Wywrota

Zmarł Andrzej Falkiewicz, eseista, filozof, krytyk i prozaik.

Pogrzeb odbędzie się 31 lipca w sobotę, o godzinie 11:00 w Parafii Matki Boskiej Wniebowziętej w Puszczykowie.

Najszczersze wyrazy współczucia z powodu śmierci Andrzeja Falkiewicza niech zechce przyjąć Szanowna Pani Krystyna Miłobędzka i Rodzina Zmarłego.

Użytkownicy i Redaktorzy Portalu Wywrota.pl

 

 

 

 

Ze smutkiem informujemy, że 22 lipca 2010 w Puszczykowie pod Poznaniem zmarł Andrzej Falkiewicz, eseista, filozof, krytyk i prozaik, autor m.in. tomów „Polski kosmos”- pierwszej  książki o Witoldzie Gombrowiczu oraz  „Takim ściegiem:”.

Andrzej Falkiewicz urodził się 5 grudnia 1929 roku w Poznaniu. Pracował jako kierownik literacki m.in. w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu, Teatrze im. W. Bogusławskiego w Kaliszu, Teatrze Studio w Łodzi i Teatrze Polskim we Wrocławiu.

Animował zajęcia teatralne dla amatorów. Był redaktorem wrocławskiego miesięcznika „Odra”. W twórczości krytycznej nie ograniczał się do utartych formuł, czerpał z filozofii, mistyki, etyki, eseistyki, literaturoznawstwa i nauki o przyrodzie.

„Świat ludzki powinien być otwarty - ale zarazem powinien być zamknięty. Każdy powinien być wolny - ale wolność jego należy ograniczyć. Sztuka ma prawo do nieładu - ale ten nieład musi wyrażać sens. Myśl ludzka musi mieć perspektywę ciągłego rozwoju – ale powinien istnieć Bóg, bo tylko wtedy byłoby nie żal z tej perspektywy korzystać. Ta sama niezbywalna sprzeczność na każdym poziomie. I dlatego: czy warto? Czy warto bulwersować jednych, żeby nie móc się zgodzić z drugimi?”.

Autor „Takiego ściegu:” swoim pisaniem nawiązywał dialog z czytelnikiem, wchodził z nim w zażyłość, która przenoszona na fascynujące doświadczenie lekturowe i filozoficzne, tworzyła nową jakość w myśleniu o literaturze.

W ubiegłym roku w Biurze Literackim ukazała się książka „Szare światło. Rozmowy z Krystyną Miłobędzką i Andrzejem Falkiewiczem” pod redakcją Jarosława Borowca, będąca komentarzem-rzeką i refleksją nad twórczością, sztuką oraz życiem autorów.

Na internetowych stronach BL prezentujemy teksty przypominające sylwetkę Andrzeja Falkiewicza: fragmenty książek, rozmowę Łukasza Platy z autorem, szkice Grzegorza Jankowicza, Anity Jarzyny, Pawła Kaczmarskiego, Mateusza Kotwicy i Justyny Sobolewskiej oraz autorskie czytanie.

Andrzej Falkiewicz był mężem Krystyny Miłobędzkiej. Zmarł w wieku 81 lat.

 


Pogrzeb odbędzie się 31 lipca w sobotę, o godzinie 11:00 w Parafii Matki
Boskiej Wniebowziętej w Puszczykowie.Więcej informacji o Andrzeju Falkiewiczu >>>
http://biuroliterackie.pl/sklep/szczegoly.php?cid=b10_03

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
Justyna D. Barańska
Justyna D. Barańska 30 lipca 2010, 01:28
a dopiero co gadaliśmy z Marcinem o Falkiewiczu, a tu taka nowina.
Marcin Sierszyński
Marcin Sierszyński 30 lipca 2010, 10:48
Od kilku lat odchodzą od nas najwybitniejsze umysły polskiej humanistyki.
przysłano: 29 lipca 2010 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca