Wywrota

$2.400.000.000.000 - za ropę naszą i waszą

Zakładając dalsze uczestnictwo wojsk USA w Iraku i w Afganistanie, do 2017 roku amerykańscy podatnicy będą musieli zapłacić 2.4 biliona dolarów na pokrycie kosztów wojny.
Przy analizie wzięto pod uwagę olbrzymie koszty pośrednie, bo kampania wojenna jest prowadzona w dużej części za pożyczone pieniądze, "na kredyt". Taką estymację na lata 2001-2017 przedstawiło bezpartyjne Kongresowe Biuro Budżetowe (nonpartisan Congressional Budget Office - CBO).

Biuro informuje, że same koszty pośrednie w latach 2001-2017 mogą wynieść ponad 700 miliardów dolarów. Jak dotąd Kongres przeznaczył na obie wojny 604 miliardy, w tym ok 412 miliardów na wojnę w Iraku. Koszty pośrednie wynoszą jak dotąd 415 miliardów dolarów. W ciągu następnych dziesięciu lat wzrosną o kolejne 290 miliardów.

W samym Iraku wojna kosztuje 11 miliardów dolarów miesięcznie i koszty te stale rosną. Od 30 września Bush stara się zdobyć kolejne 196 miliardów na walki. Kongres ma to rozpatrzyć w najbliższych miesiącach.

"Zaciąganie takich długów kartami kredytowymi bez poręczenia i bez planów spłaty świadczy, moim zdaniem, o dużej nieodpowiedzialności" - powiedział James McGovern, demokrata z Massachusetts uczestniczący w panelu dyskusyjnym. "To będzie kolejny toksyczny spadek po tej okropnej wojnie, jaki zostawimy naszym dzieciom do uprzątnięcia.".

W związki ze zbliżającymi się wyborami i wraz z rosnącym niezadowoleniem z działań w Iraku, demokraci naświetlają ogromne koszty wojny, które kontrastują z ich propozycjami zwiększenia o 22 miliardy wydatków na służbę zdrowia i edukację. Bush już zapowiedział, że zawetuje tą propozycję.

CBO szacuje, że z 2.4 biliona długoterminowych kosztów wojny, ok 1.9 biliona pochłoną działania w Iraku.

źródło: Reuters


A co Wywrota na to?


    
Redakcja

Redakcja

25 z Internetu
7861 artykułów 1719 tekstów 66 komentarzy
Wywrota.pl to interdyscyplinarny serwis społecznościowy zajmujący się kulturą. Jest jednym z pierwszych portali kulturalnych w polskim Internecie – działa od 1998 roku. W tym czasie otrzymał wiele prestiżowych nagród, m.in.: Papierowy Ekran…


przysłano: 25 pazdziernika 2007 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca