Lifestyle

Fazy rozwoju alkoholizmu

Alkohol jest jedną z najczęściej nadużywanych substancji i często o osobach uzależnionych myślimy bardzo stereotypowo. Wyobrażając sobie kogoś, kto zmaga się z nałogiem często wyobrażamy sobie bezdomnych, ludzi, którzy stracili dom, rodzinę i inne rzeczy z powodu alkoholu. Jednak te stereotypy to końcowy efekt znacznie dłuższego procesu.

Coraz częściej mamy do czynienia z funkcjonującymi alkoholikami. Mają oni pracę, dom i rodzinę. Często zaprzeczają temu, że mają problem, co nie oznacza, że go nie ma. Należy pamiętać, że alkoholizm rozwija się fazami.

Po czym poznać funkcjonującego alkoholika?

Istnieje kilka oznak, które mogą sygnalizować, że mamy do czynienia z funkcjonującym alkoholikiem. Jeżeli zauważamy, że ktoś pije alkohol, by zastąpić jedzenie. Zauważamy gniewne lub obronne reakcje, gdy ktoś przywołuje możliwość choroby alkoholowej. Osoby z tego typu problemami ustalają limity picia i nie przestrzegają ich, piją całe dnie i ukrywają to przed innymi.

Często również spożywają alkohol w samotności. Alkoholizm to choroba, która powoli rozwija się w czasie. Oczywiście dla każdego przebieg choroby jest inny, ale możemy wyróżnić 4 główne etapy.

Etap pierwszy – eksperymentowanie

Na tym etapie pije się różne rodzaje alkoholu i testuje swoje granice. Tutaj często celem jest picie, żeby się upić. Używki wykorzystywane są to do unikania negatywnych myśli i problemów. To częsty początek nałogu. Zwykle na pierwszym etapie ludzie nie piją codziennie.

Wciąż są w stanie wykonywać codzienne czynności i dbać o swoje obowiązki. Pomimo tego, że pijący nie myślą cały czas o alkoholu, to muszą pić coraz więcej, by osiągnąć pożądany poziom upojenia.

Na tym etapie ludzie sądzą, że nie mają żadnych problemów, ponieważ mają pracę i są w stanie utrzymywać relacje. Jednak początek, na którym rozpoczyna się utrata kontroli.

Etap drugi – picie jako mechanizm radzenia sobie

Drugi etap alkoholizmu definiuje mentalna obsesja na punkcie następnego drinka. Wiele osób spożywa alkohol, aby się odprężyć i zrelaksować. Jednak ludzie borykający się z uzależnieniem mogą postrzegać picie jako jedyny sposób na złagodzenie stresu.

Z czasem inne umiejętności radzenia sobie z problemami zanikają. Wszystkie negatywne myśli i uczucia są rozwiązywane przez picie. W tym momencie ludzie mogą nie być fizycznie uzależnieni od alkoholu, ale stają się uzależnieni psychicznie.

Na tym etapie wygląd zewnętrzny się nie zmienia, ale osoby na nim będące są często skacowane. Tłumaczą to mówiąc, że po prostu lubią się bawić.

Etap trzeci – problemy z piciem stają się widoczne

Zazwyczaj ten etap zaczyna się wtedy, gdy inni zaczynają się obawiać o czyjeś nawyki. Dla tych, którzy zmagają się z nadużywaniem alkoholu to moment, kiedy muszą zacząć radzić sobie z konsekwencjami ich nałogu.

Ludzie na tym etapie alkoholizmu próbują wytyczać sobie granice, ale nie są w stanie się ich trzymać. Często ustalają limit drinków, po którym przestaną pić lub obiecują, że będą pić piwo zamiast wysokoprocentowych trunków. 

Zdarza się, że osoby uzależnione nie dostrzegają zmian jakie alkohol spowodował w ich życiu. Mogą one dotyczyć częstych zmian pracy lub nowej grupy znajomych. Coraz częściej życie koncentruje się w ogół radzenia sobie z konsekwencjami nadużywania alkoholu.

Jednak osoby w tej fazie nałogu wciąż porównują się ze stereotypowymi alkoholikami i uważają, że nie mają problemu. Najczęściej pojawiają się typowe problemy, takie jak izolacja, problemy prawne (np. picie alkoholu w miejscach publicznych lub prowadzenie samochodu po spożyciu) oraz depresja.

Etap czwarty – zauważalne zmiany fizyczne i psychologiczne

Na tym etapie zauważalne są już zmiany fizyczne takie jak zaczerwienienie skóry, rozdęty żołądek lub brzuch piwny. Nie widać tego, jednak zwiększone jest ciśnienie krwi i pojawiają się uszkodzenia wątroby. Rano odczuwalne jest drżenie rąk, często również pojawia się zgada.

Na tym etapie ludzie zazwyczaj piją codziennie, żeby uniknąć objawów odstawienia. Często uważają, że wciąż normalnie funkcjonują, ponieważ co rano wstają i idą do pracy. Jednak zazwyczaj ich wydajność nie jest taka jak dawniej. Uniemożliwia to robienie kariery i dbanie o normalne relacje. Etap ten może trwać dość długo, ale często kończy się utratą wszystkiego.

Leczenie

Identyfikacja wczesnych stadiów alkoholizmu może pomóc w zapobieganiu uzależnieniu. Niektórzy chorzy potrzebują dodatkowej pomocy w walce z nałogiem. Niezależnie od tego na jakim etapie alkoholizmu jesteśmy zawsze istnieje nadzieja, by pokonać nałóg.

Medyczny detoks, ośrodki odwykowe (takie jak na przykład Ośrodek Przebudzenie), grupy wsparcia oraz psychoterapia to elementy, które pomagają wrócić do normalnego życia i wyzwolić się z nałogu.


przysłano: 28 sierpnia 2018 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca