Wywrota

Festiwal Animator

To już 4 edycja tego największego święta animacji w Polsce. Przez 7 dni wyświetlonych zostanie kilkaset filmów. Na międzynarodowy konkurs, który towarzyszy festiwalowi zgłoszono w tym roku 800 filmów z ponad 50 krajów. Siłą Animatora jest jego otwartość i różnorodność a związek animacji z muzyką doskonale wyróżnia go na światowej mapie festiwalowej. Projekcje filmów z muzyką na żywo i koncerty, towarzyszą festiwalowi od jego I edycji w 2008 roku. Projekcjom  towarzyszą warsztaty, master-class sławnych twórców, które pozwalają ujrzeć animację a szerszym kontekście niż tylko film. W tym roku gwiazdami festiwalu będą np. Morton Subotnick – pionier muzyki elektronicznej, Jarosław Kapuściński – artysta multimedialny, Olia Lialina – twórca sztuki internetowej oraz zdobywca Oskara za film fabularny – Jan Sverak.

 

Nowym punktem programu jest obszerny blok „Animacje z Japonii”  – filmy lalkowe Kihachiro Kawamoto, retrospektywa Yoji Kuri, niezwykłe filmy młodego twórcy Atsushi Wada. „Mistrzowie Lalek” to pokazy animacji lalkowej realizowanej techniką teatru lalek, z filmami ze studia córki Jima Hensona i twórcy Muppetów – Heather Henson. Obejrzymy polskie premiery filmów – Piercing I chińskiego reżysera Liu Jiana i Goodbye Mr. Christie Phila Mulloya z Wielkiej Brytanii. Retrospektywy Piotra Dumały i Ryszarda Czekały zaprezentują dorobek polskich twórców. Dużym zainteresowaniem widzów Animatora cieszy się „Kino o północy”  w Pasażu Kultury na Starym Rynku, gdzie w tym roku obejrzeć będzie można filmy pełnometrażowe oraz między innymi „Animowany Horror Lalkowy” oraz pokazy filmowe z muzyką na żywo – historyczne filmy z początku XX wieku z muzyką Compagnia d’Arte Drummatica z Włoch, Zorn’s Lemma – klasyka awangardy filmowej Hollisa Framptona z muzyką znakomitego tria jazzowego WAZ z Chicago, pierwszą adaptację filmową powieści Zaginiony świat Arthura Conan Doyle’a z muzyką Alloy Orchestra z USA, bez której nie byłoby filmów z Godzillą ani Parku Jurajskiego.

 

Szczególnie interesujące są pokazy dwóch twórców. Pierwszy z nich to Arthur Lipsett – filmy tego nieżyjącego artysty zaprezentują Chris Lavis i Maciek Szczerbowski, duet twórców z Polski i Kanady, autorzy czołówki tegorocznego festiwalu. Lipsett, outsider, pomieszkiwał w National Film Board of Canada, gdzie ze znalezionych ścinek tworzył niezwykłe kolaże, które przeszły do historii kina. Na jego pomysłach montażowych wzorowali się Stanley Kubrick i Ingmar Bergman. Drugi to Moustapha Alassane – „ojciec” animacji afrykańskiej. W swoich niezwykłych filmach wykorzystuje i animuje proste materiały – drewno, metal, tkaniny. Na Festiwalu zostaną też zaprezentowane dokumenty o życiu i twórczości obu animatorów. 

Większość filmów prezentowanych na Festiwalu nigdy nie trafi do kin czy do regularnej dystrybucji. Poznański festiwal stwarza jedyną okazję by je zobaczyć. Niestety, za wyjątkiem dużych komercyjnych, pełnometrażowych produkcji, filmy animowane są prawie nieobecne w salach kinowych. Festiwale kina animowanego na całym świecie wypełniają tę lukę, prezentując nieograniczony świat wyobraźni twórców, dla których możliwości tradycyjnego kina to za mało.

Do selekcji konkursowej  napłynęło blisko  800 filmów z ponad 50 krajów, około 80 wybranych filmów prezentowanych będzie na festiwalu w programach bezpłatnych pokazów konkursowych.

Filmy oceni międzynarodowe jury w składzie:
Amy Kravitz – amerykańska animatorka, autorka filmów abstrakcyjnych.
Silvia Bazzoli –  teoretyk kina i teatru, krytyk filmowy oraz reżyser z Włoch.
Piotr Dumała – wybitny polski reżyser, scenarzysta i twórca filmowy. 
Gerben Schermer – dyrektor Holland Animation Film Festiwal.
Jarosław Kapuściński – pianista, kompozytor, artysta multimedialny.

 

Narodowy Instytut Audiowizualny jest współorganizatorem Festiwalu Animator.

Program Festiwalu Animator 2011

 

 

 

Żródło: http://www.nina.gov.pl/


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 30 grudnia 2010 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca