Wielkie Ho świętego

Dziennikarze zastanawiali się głośno, czy świąteczne zawołanie Mikołaja "ho, ho, ho" będzie obowiązywać także w tym roku. Zamiast tradycyjnego okrzyku powitalnego proponuje się Mikołajom zastępcze "ha, ha, ha".
fot. Agnieszka Kłos

Uważajcie na słowa, zwłaszcza podczas świąt. Może się bowiem okazać, że używanie niektórych z nich w określonym kontekście bywa obraźliwe. Skarżą się na nie święci Mikołajowie, których zatrudnia się masowo w Sydney. Stolica Australii już szykuje się do Bożego Narodzenia.  

I mimo że nie ma tam śniegu pozostają wszystkie inne elementy dobrze przygotowanych świąt. W tym święci Mikołajowie, których szkolą specjalnie przygotowane do tego firmy. Święty Mikołaj zanim zacznie być święty i przynosić prezenty przechodzi krótki kurs obsługi klienta oraz szkolenie językowe. Jest ono tym bardziej konieczne, że ostatnimi czasy nad Australią przetoczyła się burza medialna. Dziennikarze zastanawiali się głośno, czy świąteczne zawołanie Mikołaja "ho, ho, ho" będzie obowiązywać także w tym roku.  

Protestują przeciw temu australijskie feministki, kręgi katolickie oraz stowarzyszenia wspierające dzieci. Zamiast tradycyjnego okrzyku powitalnego proponuje się Mikołajom zastępcze "ha, ha, ha". Wołanie pod drzwiami powita najmłodsze pokolenie klientów wielkich domów towarowych, w których można wynająć Mikołaja za niewielkie pieniądze. Rodzice chcą jednak zamiast tradycyjnego zaśpiewu Mikojała usłyszeć unowocześnione "ha" i to tylko dlatego, że "ho" kojarzy się z amerykańskim slangowym określeniem na prostytutkę.  

Cenzura prewencyjna? Raczej wynik masowej manipulacji mediów. Jak słusznie powiedziała w telewizji jedna z organizatorek corocznych świąt Bożego Narodzenia w domach dziecka, żadne z małych podopiecznych nie ma pojęcia, co może oznaczać w slangu wesołe zawołanie "ho".  

Tymczasem debata medialna trwa. Kłócą się o język zawodowi dziennikarze z "Daily Telegraph" i organizatorki z fundacji Kids Free 2B Kids, które wydały oświadczenie: zostawcie świętego Mikołaja w spokoju. W dyskusji nie biorą udziału starsi, którzy przeżyli niejedne święta z tradycyjnie gadającym Mikołajem i nawet przez chwilę nie przyszło im do głowy, że to, co święte może być skojarzone z profanum.

Agnieszka Kłos

Agnieszka Kłos

54 artykuły 3 teksty 17 komentarzy
Dziennikarka, krytyk sztuki, performerka. Wykłada fotografię prasową i dziennikarstwo internetowe na wyższej uczelni. Wiceprezes Stowarzyszenia Artystycznego Rita Baum. Agnieszka Kłos - znana jako agniusza. Stypendystka Ministra Kultury na warsztatach…
Zasłużeni dla serwisu


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
Monika 6 grudnia 2007, 19:51
Można dokonać nadinterpretacji i rzec, że historia zatoczyła koło: w legendach wspomina się świętego biskupa z Mirry w nie tylko w kontekście podarków, ale również jako patrona m.in. kurtyzan...
rss
przysłano: 18 listopada 2007 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło