Wywrota

Trans misja lublin ukraina

 

Trans_Misja_Lublin_Ukraina to inspirowanie obiegu kultury ponad granicami.

To współdziałanie środowisk Lublina i zachodniej Ukrainy na rzecz wymiany artystycznej i kulturalnej pomiędzy Polską i Ukrainą, mobilności artystów i dzieł, wzajemnego inspirowania i poznawania aktualnej rzeczywistości poprzez prezentacje sztuki współczesnej po obydwu stronach granicy.

Trans_Misja_Lublin_Ukraina jest kolejną odsłoną wciąż pogłębianej współpracy pomiędzy Lublinem i Lwowem, zredefiniowanej w 2008 roku projektem L² [el kwadrat] czyli wymianą ponad 100 artystów polskich i 100 ukraińskich oraz wzajemną prezentacją ich dzieł.

Trans_Misja_Lublin_Ukraina to posłannictwo kulturowe ponad granicami, przekazywanie idei i doświadczeń oraz wspólne budowanie tożsamości Europy Wschodniej poprzez „miękką siłę”, to tworzenie Partnerstwa Kulturowego inspirującego Partnerstwo Wschodnie.

 

Trans_Misja_Lublin_Ukraina prezentuje cztery projekty/festiwale tworzone w partnerskiej kooperacji Lubelsko - Ukraińskiej:

 

FortMissia - Międzynarodowy Festiwal Sztuki

02 – 04 lipca 2010
Ukraina, Popovyhi - Forty obronne blisko granicy Medyka/Shehyni 

Ideą Festiwalu jest wspólna międzynarodowa praca artystyczna na ruinach wojny. W programie: Terytorium Land Art - instalacje/obiekty tworzone na żywo; dwie sceny muzyczne: jazzowe i elektroniczne eksperymenty, rock, folk. Prezentacje ukraińskiej sztuki współczesnej, spektakle teatralne, ukraińska poezja, występy sztukmistrzów.

Land Art, czyli „sztuki ziemi” zdefiniować można jako działalność artystyczną, której obszarem, tłem, kontekstem czy tworzywem jest przestrzeń ziemi, obszar środowiska naturalnego. Działania tego typu często są harmonijną ingerencją artysty w pejzaż, przekształceniem jego fragmentu, lub wykorzystaniem naturalnych procesów, takich jak erozja, czy czynniki atmosferyczne.

www.fortmissia.com

 

Siła Sztuki - wystawa sztuki współczesnej z kolekcji Lubelskiej Zachęty

16 lipca – 15 sierpnia 2010
Ukraina, Lwów  - Lwowski Pałac Sztuki

Idea: Projekt Siła Sztuki składa się z dwóch współzależnych części: wystawy dzieł z kolekcji sztuki współczesnej Lubelskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych (46 artystów ponad 90 dzieł na 3000 m2) oraz sympozjum poświęconego kolekcjonowaniu sztuki współczesnej i ochronie dziedzictwa kulturowego w Polsce i na Ukrainie. „Siła Sztuki” zawarta w tytule projektu uświadamia, jak istotne i wręcz niezbędne jest stymulowanie i katalizowanie poprzez sztukę wszelkich przemian i przewartościowań. Wykorzystanie sprawczej i ożywczej siły sztuki do budowania tożsamości społecznej, kształtowania wyobraźni i wzmacniania hierarchii wartości.

www.zacheta.lublin.pl

Zriz Ukrainy - wystawa współczesnej sztuki ukraińskiej

23 lipca - 25 sierpnia 2010
Lublin - Warsztaty Kultury

Idea: „Ukraiński Zriz” [Ukraiński Przekrój] to swoista retrospekcja współczesnej sztuki ukraińskiej. Wystawa ukazuje polskiemu odbiorcy przekrój nurtów, problemów i form ukraińskiej  sztuki współczesnej w autorskim wyborze kuratora Vlodko Kaufmana.

Wystawa prezentuje artystów wielu pokoleń pracujących na gruncie sztuki współczesnej - od najstarszych, których można nazwać „klasykami”, po przedstawicieli najmłodszej generacji. W wystawie udział weźmie około 40 artystów z Charkowa, Zaporoża, Chersonia, Mikołajowa, Lwowa, Iwano-Frankowska, Użhorodu.

www.warsztatykultury.pl

TydzieńSztuki Aktualnej - prezentacja sztuki aktualnej

22 sierpnia – 29 sierpnia 2010
Lwów – galerie, teatry, przestrzenie publiczne i industrialne

Idea: Tydzień Sztuki Aktualnej staje się obszarem dla tworzenia, poszukiwania i generacji nowych tendencji w sztuce aktualnej i transmisji sztuki współczesnej do ukraińskiego widza. To próba zebrania na jednym terytorium i w jednym czasie artystów, którzy tworzą w obszarze  sztuki współczesnej  z różnych krajów i pokoleń. Celem Festiwalu jest pokonanie przeszkód w międzykulturowej komunikacji, bariery artysta - społeczeństwo, rozwijanie międzydyscyplinarnej współpracy, regenerowanie ś


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 30 czerwca 2010 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca