Literatura

Radek Rak laureatem Nagrody Nike 2020, za książkę „Baśń o wężowym sercu...”

 

Znamy już zwycięzcę tegorocznej Nagrody Nike. Jest nim Radek Rak, którego nagrodzono za książkę Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli (Wydawnictwo Powergraph).

 

W opisie na stronie wydawnictwa czytamy: „Radek Rak napisał powieść o dobru i złu, które czają się w każdym z nas, o nierównych szansach, o Galicji i o Polsce. Powieść pełną rozbuchanego erotyzmu, ironii i humoru, nakarmioną mrokiem ludzkich serc.

 

Przewodniczący jury, profesor Paweł Próchniak, uzasadniał werdykt, mówiąc, że książka Radka Raka „przypomina o potrzebie mitu, podpowiada, że pod powierzchnią rzeczywistości – u podszewki rzeczy, w ciemności fastrygowanej plączącą się fosforescencją – pulsują dawne mitologie, zapomniane klechdy, tajemnicze fabulacje”.

 

Radek Rak (rocznik 1987) pochodzi z Dębicy, a z zawodu jest weterynarzem. Jest autorem trzech książek, z których największe uznanie krytyki i czytelników zdobyło Puste niebo, wyróżnione w Nagrodzie Literackiej im. Jerzego Żuławskiego i nominowane do Nagrody im. Janusza A. Zajdla.

 

Tegoroczna Gala Nagrody Nike, z powodu sytuacji epidemiologicznej, odbyła się bez udziału publiczności, za to można ją było obejrzeć w internecie.

 

Nagrodę Czytelników Gazety Wyborczej otrzymała Joanna Gierak-Onoszko za zbiór reportaży 27 śmierci Toby'ego Obeda (Wydawnictwo Dowody na Istnienie).

 

Serdecznie gratulujemy!

 

źródło zdjęć: wyborcza.pl

 

Zdjęcia


Dominika Ciechanowicz

Dominika Ciechanowicz

41 Zielona Góra
350 artykułów 39 tekstów 2799 komentarzy
Współpraca
Zasłużeni dla serwisu


przysłano: 4 pazdziernika 2020 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca