Wywrota

Jerzy Hausner o kulturze


Zapraszamy na spotkanie z prof. Jerzym Hausnerem, autorem planu reformy finansowania kultury.


Spotkanie będzie miało charakter roboczy. Wezmą w nim udział przedstawiciele organizacji pozarządowych działających na polu kultury. Spotkanie organizowane jest w ramach WOLNEGO UNIWERSYTETU WARSZAWY, serii działań mających na celu podniesienie kompetencji środowisk zajmujących się organizacją kultury.

Więcej o WUW: www.wuw2009.pl

W ramach WUW odbywają się wykłady, warsztaty i spotkania.

WKRÓTCE: Premiera publikacji Europejskie polityki kulturalne 2015. Raport o przyszłości publicznego finansowania sztuki współczesnej w Europie pod redakcją Marii Lind i Raimunda Minichbauera.
W wersji polskiej premierowe teksty: Kuba Szreder, Jan Sowa.
CZAS: 9.07

"Wyłanianiu się tzw. "trzeciego sektora" towarzyszy inny trend - profesjonalizacja i menedżeryzacja organizacji obywatelskich. Kiedyś działały one w oparciu o entuzjazm, a ich siła rodziła się z synergicznego połączenia zapału, wysiłku i determinacji grupy jednostek skupionych wokół wspólnego przedsięwzięcia. Dzisiaj stowarzyszenia, fundacje i inne tego typu instytucje coraz bardziej przypominają firmy kierowane przy wykorzystaniu tzw. nowych technik zarządzania (ang. New Menagment Techniques: zarządzanie projektowe, praca grupowa, analizy SWOT itp.). Profesjonalizacja - proklamowana przez proroków menedżeryzmu jako szansa na rozwój trzeciego sektora - to de facto sposób na przekształcenie spontanicznej aktywności entuzjastów, która zawsze stała u podstawy działania organizacji obywatelskich, w przedsięwzięcie kryptokapitalistyczne. Ze spółkowania pierwszego sektora z drugim powstał w ten sposób zmutowany bękart: para-firmy realizujące w skomercjonalizowanej i zbanalizowanej wersji albo to, co powinny robić dobrze zorganizowane instytucje publiczne albo to, co mogłyby robić zorientowane na zysk firmy prywatne".
Jan Sowa, Goldex Poldex Madafaka, czyli raport z (oblężonego) Pi sektora, fragment z Europejskie polityki kulturalne 2015.

WKRÓTCE: Warsztaty z Rebeccą Gordon Nesbitt, autorką tekstu NIE OGLĄDAJ SIĘ ZA SIEBIE W GNIEWIE, z raportu Europejskie polityki kulturalne 2015.
CZAS: 8.07

Kurator WUW: Kuba Szreder
Organizator WUW: Fundacja Bęc Zmiana,
Partnerzy WUW: Fundacja Res Publica, Fundacja InSitu, Stowarzyszenie Komuna Otwock, Stowarzyszenie Artanimacje, Stowarzyszenie Duopolis

Projekt WUW 2009 finansowany jest z dotacji otrzymanej od Miasta Stołecznego Warszawy

fundacja bęc zmiana
fundacja bęc zmiana
-----------------------------
warszawa, mokotowska 65/7
+48 22 827 64 62
+48 516 802 843
www.funbec.eu

od: 30 czerwca 2009, 17:30
do: 30 czerwca 2009, 19:00 kawiarnia Nowy Świat, Nowy Świat 63, Warszawa Wstęp wolny

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 29 czerwca 2009 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca