Wywrota

Czego pragną kobiety?

 

 

CHOPIN – CZTERY WIECZORY PISARSKIE

 

 

Duśka Markowska Resich 

Teatr Druga Strefa, Warszawa ul. Magazynowa 14a 

Premiera:   21 maja 2010 r. 

Obsada:   Georgette L. Beata Bójko

                        Aurora Dupin Judyta Turan 

Reżyseria:   David Foulkes 

Produkcja i scenografia: Sylwester Biraga 

     Czego naprawdę pragną kobiety? Czy kobieta XXI wieku pragnie tego samego co kobieta z XIX wieku? W jaki sposób i czy w ogóle można uciec od nieznośnej lekkości bytu świata celebrytów i mody? Czy funkcjonując w naszym społeczeństwie można opierać się na bardziej satysfakcjonujących celach i wartościach niż tylko blichtr i sława? Czy łatwiej Fryderykowi Chopinowi i George Sand odciąć się od głupot plotkarskich kręgów i sentymentalnego populizmu niż nam samym? Czy ci wielcy dziewiętnastowieczni artyści mogą zaoferować nam pomocną dłoń, pokonując bariery czasowe i inspirując nas poprzez swoje ponadczasowe dzieła? 

     Odpowiedzi na te pytania eksploruje Teatr Druga Strefa w światowej premierze sztuki „Chopin – cztery wieczory pisarskie” autorstwa Duśki Markowskiej Resich. Akcja rozgrywa się w paryskim mieszkaniu dziennikarki Georgette Lemur, współczesnej kobiety zmęczonej pisaniem przez wiele lat banalnych tekstów dla kobiecych pism oraz byciem kochanką mężczyzny, który traktuje ją jako zbędną rozrywkę tylko wtedy, kiedy on ma na to czas i ochotę. 

     Akcja sztuki rozgrywa się jednocześnie na dwóch płaszczyznach  XIX i XXI wieku w tym samym mieszkaniu przy ulicy Pigalle 16, które okazuje się być mieszkaniem Aurory Dupin, bardziej znanej pod pseudonimem George Sand, kobiety świadomej tego, że męskie nazwiska miały wtedy więcej siły marketingowej.

     Georgette dostaje zlecenie napisania artykułu na temat życia seksualnego Chopina i Sand i od razu zabiera się do szukania pikantnych szczegółów dla swoich czytelniczek. Przeglądając informacje w internecie o słynnej parze oraz czytając listy i pamiętnik Aurory, Georgette zaczyna odkrywać coś zupełnie innego niż tylko pikantne materiały do artykułu „z alkowy”. Dowiaduje się o wielkiej miłości wybitnego polskiego kompozytora i kontrowersyjnej, asertywnej francuskiej pisarki, która w świecie pozornie mniej przyjaznym dla kobiet niż dzisiejszy, postanowiła domagać się swojej wolności w sposób zaskakujący jak i skuteczny. Georgette odkrywa jak George, inspirowana miłością do Chopina i jego muzyki, sięgnęła po wyższe i satysfakcjonujące cele artystyczne.

     Georgette Lemur, porównując swoje życie prywatne i zawodowe do życia i wielkiej miłości Aurory i Fryderyka, ma szansę na nowo ocenić swoje wartości i życiowe decyzje.

     Mając wgląd do czterech wieczorów z życia domowego Georgette, widzimy jak bohaterka jest coraz bardziej inspirowana listami i pamiętnikiem George Sand oraz pozaziemsko piękną muzyką Chopina. Przez tę inspirację bohaterka w końcu znajduje siłę uwolnić się, nie tylko od otoczenia, które nie docenia jej możliwości, ale przede wszystkim od siebie, od swoich pomylonych przekonań, przez które była więziona. 

     Ze sztuką „Chopin – cztery wieczory pisarskie” David Foulkes wraca do reżyserii dla Teatru Druga Strefa po sukcesach „Mieszczanina szlachcicem” Moliera w 2009 roku oraz „Kwintesencji”  Dobrowolskiego w 2003, która jest już siódmy rok w repertuarze Teatru. Znana z roli „Esencji” oraz Penelopy w komedii „Nie płacz Penelopo”, Beata Bójko tym razem kreuje zupełnie nową postać, Georgette Lemur. W rolę George Sand wciela się znakomita Judyta Turan.

21 maja 2010, 20:00 (Teatr Druga Strefa, ul. Magazynowa 14 A, Warszawa)

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 14 kwietnia 2010 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca