Wywrota

Żar sztuka Sandora Marai w adaptacji Christophera Hamptona z Teatru Narodowego w Warszawie - Centrum Kultury w Lub

„Żar"- sztuka Sandora Marai w adaptacji Christophera Hamptona z Teatru Narodowego w Warszawie
Reżyseria: Edward Wojtaszek
Obsada: Danuta Szaflarska, Ignacy Gogolewski, Zbigniew Zapasiewicz

 

 

Zaprasza Lamus Artystyczny

Centrum Kultury w Lublinie - dworek „Rządcówka" na terenie parku w zespole pałacowym w Kozłówce
24 maja 2008 - godz. 19.00
25 maja 2008 - godz. 17.00


    Wybitna powieść Sandora Maraiego powstała w latach 40 -tych. Dramatyczna opowieść o spotkaniu po 41 latach dwóch przyjaciół, Polaka i Węgra, którzy przywołują zdarzenia sprzed lat. Połączyła ich wówczas, a potem rozdzieliła namiętność i zdrada nieżyjącej już kobiety, żony jednego z nich.
    Sandor Marai był jednym z najwybitniejszych dwudziestowiecznych pisarzy węgierskich, autor licznych powieści, esejów, sztuk teatralnych i poezji. Wielki indywidualista, ostro krytykujący faszystowską i sowiecko-komunistyczną dyktaturę.
Spektakl grany jest w niekonwencjonalnej przestrzeni, w warszawskim foyer Teatru Narodowego, a po raz pierwszy poza Warszawą w Sali Kominkowej dworku „Rządcówka" na terenie parku w zespole pałacowym Kozłówki.

    Z wypowiedzi Ignacego Gogolewskiego dla Rzeczpospolitej: „Sztuka porusza temat przyjaźni, zdrady, wyborów życiowych, powrotów do przeszłości, poszukiwania sensu życia...Pani Danuta bardzo żywo zareagowała na propozycję zagrania swej bohaterki. Mówiła z uśmiechem, że znów przyszło się jej wcielić w kogoś młodszego, bo jej bohaterka ma 90 lat, a ona już 92"

    Spektakl „Żar" nawiązuje do zarzuconej już dziś formuły teatru słowa, gdzie właśnie ono, nierozproszone i nieprzygniecione dziesiątkami gadżetów scenograficznych i „atrakcji" inscenizacyjnych, wiedzie prym za sprawą trojga znakomitych artystów. Nie jest to wprawdzie rodzaj teatru rapsodycznego, bo to ani poezja, ani ten styl, ani ta konwencja...Natomiast jest tu położenie akcentu na słowo, co oczywiście wymaga od artystów kunsztu aktorskiego. I takim kunsztem dysonuje trójka aktorów... Rzecz tyczy sfery skomplikowanej, mianowicie oddania struktury psychicznej człowieka w jego relacji z drugim człowiekiem w sytuacji, gdy nosi w sobie zapiekły żal, brak woli przebaczenia, zazdrość, bardziej lub mniej uświadomione pragnienie zemsty, a także nieodłączną w tym wypadku pychę stawiającą na pierwszym miejscu zranione ego...Widzowie okalające miejsce gry czują się niejako biernie uczestniczący w tym seansie szczerości mającym prowadzić do wyznania prawdy i do pojednania. Jednak czy na pewno w tej rozmowie znajdzie się klimat sprzyjający szczeremu wyznaniu prawdy?..."

LUBLIN - Centrum Kultury w Lublinie - dworek „Rządcówka" na terenie parku w zespole pałacowym w Kozłówce.

Uwaga: ilość miejsc ograniczona, widownia może pomieścić około 40 widzów. Dojazd spod Centrum Kultury do Kozłówki i z powrotem zapewnia organizator.


Miejsce:
dworek „Rządcówka" na terenie parku w zespole pałacowym w Kozłówce.
Kiedy:
24 maja 2008 - godz. 19.00
25 maja 2008 - godz. 17.00
Bilety:
30 pln i 20 pln (ulgowy) - do kupienia w kasie Centrum Kultury
Czas trwania: 80 min.

Więcej informacji:
Irena Michałkiewicz

tel.: 081 53 603 28
e-mail: irenabeata.m@ck.lublin.pl

 

od: 24 maja 2008
do: 25 maja 2008 CK Lublin

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 14 maja 2008 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca