów 7 komentarzy
Współpraca


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 8 sierpnia 2020 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca