Wywrota

Jarmark Jagielloński w Lublinie


13 - 16 sierpnia 2009
Lublin – Stare Miasto, Błonia pod ZamkiemRękodzielnictwo i rzemiosła, turniej rycerski, gry staropolskie, koncerty


Odbywający się w dniach 13-16 sierpnia w Lublinie Jarmark Jagielloński to największe po wschodniej stronie Wisły wydarzenie artystyczno-kupieckie. Unikatowy w skali kraju lubelski Jarmark w swojej formule łączy prezentację wyrobów rękodzielniczych i rzemieślniczych twórców tradycyjnych m. in. z Polski, Ukrainy, Białorusi, Litwy oraz bogaty program wydarzeń kulturalnych.  

W tym roku, tak jak podczas poprzednich dwóch edycji, swoje produkty zaprezentuje ponad 300 wystawców. Nowością będą stoiska z tradycyjną twórczością z Krymu, prezentujące bogatą kulturę Orientu oraz oryginalna huculska ceramika.

Drugim filarem Jarmarku będą wydarzenia kulturalne i artystyczne. Tę część oficjalnie rozpocznie pokaz plenerowego spektaklu "Klątwa" w reżyserii Janusza Opryńskiego na podstawie dramatu Stanisława Wyspiańskiego. Następnie Błonia pod Zamkiem zamienią się w miasteczko gier i zabaw staropolskich dla dzieci i całych rodzin. Od czwartku do niedzieli na Placu po Farze będą się odbywały koncerty; w godzinach południowych wystąpią kapele ludowe, a wieczorami gwiazdy muzyki folkowej.

Dwa ostatnie dni Jarmarku to Turniej Rycerski, w którym wezmą udział formacje zbrojne z Polski i zagranicy, zorientowane wokół średniowiecznego grodziska rozstawionego na Błoniach. Turniejowi będą towarzyszyły pokazy ptaków drapieżnych, szyku piechoty XV wiecznej oraz bojowy turniej konny (Xiążęca Drużyna). Przez cały czas trwania Jarmarku w różnych przestrzeniach miasta wystąpią artyści ulicy, kuglarze i happenerzy.

Oddzielny moduł stanowi pokaz gier i zabaw staropolskich. W tym roku w jego ramach odbędą się Pierwsze Otwarte Mistrzostwa Polski Palanta Sportowego.


Krótko o długiej historii Jarmarków w Lublinie


Pod rządami Jagiellonów Rzeczpospolita przeżywała swój „złoty wiek”, a Lublin – jako brama między Wschodem a Zachodem, stał się jedną z pereł Korony. Wtedy właśnie gród nad Bystrzycą obok znaczenia politycznego i gospodarczego już na zawsze zdobył swój niepowtarzalny, wielokulturowy koloryt. W XV i XVI wieku w Lublinie odbywały się słynne Jarmarki, na których spotykali się kupcy i rzemieślnicy z najodleglejszych stron. Tu, gdzie przecinały się szlaki handlowe biegnące z Węgier na Litwę, z Zachodniej Europy na Ruś i z portów hanzeatyckich do Turcji, kwitło bogate, wielowymiarowe życie ludzi renesansu. Ale Jarmarki nie były tylko i wyłącznie wydarzeniem handlowym. Stanowiły też jedyną okazję do spotkań, wymiany poglądów, doświadczeń wśród rzemieślników i twórców. Lubelski Rynek na czas jarmarku stawał się centrum życia kulturalnego i społecznego królestwa polskiego.

Atrakcje Jarmarku Jagiellońskiego w Lublinie

~ stoiska kupieckie prezentujące tradycyjną twórczość: tkactwo, rzeźba, malarstwo, ceramika, garncarstwo, plastyka obrzędowa, koronkarstwo;
~ warsztaty rzemiosła ludowego: wikliniarstwo, garncarstwo, tkactwo, plastyka obrzędowa oraz warsztaty wytwarzania papieru czerpanego;
~ warsztaty tańca tradycyjnego: oberki, polki, podróżniaki;
~ warsztaty gry na dudach;
~ mistrzowskie pokazy tradycyjnego rękodzieła;
~ Letnia Szkoła Ceramiki Ludowej (11-16 sierpnia 2009);
~ średniowieczna drukarnia i mennica średniowieczna (każdy może spróbować wybić monetę);
~ do spróbowania regionalne potrawy – piróg biłgorajski, piwo kozicowe i miodowe, oscypki, sękacze;
~ koncerty kapel ludowych m. in. z Polski, Ukrainy, Białorusi, Hiszpanii, Węgier;
~ koncerty gwiazd muzyki folkowej – wystąpią m. in. Dacha Bracha (Ukraina), Hollòènek Hungarica (Węgry), Słoma i Przedwietrze, Maćko Korba, Beltaine, Orkiestra Św. Mikołaja;
~ wieczorny krąg bębniarski prowadzony przez Jerzego „Słomę” Słomińskiego, znanego bębniarza i wytwórcę bębnów;
~ plenerowy spektakl "Klątwa" w reżyserii Janusza Opryńskiego na podstawie dramatu Stanisława Wyspiańskiego;
~ Turniej o Liść ze Srebrnego Drzewa,
m.in. turniej „samojeden” i turniej łuczniczy, pokaz sokolnictwa, walki drużynowe „samoczwór”, turniej walki bez zbroi – blossfechten, inscenizacja bitwy i zdobywanie fortu;
~ Pierwsze Otwarte Mistrzostwa Polski Palanta Sportowego
~ park polskich gier i zabaw tradycyjnych, indywidualnych i drużynowych;
~ występy kuglarzy i artystów ulicznych;
~ oferta gier i zabaw dla dzieci.J
armark Jagielloński jest laureatem pierwszej nagrody w konkursie „Polska Pięknieje – 7 cudów Funduszy Europejskich” przyznanej w maju bieżącego roku przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, Wydawnictwo Pascal oraz firmę Smartlink.


Miejsce

Teren Starego Miasta, Błonie pod Zamkiem, Lublin


Organizatorzy Jarmarku Jagiellońskiego 2009
                          

Warsztaty Kultury – Filia Centrum Kultury w Lublinie
ul. Popiełuszki 5, 20-052 Lublin
tel. 081 533 08 18


Letnią Szkołę Ceramiki Ludowej zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Lublin.
 

Więcej informacji na stronie internetowej Jarmarku Jagiellońskiego
www.jarmarkjagiellonski.pl

od: 13 sierpnia 2009
do: 16 sierpnia 2009 Lublin – Stare Miasto, Błonia pod Zamkiem

przysłano: 8 sierpnia 2009 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca