Wywrota

Jarmark Jagielloński 2011

Unikatowe w skali kraju spotkanie artystów, rzemieślników i rękodzielników oraz miłośników kultury, tradycji i dobrej zabawy. Trzy dni z muzyką folkową, turniejami rycerskimi, grami tradycyjnymi i teatrem. Warsztaty tkactwa, kołysanek, tańca tradycyjnego, gry na suce biłgorajskiej, plastyki obrzędowej.

Jarmark Jagielloński to twórcze połączenie dawnego Jarmarku Kupieckiego oraz współczesnego Jarmarku Kulturalnego.
 

Unikatowe w skali kraju spotkanie artystów, rzemieślników i rękodzielników oraz miłośników kultury, tradycji i dobrej zabawy. Trzy dni z muzyką folkową, turniejami rycerskimi, grami tradycyjnymi i teatrem. Na straganach nieprzebrane bogactwo autentycznych, ręcznie wytwarzanych przedmiotów. Warsztaty tkactwa, kołysanek, tańca tradycyjnego, gry na suce biłgorajskiej, plastyki obrzędowej.
 

Jarmark Jagielloński kontynuuje tradycje jarmarków organizowanych w XV i XVI wieku w Lublinie. To tutaj, w epoce Jagiellońskiego Złotego Wieku spotykali się kupcy i artyści z wielu ziem Rzeczypospolitej, odległych krańców Europy a także Azji. Jeśli mówimy dziś o jednolitym rynku Europy, to jarmarki lubelskie na pewno są jego prawzorem.

Współczesny Jarmark to nie tylko kolorowe stragany i subtelne rękodzieło. To również barwne parady, podczas których dwumetrowa złota kura wędruje między kamienicami Starego Miasta w orszaku mieszczan, rycerzy, kuglarzy, rzemieślników i muzyków. Historia przeplata się ze współczesnością, wiedza spotyka się z zabawą, tradycja z awangardą, gwara z językami obcymi.
 

Duma z mądrych tradycji, które w minionych wiekach przyczyniły się do bogactwa Miasta, świadomość spuścizny, mimo wiraży historii, pozostawionej przez pokolenia pozwala nam dziś cieszyć się pięknem i niepowtarzalnym klimatem Lublina i głęboko wierzyć w potencjał nadal tkwiący w mieście i jego mieszkańcach.
 


Wybrane atrakcje Jarmarku Jagiellońskiego 2011:

 

Jarmark Kupiecki
- 250 wystawców z Polski, Litwy, Białorusi i Ukrainy (twórcy z Połtawy i Huculszczyzny)
- na straganach m. in. wyroby garncarskie (łążkowskie, bolimowskie, huculskie), rzeźba ludowa, kuchnia litewska (chleby, kwasy chlebowe, kindziuki, bliny), tkactwo, lalki motanki, kowalstwo, wycinanki, ozdoby wyplatane ze słomy, obrusy i koszule haftowane w tradycyjne ukraińskie i białoruskie wzory, malarstwo na szkle twórczyń ludowych z Zakopanego, haft łowicki, kosze wiklinowe, drewniane zabawki, plecionkarstwo z rogożyny i korzenia sosnowego, przysmaki polskiej kuchni tradycyjnej (chleb ze smalcem, piernik Lubelski, miody, sery, kiełbasy, przetwory)
- warsztaty i pokazy rzemiosła: malowania na szkle, garncarskie, plastyki obrzędowej, koronki klockowej, wyplatania z rogożyny i ze słomy, robienia lalek matanek, bednarstwa czy tłoczenia oleju
- Letnia Szkoła Tkactwa Ludowego (11-14 sierpnia)

 

Jarmark Kulturalny
- 400 artystów - od ludowych do współczesnych i awangardowych
- koncerty: Mosaic, Bubliczki, Kapela ze Wsi Warszawa, Transkapela, R.U.T.A., koncert Pieśni Maryjnych w wykonaniu Kapeli Brodów, koncert muzyki tradycyjnej przygotowywany wspólnie z Andrzejem Bieńkowskim (Weselne szaleństwa)
- koncerty na ulicach Starego Miasta: kapele ludowe, zespoły śpiewacze, pieśni dziadowskie w wykonaniu Jacka Hałasa
- nocne potańcówki z Kapelą Brodów, Kapelą Niwińskich, Kwartetem Wiejskim, Kapelą Braci Dziobaków z Woli Destymflandzkiej
- warsztaty tańca i potańcówka z Kwartetem Wiejskim
- nauka kołysanek i gry na suce biłgorajskiej
- 200 rycerzy z Polski i Ukrainy toczących boje podczas dwudniowego turnieju
- Kino Jarmarkowe
- Yurta Nomadów Kultury
- wystawy i spotkania autorskie: Joanna Zemanek „Folklove”, wystawa „Między wątkiem a osnową. Tkactwo tradycyjne”, „Migawki z wesela” – zdjęcia wiejskich fotografów
- spotkanie z Kapelą Butrynów – opowieści o suce biłgorajskiej
- spektakle Muzycznego Teatru „Słuchaj Uchem” i Prusinowski Trio
- pokazy tresury ptaków drapieżnych
- spotkanie z tradycją Polesia
- Tajemnice dawnej fotografii – portrety na szkle

 

Jarmark dla Dzieci
- Muzyczny Plac Zabaw
- Magiczny Port Teatru Wagabunda
- park gier i zabaw tradycyjnych
- Samograjka - wyliczanki, gry i zabawy ludowe
- warsztaty rękodzieła
- spektakle w Yurcie Nomadów Kultury

Zapraszamy też do zwiedzania Starego Miasta i Jarmarku z lubelskimi przewodnikami.


Wszystkie atrakcje Jarmarku Jagiellońskiego są bezpłatne.


Szczegółowe informacje: www.jarmarkjagiellonski.pl 


Organizator: Warsztaty Kultury, ul. Ks. J. Popiełuszki 5, 20-052 Lublin, tel. 81 533 08 18, sekretariat@warsztatykultury.pl

 

Partnerzy: Fundacja Kultura Enter, Stowarzyszenie Twórców Ludowych, PGE Dystrybucja S.A. Oddział Lublin, Bank Pekao SA, Stowarzyszenie Chorągiew Rycerska Ziemi Lubelskiej, Archiwum Państwowe, Klasztor O. O. Dominikanów w Lublinie, Dom Tańca, Muzeum Idei we Lwowie, Muzyka Odnaleziona, Stowarzyszenie Zachód Wschód, Szlak Jagielloński, Towarzystwo Dla Natury i Człowieka


Patroni medialni: Gazeta Wyborcza, Radio Lublin, TVP Lublin, Polska Wita, Nocowanie.pl, Serpent.pl, KulturaLudowa.pl


Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Lublina Krzysztof Żuk.


Projekt współfinansowany ze środków: Urzędu Miasta Lublin, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013.

ZdjęciaDodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 9 sierpnia 2011 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca