Wywrota

WYSPA. Aktywne oczyszczanie wody z rzeki Wisły.

JAKUB SZCZĘSNY: WYSPA.SYNCHRONIZACJA

instalacja do oczyszczania wody z rzeki Wisły 

WYSTAWA/PUBLIKACJA/DYSKUSJA 

13-26.10.2009

Otwarcie wystawy: 13.10 (wtorek), g. 20.00, Bęc Zmiana, Mokotowska 65

Dyskusja/Premiera książki: 20.10 (wtorek), g. 19 , Delikatesy.TR

WYSPA SYNCHRONIZACJA to projekt badawczy prowadzony przez architekta Jakuba Szczęsnego poświęcony możliwościom opracowania urządzeń pozwalających na niewielką skalę, dla punktowych potrzeb użytkowych, oczyszczać wodę z zanieczyszczonej Wisły.

WYSPA to unosząca się na wodzie platforma, na której znajduje się dziewięć urządzeń fitnessowych ustawionych wokół niewielkiej niecki, do której spływa oczyszczona woda ze znajdujących się powyżej cystern zawierających filtry. Woda pompowana jest wprost z Wisły przez pompy kinetyczne poruszane siłą mięśni osób ćwiczących na urządzeniach fitnessowych. Platforma połączona jest z lądem zamykanym na noc trapem, pozwalającym na wjechanie wózkiem inwalidzkim. Po zmroku platforma oświetlona jest diodami LED, dzięki czemu pełni funkcję znaku również po zamknięciu.

Projekt Szczęsnego budzić ma pozytywne skojarzenia z przestrzenią idealną i podróżą. Wyspa ma być miejscem, gdzie dzięki magicznym ingrediencjom - naturze, ludzkiej woli i nauce - niemożliwe staje się możliwe: woda ulega przemianie, a ludzie działają dla wspólnego dobra. Sam autor opisując projekt mówi: "W imię wspólnego, obiektywnego dobra konieczny jest wspólny wysiłek a motywacją do podjęcia tego wysiłku jest przyjemność płynąca z uzdrawiania i upiększania własnego ciała. Efektem jest więc fizyczna przyjemność, jaką będziemy czerpać z moczenia nóg w fontannie i picia oczyszczonej wody, oraz miła konstatacja, że wodę oczyściliśmy samodzielnie, własnymi siłami."

Wystawie Kuby Szczęsnego towarzyszy publikacja, w której znajdują się teksty problematyzujące projekt. Zapraszamy również na dyskusję poświęconą projektowi, która odbędzie się w warszawskich Delikatesach.TR. W dyskusji udział wezmą autorzy tekstów opublikowanych w książce: Lidia Klein, Kuba Mikurda, Artur Kolanowski i Jakub Szczęsny.

Projekt realizowany jest w ramach tegorocznego cyklu interdyscyplinarnych wydarzeń Synchronicty_2, na który składają się projekty, których głównym punktem odniesienia jest woda, ale i inne płyny jako pochodne czystej wody: ruch rzeki, przepływy, przyjemność przebywania w pobliżu przepływającej wody, obserwowanie przyrody i tego jak wpływa na człowieka.
 
Jakub Szczęsny - architekt, członek Grupy Projektowej "Centrala", autor instalacji świetlnej pod wiaduktem w parku Agrykola zrealizowanej w ramach projektu SYNCHRONICITY_1 - Projekty dla Warszawy przyszłości.

Będziemy wdzięczni za opublikowanie informacji - szczegóły w załącznikach.Organizator: Fundacja Bęc Zmiana / www.funbec.eu
 
Projekt Zniknij nad Wisłą realizowany jest w ramach Festiwalu Sztuki nad Wisłą Przemiany dzięki dotacji otrzymanej od m.st. Warszawy

Warszawa 2016 – Europejska Stolica Kultury - Kandydat
 
Współpraca: Delikatesy.TR


 

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 13 pazdziernika 2009 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca