![]() | KSK- Kabaret Hrabi 12 stycznia 2012 |
![]() | KSK- Kabaret Neo-Nówka 19 lutego 2012 |
![]() | The Umbilical Brothers - Program: Heaven by Storm 3 marca 2012 |
![]() | KSK- Kabaret Moralnego Niepokoju 3 lutego 2012 |
Ludzie potrafią być szczęśliwi w optymalnych dla siebie warunkach. To znaczy wtedy, kiedy spełni się ich podstawowe potrzeby. Według najnowszych badań dotyczących poczucia satysfakcji z życia, współczesny człowiek musi żyć w bogatym kraju, mieć zagwarantowane podstawowe prawa człowieka i korzystać z zasad rozwiniętej demokracji. Wtedy czuję się szczęśliwy.
Jak podpowiadają naukowcy nie ma jednak takiej sytuacji, w której w optymalnych warunkach wszyscy ludzie czują się na równi szczęśliwi. Dla jednych słońce jest wystarczającą motywacją do życia, dla innych wyłącznie pieniądze. Większa ilość szczęścia i satysfakcji z życia tkwi w samym człowieku. Niezależnie więc od szerokości geograficznej żyją na świecie ludzie, którzy czują się wyśmienicie nawet w skrajnych warunkach ubóstwa.
Od czego zależy poczucie szczęścia? Zastanawiają się nad tym teoretycy i praktycy. Od tego roku nauka o szczęściu i korzystania z życia została wprowadzona jako przedmiot do niemieckich szkół średnich. Już dawno zauważono, że niemieckie nastolatki częściej mówią o śmierci i beznadziei życia niż ich rówieśnicy sprzed lat. Depresja jako choroba młodych dotyka coraz szersze kręgi, dlatego rząd niemiecki postanowił uczyć młodych ludzi sensownego podejścia do szczęścia. I nie jest to bynajmniej nauka o filozofii i stoicyzmie, ale bardzo praktyczny kurs, jak radzić sobie ze stresem, poczuciem alienacji albo odrzucenia przez rodziców.
Wydaje się, że w życiu znacznie ważniejsze są przekonania niż faktyczny stan egzystencji. Krótko mówiąc to właśnie nasze codzienne przekonania wpływają na życie i potrafią je w dość plastyczny sposób modyfikować. Według starej marksistowskiej zasady "byt kształtował świadomość", a współczesna psychologia społeczna mówi, że to właśnie nasza świadomość wpływa na kształt naszego bytu.
Temat, jak być szczęśliwym pochłania coraz więcej ludzi. Powstają na ten temat strony w sieci, łańcuszki szczęścia, rozprawy zawodowe i teoretyczne oraz gazety o charakterze prostych poradników. Niektóre z nich w punktach zapisują recepty na szczęście.
Szczęście według współczesnych psychologów to poczucie zadomowienia w społeczeństwie. Kiedy czujemy się wykluczeni lub skonfliktowani nie doznamy uczucia satysfakcji z życia - podpowiadają. Za wszystko jednak i tak odpowiadają przekonania, bo to one narzucają nam normy i wprowadzają porządek odczuć. Przekonania budują nie tylko życie pojedynczej osoby, ale całych społeczeństw. To właśnie one wyznaczają ludziom normy moralne i porządek społeczny. Ciekawym odkryciem naukowców jest fakt, że społeczeństwa, które mają optymistyczne przekonania i jasne zasady, rozwijają się prężniej od pozostałych. To samo dotyczy ludzi. Pewne przekonania ułatwiają życie i powodują, że żyje się nam przyjemniej.
Agnieszka Kłos
23
52 artykuły
3 teksty
17 komentarzy
Dziennikarka, krytyk sztuki, performerka. Wykłada fotografię prasową i dziennikarstwo internetowe na wyższej uczelni. Wiceprezes Stowarzyszenia Artystycznego Rita Baum. Agnieszka Kłos - znana jako agniusza. Stypendystka Ministra Kultury na warsztatach…
Zasłużeni dla serwisu
|