Wywrota

Rozpoczyna sie Brave Festival 2008

Afryka żyje na granicy świata materialnego i duchowego. Czas tam płynie inaczej, gesty znaczą coś innego. Teatr afrykański pozostał u źródeł, nadal jest rytuałem. Ceremonie, tańce, śpiewy ciągle wynikają bezpośrednio z duchowości wykonawców. To mentalność dla Europejczyka tajemnicza, obca. Afryka nie jest jednorodna. Kilkaset plemion, tysiące narzeczy i języków, malowane ciała, skaryfikacje, dotkliwe obrzezania kobiet, ceremonie i inicjacje, wojny i opętania. Ciało i jego zdobienia wyrażają tam człowieka, a umieranie bywa - dojrzewaniem.

 

Cząstkę tego afrykańskiego bogactwa będzie można w lipcu zobaczyć we Wrocławiu. Spotkamy się z przedstawicielami plemion Nuna, Mossi czy Fula. Wszystko, co zobaczymy, stanowi cytat z jakiegoś rytuału. Jest jednocześnie i widowiskiem, i ceremonią. Będziemy potrzebowali wiele otwartości i ciekawości, aby dać się ponieść tej surowej, ale przepięknej odmienności. Z Burkina Faso przyjadą zoomorficzne maski plemienia Nuna, zobaczymy, jak duch maski wciela się w tancerza, przemieniając go.

 

Zobaczymy też Waarba, jeden z najważniejszych tańców rytualnych Burkina Faso. Rytmiczny, wibracyjny ruch całego ciała rozpoczynający się od bioder - bardzo silne narzędzie duchowe. Będą z nami także inni, równie wyjątkowi goście. Tegoroczny Brave Festival nie jest oczywiście poświęcony wyłącznie Afryce. Będzie mówił o ludziach, którzy zadedykowali życie kultywowaniu swoich tradycji. Prócz afrykańskich, pokażemy więc także tradycje europejskie, azjatyckie, amerykańskie. W dzisiejszym świecie odwaga polega na chronieniu wrażliwości i tożsamości poprzez sztukę, kulturę i duchowość. To po to jest Brave.

 

Zapraszam do Wrocławia, Grzegorz Bral

Zapraszamy:

 

PROGRAM FESTIWALU:
http://www.bravefestival.pl/pl/bf2008/program.html

 

BILETY:
www.bravefestival.pl/pl/bf2008/bilety.html

 

PUNKTY SPRZEDAŻY:
http://www.bravefestival.pl/dokumenty/BF_punkty_biletowe.pdf

 

PRESSPACK:
http://www.bravefestival.pl/pl/prasa/presspack.html

Bilety, programy oraz gadżety festiwalowe (torby, koszulki) dostępne są w centrum festiwalowym otwartym w czasie trwania festiwalu w godiznach 10-19, Centrum mieści się w galerii Biblioteki Dolnośląskiej w Rynku 58.

 

 

od: 4 lipca 2008
do: 12 lipca 2008 Wrocław

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 4 lipca 2008 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca