Wywrota

Zniknij nad Wisłą

 

Opis projektu, biogramy artystów, opisy projektów, szczegóły, mapka zniknięć na: www.znikanie.pl 

Koniec lata. Po niebie suną klucze żurawi. Z drzew spadają liście. Dni robią się coraz krótsze. Brzegi Wisły zaczyna otulać mgła. Zamiast śmiechu dzieci, antygrawitacyjnego tańca, pomruku bębnów i gwaru rozbawionego tłumu, zalega cisza. Rzeka pogrąża się w milczeniu. Jej prąd nie ustanie dopóki nie skuje jej zimowy lód. Wtedy człowiek pozwala sobie na chwilę namysłu nad nietrwałym losem i nieustępliwym rytmem natury. Przestaje niespokojnie krążyć w poszukiwaniu kolejnych rozrywek, koncertów, akcji, warsztatów i promocji. Rozgląda się. Ruch myśli potrzebuje stanu napiętej koncentracji i postawy cierpliwego oczekiwania. Wtedy myśl wystrzela z szybkością jaskółki, zwinna niczym praski kot. Jesteśmy istotami miejskimi, przyzwyczajonymi do ciągłego natłoku spektakularnych bodźców. Nie słyszymy dźwięków dopóki nie przekroczą progu hałasu, nie zauważamy rzeczy mniejszych od billboardu. Wisła, dzika rzeka w środku miasta, jest terytorium pozostającym na poboczu cywilizacyjnego pędu. Strefą niczyją. Pograniczem. Miejscem, gdzie wciąż stawia się namioty, pali ogniska i łowi ryby. 

Czas i uważność są wymagane przy odbiorze wszystkich projektów zrealizowanych w ramach cyklu „Zniknij nad Wisłą”. Działają z zaskoczenia, często na pierwszy rzut oka niewidoczne, przepływające na horyzoncie naszej uwagi, wydarzające się za naszymi plecami. Razem z grupą artystów zatrzymaliśmy się przy brzegach Wisły, wycofując się z wyścigu na najbardziej nagłośnione i spektakularne wydarzenie roku. Pozwoliliśmy sobie płynąć z prądem rzeki. Zamiast konkurować z megaboardami skupiliśmy się na krajobrazowych detalach; zamiast znowu krzyczeć „ja! ja! ja!” powołaliśmy do życia lustrzane istoty zamieszkujące praski brzeg rzeki. Cykl „Zniknij nad Wisłą” powstał, bo dla nas Wisła to obszar refleksji i swobodnego działania, taka jest jej prawdziwa wartość zasługująca na ochronę. 

Zaproszeni artyści: Paweł Althamer, Hubert Czerepok, Roman Dziadkiewicz, Łukasz Jastrubczak, Katarzyna Krakowiak, Maciej Kurak, Agnieszka Kurant, Konrad Pustoła, Natalia Romik, Robert Rumas, Joanna Rajkowska, Honza Zamojski 

WYDARZENIA 25.09.2009 (PIĄTEK) w kolejności chronologicznej:

- Agnieszka Kurant: Kra. Terytorium – Kontynent

Praca będzie widoczna z mostów:

Łazienkowskiego około godziny 14.45 – 15.00,

Poniatowskiego około godziny: 15.15-15.30,

Świętokrzyskiego około godziny 15.25-15.40,

Gdańskiego około godziny 16.40-17.00 

- Joanna Rajkowska – Wir

Rzeźba wodna. Praski brzeg, zatoczka za mostem Śląsko-Dąbrowskim, w kierunku północnym

Otwarcie godzina 17.00. Wir będzie można oglądać do 2.10 

- Katarzyna Krakowiak: Żywa woda.

Instalacja interaktywna. Ozdrowienie wody w Wiśle za pomocą pozytywnych wiadomości wysyłanych mailami i smsami. Szczegóły: www.zywawoda.org 
W godzinach 17.00 – 21.00

Współpraca: Patryk Zakrocki / Zakład Produkcji Dźwięku 

- Natalia Romik: Predator – Rozproszenie

Akcja. Projekt opiera się na działaniach performatywnych „rtęciowej" postaci - Predatora skradającego się do istot żywych i obiektów nieożywionych, między praską dżunglą, a cywilizacją centrum.

Godz. 17.00 – 18.00. Okolice Parku Praskiego. 

- Maciej Kurak: Własność prywatna

Działanie.

Na jednym z drzew nad Wisłą w Warszawie zaczepiony został latawiec, żeby odnaleźć koniec sznurka musimy udać się do miejsca oddalonego o 320 km - do jednego z mieszkań  na ulicy Granicznej w Poznaniu. Tak duża rozpiętość sznurka latawca uniemożliwia oglądającemu zobaczenie dwóch rzeczy na raz - latawca i jego właściciela. Odbiorca może być tylko w jednym miejscu i musi zaufać autorowi. Może również śledzić sznurek od jakiegoś początku do jakiegoś końca, ale jeśli nawet podejmie ten trud to i tak cała praca będzie realizowała się w jego pamięci, gdyż odbiór jest fragmentaryczny, a pamięć pomaga mu zrekonstruować zdarzenie.

Okolice barki przy pomniku Syreny. Artysta powinien dotrzeć na miejsce około godziny 18.00 

Dwa projekty, których miejscem realizacji jest woda, powinny ujawnić się po godzinie 20.00:

- Robert Rumas: Rejs

„W cywilizacjach pozbawionych łodzi, marzenia wysychają, szpiegostwo zastępuje przygodę, a policja zajmuje miejsce piratów". Michel Foucault: O innych przestrzeniach. Heterotopie

Partner projektu: Żegluga Wiślana / www.zeglugawislana.pl 

- Paweł  Althamer: Julia

Partner projektu: Dzielnica Targowek m.st. Warszawy 

Finisaż: 19.00 - 21.00 na barce koło pomnika Syreny, przy moście Świętokrzyskim

W programie: ujawnienie dokumentacji działań Huberta Czerepoka, Romana Dziadkiewicza, Łukasza Jastrubczaka, Konrada Pustoły, Honzy Zamojskiego. 

Po 21.00 zapraszamy na afterparty do Powiśla, ul. Kruczkowskiego 3b 
fundacja bęc zmiana
-----------------------------
warszawa, mokotowska 65/7
+48 22 827 64 62
+48 516 802 843
25 września 2009 Finisaż: 19.00 - 21.00 na barce koło pomnika Syreny, przy moście Świętokrzyskim

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 23 września 2009 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca