Wywrota

Jarmark Jagielloński, 12 – 15 sierpnia 2010, Lublin – Stare Miasto, Błonia pod Zamkiem.

NA WSZYSTKIE WYDARZENIA WSTĘP WOLNY!

 

Jarmark Jagielloński
12 – 15 sierpnia 2010

Lublin – Stare Miasto, Błonia pod Zamkiem

 

 

Jarmark Jagielloński to twórcze połączenie dawnego Jarmarku Kupieckiego oraz współczesnego Jarmarku Kulturalnego. Unikatowe w skali kraju spotkanie artystów, rzemieślników i rękodzielników oraz miłośników kultury, tradycji i dobrej zabawy. Cztery dni z muzyką folkową, turniejami rycerskimi, grami tradycyjnymi i teatrem. Na straganach nieprzebrane bogactwo autentycznych, ręcznie wytwarzanych przedmiotów. Warsztaty tańca tradycyjnego, gry na suce biłgorajskiej, basach, wikliniarstwa, garncarstwa, tkactwa, plastyki obrzędowej.

 

Jarmark Jagielloński kontynuuje tradycje jarmarków organizowanych w XV i XVI wieku w Lublinie. To tutaj, w epoce Jagiellońskiego Złotego Wieku spotykali się kupcy i artyści z wielu ziem Rzeczypospolitej, odległych krańców Europy a także Azji. Jeśli mówimy dziś o jednolitym rynku Europy, to jarmarki lubelskie na pewno są jego prawzorem.

 

Współczesny Jarmark to nie tylko kolorowe stragany i subtelne rękodzieło. To również barwne parady, podczas których dwumetrowa złota kura wędruje między kamienicami Starego Miasta w orszaku mieszczan, rycerzy, kuglarzy, rzemieślników i muzyków. Historia przeplata się ze współczesnością, wiedza spotyka się z zabawą, tradycja z awangardą, gwara z językami obcymi.

 

Duma z mądrych tradycji, które w minionych wiekach przyczyniły się do bogactwa Miasta, świadomość spuścizny, mimo wiraży historii, pozostawionej przez pokolenia pozwala nam dziś cieszyć się pięknem i niepowtarzalnym klimatem Lublina i głęboko wierzyć w potencjał nadal tkwiący w mieście i jego mieszkańcach.

 

 

PROGRAM JARMARKU JAGIELLOŃSKIEGO znajdziesz na: www.jarmarkjagiellonski.pl


Wybrane atrakcje Jarmarku Jagiellońskiego 2010:

Jarmark Kupiecki

- 250 wystawców z różnych zakątków Europy

- na straganach m. in. wyszywane soroczki, garncarstwo (łążkowskie, bolimowskie, huculskie, siwaki), rzeźba ludowa, malarstwo ludowe, ikony, wyroby kowali, wikliniarzy, plecionkarzy, koronka klockowa, haft łowicki, ludowe zabawki, swojskie jadło

- warsztaty i pokazy rzemiosła: malowania na szkle, garncarskie, tkackie, przędzenia na kołowrotku, plastyki obrzędowej, wyplatania ze słomy, wikliny i siana


Jarmark Kulturalny

- 300 artystów  - od ludowych do  współczesnych i awangardowych

- koncerty - m. in.: „1000 kilometrów muzyki”, Orkiestra św. Mikołaja (Polska), Hollòènek Hungarica (Węgry), Fanfary z Transylwanii (Rumunia), Tiacziw Banda/Kapela Maniowa (Zakarpacie/Ukraina Podkarpacka), Trebunie – Tutki i Kinior Future Sound (Polska), Joryj Kloc (Ukraina)

- wieczorne potańcówki jarmarkowe

- Festiwal Opowiadaczy „Słowodaję”
- warsztaty muzyczne i taneczne

- 250 rycerzy z Polski, Austrii i Ukrainy toczących boje podczas dwudniowego turnieju

- Kino Jarmarkowe

- wystawy i spotkania autorskie

- spektakle: „Pieśń o Rolandzie”, „Trzej Muszkieterowie”, spektakl obrzędowy o Garncarzu Jadamku, „Drzewo” Wiesława Myśliwskiego w adaptacji Stefana Szmidta

 

Jarmark dla Dzieci

- ludowe gry i zabawy z muzyką i tańcem na żywo

- Magiczny Port Teatru Wagabunda

- park gier i zabaw tradycyjnych

- muzyczny plac zabaw

- warsztaty rękodzieła

 

 

Zapraszamy też do zwiedzania Starego Miasta i Jarmarku z lubelskimi przewodnikami.

 

Wszystkie atrakcje Jarmarku Jagiellońskiego są bezpłatne.

 

Więcej na temat Jarmarku Jagiellońskiego: www.jarmarkjagiellonski.pl

od: 12 sierpnia 2010
do: 15 sierpnia 2010 Lublin

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 3 sierpnia 2010 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca