Wywrota

Spotkania Kultury Enter No. 6

Spotkania Kultury Enter No. 6
Riabczuk w Ogrodzie Metternicha - spacer po Europie

Promocja najnowszej książki Mykoły Riabczuka pt. "Ogród Metternicha".
Książka do nabycia podczas spotkania.

 

Spotkanie poprowadzi dr hab. Hubert Łaszkiewicz - kierownik Katedry Historii Europy Wschodniej KUL.

 

1 października (piątek), godz. 19:00
Warsztaty Kultury
ul. Popiełuszki 5
Lublin

 

wstęp wolny


miesięcznik wymiany idei
www.kulturaenter.pl


Mykoła Riabczuk, "Ogród Metternicha", Kolegium Europy Wschodniej, Wrocław 2010
Po raz kolejny Mykoła Riabczuk przygotował dla nas wyśmienitą ucztę. Po raz kolejny, bo wcześniej mieliśmy okazję biesiadować z "Dwiema Ukrainami" oraz "Od Małorosji do Ukrainy"– jedynymi książkowymi pozycjami tego autora wydanymi nad Wisłą. Tym razem ukraiński „dziennikarz” i „publiczny intelektualista” – jak sam o sobie pisze – a także publicysta, wciąż poeta i krytyk literacki, zabiera nas na intelektualne biesiady gdzieś do Europy, zarówno tej „białej” – Zachodniej, jak i tej „czarnej” – Wschodniej. Mamy ku temu okazję za sprawą zbioru esejów "Ogród Metternicha".


Tytuł książki to mityczny, tysiącletni ogród europejski, który Riabczuk przemierzał w czasie i przestrzeni przez ostatnie kilkanaście lat. Eseje są różnorodne w formie – od reportaży i wspomnień do rozważań kulturologicznych i filozoficznych. Większość tekstów była już publikowana w Polsce i warto podkreślić świetne tłumaczenia, między innymi Bohdana Zadury, Oli Hnatiuk i Katarzyny Kotyńskiej.


Mykoła Riabczuk (1953) jest ukraińskim krytykiem literackim, eseistą i publicystą i poetą. Redaktor czasopism „Krytyka” i “South Eastern Europe”, współpracownik „Nowej Europy Wschodniej”. W Polsce publikował swoje teksty m.in. na łamach "Więzi", "Tygodnika Powszechnego", "Krasnogrudy", "Czasu Kultury", "Akcentu", "Dekady Literackiej", "Kultury Enter". Pracownik naukowy Ukraińskiego Centrum Badań Kulturologicznych oraz Centrum Studiów Europejskich Uniwersytetu Akademia Kijowsko-Mohylańska. Prowadzi wykłady w wielu krajach, m. in. w Polsce, Kanadzie oraz USA. Po upadku Związku Radzieckiego miejsce poezji, prozy i krytyki literackiej w twórczości Mykoły Riabczuka zajęła publicystyka społeczno-kulturalna i polityczna. Opublikował kilka książek na temat społeczeństwa obywatelskiego, procesów powstawania państw i narodów, tożsamości narodowej, nacjonalizmu i transformacji postkomunistycznej na Ukrainie. Dwie jego prace zostały przetłumaczone na język polski: "Od Małorosji do Ukrainy" (Kraków 2002), "Dwie Ukrainy" (Wrocław 2004). Odznaczony wieloma nagrodami, m. in.  Fundacji Antonowiczów (2003),  Fundacji Polcul (1997) oraz Odznaką Honorową Bene Merito (2009). [Materiały KEW]


Organizator: Warsztaty Kultury, Kolegium Europy Wschodniej - Fundacja im. Jana Nowaka - Jeziorańskiego 
Partner: Nowa Europa Wschodnia
Patronat medialny: Gazeta Wyborcza, Radio Lublin, TVP Lublin


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 13 sierpnia 2010 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca