Wywrota

Tomasz Sikorski OBRAZY DŻWIĘKOWE galeria Entropia

Zapraszamy na otwarcie wystawy
Tomasza Sikorskiego
OBRAZY DŹWIĘKOWE
4.07.2008 godz. 18.00 | piątek
wystawa czynna do 18.07.

Galeria Entropia
Wrocław ul. Rzeźnicza 4

www.entropia.art.pl

 

"Obrazy dźwiękowe" - to tytuł wystawy prac Tomasza Sikorskiego, którą od 4.07.08 można będzie oglądać we wrocławskiej Galerii Entropia.
 Artysta prezentuje instalacje artystyczne, multimedialne kompozycje przedmiotów, obrazu i dźwięku.
Jedna z prac na wystawie - "Audiokoan", odwołuje się do teorii Sikorskiego o pokrewieństwie między niektórymi dziełami sztuki współczesnej a wywodzącymi się z Dalekiego Wschodu koanami - krótkimi przypowieściami, czasem tylko zestawieniami pojęć, które wykorzystywane były przez nauczycieli duchowych do pokazania uczniom paradoksów istnienia. Uczucie, jakie u widza wywołuje stworzone przez artystę połączenie obrazów, dźwięków, przedmiotów powinno wyrwać go z rutyny postrzegania. Większość prac Sikorskiego to zagadki dla widza, w których nie chodzi o odpowiedź, lecz o przyjemność zgadywania.
Na wystawie znajdą się m.in. "Drżące lustro" (dosłowna realizacja tytułu), "Po Tacie" czy też "Na górskiej łące" - ruchomy obraz z dźwiękiem, w którym występują: górska łąka, Przemysław Kwiek oraz sam autor.
________________________
Tomasz Sikorski (ur. 1953, absolwent warszawskiej ASP) zaczynał w latach 70. jako uczestnik ruchu neoawangardowego, realizował prace o charakterze konceptualnym - m.in. działania performances; zajmował się też fotografią artystyczną i dokumentalną. W latach 80. powstał szereg cyklów malarskich i instalacji malarskich, artysta kontynuował twórczość w zakresie sztuki performance, wykonywał prace fotograficzne oraz graffiti.

Sikorski jest również autorem filmów artystycznych, rysunków, druków i prac z dziedziny sztuki poczty, spektakli audiowizualnych i multimedialnych, instalacji przestrzennych.

W latach 1979-87 prowadził pracownię Dziekanka - interdyscyplinarny ośrodek artystyczno-edukacyjny ASP i Akademii Muzycznej w Warszawie. W latach 1984-88 wykładał w USA. Po 1992 roku prowadził Pracownię Przetwarzania Obrazu i Intermediów w Instytucie Sztuki i Kultury Plastycznej Uniwersytetu Zielonogórskiego. Obecnie wykłada w Wyższej Szkole Humanistyczno- Ekonomicznej w Łodzi i na Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach, gdzie prowadzi pracownie Działań Multimedialnych.

Wystawę "Obrazy dźwiękowe" można oglądać do 18 lipca.

 

od: 4 lipca 2008
do: 18 czerwca 2008 Galeria Entropia, Wrocław

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 24 czerwca 2008 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca