Wywrota

Miasta w Komie

Pobudka kultury niezależnej.

Kolejne spotkanie z cyklu „Kultura Intime”.


Spotkanie z Lechem Molińskim i Michałem Poddębniakiem.

 

6 grudnia 2011 (wtorek), Mikołajki, godz. 18.00
Siedziba „Rity Baum”: ul. Ruska 46 a, lokal 12/13. Wrocław

 

Prowadzenie: Agnieszka Kłos i Ewa Miszczuk.

 

W programie: Europejski Kongres Kultury w oku komórki. Rozmowa o możliwościach niezależnych mediów i projektach związanych z najnowszą technologią. Trzy bloki filmów komórkowych. Wstęp wolny. 

 

 

 

 

 

 

Miasta w Komie.
Idea projektu.

 

Kilkaset osób w Polsce za pomocą telefonu komórkowego tworzy reportaże ze swojego miasta. Każdy może tworzyć to pierwsze wolne medium – swoją telewizję multimedialną - bo komórkowo - internetowo – telewizyjną. Każdy, kto ma komórkę i ciekawość świata.


Miasta w Komie to telewizja obywatelska, zrzeszająca pasjonatów, ciekawych świata i chętnych do obserwowania otaczającej ich rzeczywistości. Wszyscy oni tworzą ogólnopolskie Wolne Medium Obywatelskie. To tu amatorzy uczą się posługiwać Wideonotesem, powołanym do życia w Manifeście podczas I Festiwalu Filmów Komórkowych „Miasta w Komie”. Wideonotes to instrument, za pomocą którego każdy może rejestrować to, co go otacza, a jest warte pokazania. To nie profesjonaliści pokazują ugładzony, telewizyjnie ulepszony świat, ale amatorzy przedstawiają świat prawdziwy – ze wszystkimi jego wadami i zaletami. Dzięki temu mamy pełen obraz – widziany oczami autora, skrajnie subiektywny i skrajnie intymny.

Miasta w Komie to ruch ludzi opowiadających obrazem, po swojemu, za pomocą najprymitywniejszego z możliwych instrumentów, jakim jest telefon komórkowy- broń masowego rażenia obrazem.

Od początku roku 2011 działa Scena Wrocław w Komie, tworzona przez Lecha Molińskiego i Michała Poddębniaka, którzy odpowiadali za wrocławską część wideobloga Europejskiego Kongresu Kultury, gdzie opisywana była kultura niezależna miasta. Z Miastem w Komie współpracuje także Joanna Kłos, jedna z autorek „Rity Baum”.

 

Blok I
„Coś z niczego” - blok reportaży zrobionych przypadkiem lub mocno wykreowanych w programie montażowym:

1. Blurp – tymczasowa galeria na Nadodrzu (czas trwania: 3:43)
2. Przemysław Wojcieszek – rozmowa (8:41)
3. MAG w Galerii U (5:09)
RAZEM: 17:33

 

Blok II
Hala Stulecia – blok filmów pokazujących obraz transformacji Hali Stulecia poprzez występy w remontowanej przestrzeni artystów:

1. Justyna Woźniak - a cappella w Hali Stulecia (3:53)
2. Romain Ravenel – performance w Hali Stulecia (4:10)
3. Funky Carnivale – freestyle w Hali Stulecia (5:14)
RAZEM: 13:17

 

Blok III
Europejski Kongres Kultury – blok reportaży dokumentujących przebieg EKK:

1. Kontener Miast w Komie (3:56)
2. Pan z ochrony (1:21)
3. Paweł Jarodzki – kongresowe parzenie herbaty (4:10)
4. Wojciech Bąkowski – rozmowa o kulturze niezależnej (3:30)
RAZEM: 12:57

 

Lech Moliński – dziennikarz filmowy, animator kultury, realizator reportaży komórkowych. Przez trzy lata stały współpracownik Stopklatki, publikował także w: Aktiviście, Relazie i Dwutygodniku. Były redaktor działu film, a następnie redaktor naczelny portalu kulturalnego G-punkt.pl. Jeden z organizatorów Akademii Filmu Dokumentalnego „MovieWro”, dyrektor programowy IV Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych”, współpomysłodawca nagrody „Szczyt Kultury”, przyznawanej najlepszym animatorom kultury, a od stycznia 2011 r. prezes Fundacji Visionica. Należy do zespołu Miast w Komie, zajmującego się realizacją reportaży i filmów komórkowych. Jest prelegentem Akademii Filmowej Multikina i Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej.

 

Michał Poddębniak – niedyplomowany absolwent Wrocławskiej Szkoły Filmowej "Mastershot", pod której patronatem wyreżyserował trzy etiudy własnego autorstwa ("Kłamcy", "Zielone i żółte", "Miłość Złość, Gość"). Na co dzień jest dzielnym bojownikiem na rynku pracy w przemyśle wideo. Współpracował z Romainem Ravenelem przy spektaklu "Najlepiej na zdjęciu". Dla Wrocław International nagrał klipy promocyjne artystów zagranicznych. Z Lechem Molińskim podążał tropem kultury niezależnej na terenie Wrocławia. Jego styl pracy charakteryzuje się użyciem niskiej jakości urządzeń nagrywających. Oprócz tego zdarza mu się pisać scenariusze dla tanich seriali sensacyjnych. Prywatnie uzależniony od filmów noir oraz kina amerykańskiego z lat 90. Obecnie w trakcie pracy nad następnym projektem filmowym. Reżyseruje, pisze scenariusze, montuje i kręci.

 

Kultura Intime to cykl spotkań z artystami, myślicielami, literatami, reżyserami, który rozpoczął się we wrześniu 2011 roku. Każdego miesiąca w redakcji „Rity Baum” odbywać będzie się inne, ale za każdym razem niezwykle ciekawe i inspirujące wydarzenie, które umożliwia odbiorcom wkroczenie w przestrzeń współczesnej kultury zarówno lokalnej, jak i globalnej.
Cechą charakterystyczną cyklu jest kameralna, niemal intymna atmosfera spotkań, podczas których można poczuć atmosferę prywatnego spotkania z zaproszonymi gośćmi.
 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 30 listopada 2011 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca