Wywrota

Performance Art Meeting - Legendarny Teatr AKADEMIA RUCHU wystąpi w Lublinie

Centrum Kultury w Lublinie 05 - 07.06.2008 Performance Art Meeting
Legendarny Teatr AKADEMIA RUCHU wystąpi w Lublinie


Zapraszamy do udziału w warsztatach Akademii Ruchu - zgłoszenia: Ośrodek Sztuki Performance
tel. 0-81 53 603 19 w godz. 11.00-15.00

CHIŃSKA LEKCJA
gdzie: Centrum Kultury w Lublinie
kiedy: 5 czerwca 2008
godzina:18.00
wstęp: bezpłatny

Na przygotowaną do prezentacji publicznej całość składa się szereg performances, krótkich wystąpień pięcioosobowego zespołu trwających od pięciu do dziesięciu minut. Ich podstawową cechą jest jedność formalna wywodząca się z rozwijanych od trzydziestu lat poszukiwań AR w obszarze języka wizualnego teatru.
Swobodne działanie grupy przechodzącej od prywatności do skondensowanej, wymagającej niezwyczajnej sprawności fizycznej akcji plastycznej jest jedną z cech teatru zachowań - jak określa swą praktykę twórczą Akademia Ruchu.
Podobnie jak w większości realizacji AR, również i w tym przypadku doświadczenie formalne nie wyklucza społecznego odniesienia komunikatu, a wprost przeciwnie - służy wydobyciu jego podtekstu.
Istotną cechą nowej inicjatywy AR jest uniwersalność formuły, która prowadzi do wykorzystania tego samego materiału pracy twórczej w każdych warunkach, wobec każdej publiczności, w dowolnych konfiguracjach jego części składowych.
po przedstawieniu spotkanie z artystami

WYKŁAD II O WŁADZY GRY. O GRACH WŁADZY
gdzie
: ACK Chatka Żaka
kiedy: 6 czerwca 2008
godzina: 18.00
wstęp: bezpłatny

WYKŁAD to kolejne wydarzenie artystyczne, w ramach którego zespół Akademii Ruchu podejmuje inicjatywę artystycznej interpretacji i rozwinięcia formuły akademickiego wywodu.
Intencją tego przedsięwzięcia jest zarazem odniesienie się, w formie artystycznej interwencji w sferę miejskiej codzienności, do problemów wybranych jako najbardziej charakterystyczne dla czasu przemian w Polsce.
Istota "Wykładu" polega na wyeksponowaniu w przestrzeni publicznej w formie właściwej dla specyfiki akcji plastycznej, poezji wizualnej, znaku teatralnego - komunikatów o niepodważalnej wartości naukowej, opracowanych przy udziale współpracujących z zespołem socjologów i politologów.
Komunikat podany w sposób właściwy dla współczesnego języka sztuki, nie tracąc nic z wartości przesłania naukowego, funkcjonuje w przestrzeni publicznej miasta również wobec przechodniów, w tym ludzi, którzy w dużej części nie są bywalcami sal wykładowych.
WYKŁAD II „O władzy gry. O grach władzy" - jest właściwie 40 minutową akcją plastyczną, której materiał stanowią ogromne ilości ścinków różnorodnych druków będących efektem pracy niszczarki, a także - a także najbardziej znaczące fragmenty eseju Simone Weil „Świat wartości a życie społeczne", którego tekst pokrywa w całości pole akcji.
Publiczność tego widowiska uzyska finalne możliwości czynnego udziału w odczytaniu jego filozoficznego przesłania.

WYRAŹNIE W MILCZENIU
gdzie
: Stadion Lublinianki, Lublin ul. Leszczyńskiego
kiedy: 7 czerwca 2008
godzina: 24.00
wstęp: bezpłatny

Akcja z tego cyklu została przeprowadzona po raz pierwszy 2 lipca w Warszawie, tworząc w ten sposób wzorzec manifestowania podobnej intencji komunikatów (w jakimś sensie nawiązujących do wcześniej stosowanych motywów „moralitetu") w podobnych warunkach przestrzeni.
Na dwóch przeciwległych brzegach Wisły (Czerniaków i Saska Kępa) działały dwie grupy wykonawców, z których każda, realizując własny proces „budowy" stanowiła zarazem widownię akcji widocznej na drugim brzegu. Istotnym i spełnionym założeniem akcji, był czynny w niej udział nieograniczonej liczebnie publiczności (na brzegu czerniakowskim - ok. 300 osób, na brzegu praskim - ok. 150 osób). W fazie wstępnej akcji zapalono światła we w wnętrzach kilkuset kubików z matowego tworzywa (o wymiarach 50 cm), które stawały się w ten sposób widocznymi w półmroku z daleka lampionami. Świecące migotliwym światłem umieszczonych w ich wnętrzu świec sześciany stawały się budulcem, przenoszonym w obszarze ok. 50 m pola akcji, tworzącym zmienne konfiguracje świetlistych form łączonych i demontowanych na przemian. W finale akcji jej uczestnicy wypełniali rusztowanie 20 m x 4 m początkowo abstrakcyjnymi, geometrycznymi układami sześcianów, które stopniowo zaczynały przybierać kształt liter ułożonych w czytelny przekaz. Ściany ustawionych nad brzegiem Wisły monumentalnych napisów były widoczne z daleka, odbijając się w lustrze wody. W realizacji warszawskiej użyto słów w jakiś sposób wpisanych w kontekst historii tego miasta. Na brzegu czerniakowskim skierowano w ten sposób za Wisłę wezwanie „PATRZ". Na brzegu Pragi napis tworzył odpowiedź „PAMIĘTAJ".W przypadku kolejnych akcji z tego cyklu (realizowanych na obydwu brzegach jeziora maltańskiego w Poznaniu) budowane w podobny sposób napisy odnosiły się bardziej do współczesnego kontekstu politycznego. Pierwsza akcja tworzyła relację słów: „POZNAJ - WYBIERAJ" druga zaś, realizowana nazajutrz „NIE RÓWNAJ - PORÓWNUJ".

Szczegóły:
Waldemar Tatarczuk

tel.: 081 536-03-19
e-mail: performance@ck.lublin.pl

 

od: 5 czerwca 2008
do: 7 maja 2008 CK Lublin

przysłano: 27 maja 2008 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca