Lifestyle

Badanie krwi u psa i kota - kiedy należy je wykonać?

Badanie krwi u psów i kotów to jedno z podstawowych działań diagnostycznych. Przeprowadza się je zwykle wówczas, gdy inne typy badań – przede wszystkim badanie fizykalne – nie pozwalają na ustalenie przyczyny zauważalnych dolegliwości naszego pupila. Może ono być również odpowiedzią na to, dlaczego zastosowane metody leczenia nie przynoszą pożądanego skutku. Kiedy należy je wykonać?

Kiedy wykonuje się badania krwi u psów i kotów?

Jak wynika z artykułu zamieszczonego na stronie Gliwickiej Kliniki Weterynaryjnej, badania kontrolne krwi u psów i kotów wykonuje się w Polsce przede wszystkim zbyt rzadko. Niestety nawet ci z właścicieli zwierząt, którzy uznają się za odpowiedzialnych i troskliwych opiekunów, nierzadko niewielkie zmiany w zachowaniu pupila tłumaczą sobie różnymi czynnikami. Jeżeli pies lub kot wygląda zdrowo i „tylko” nieco mniej je, więcej pije czy mimo braku zauważalnej różnicy w ilości przyjmowanego pokarmu chudnie, pojawiają się zwykle podejrzenia, że może po prostu wynika to z wieku, pory roku czy tęsknoty za właścicielem. Tymczasem nawet tak nieznaczne różnice w zachowaniu zwierzęcia powinny być dla nas powodem do wybrania się z naszym pupilem do lekarza weterynarii na kontrolne badanie krwi. Jeżeli nasz pies lub kot jest bardziej ospały, mniej chętny do spacerów czy zabawy, przejawia mniejszy lub większy niż zwykle apetyt oraz pragnienie – powinniśmy bez wahania skorzystać z kontrolnego badania krwi. Pozwoli nam ono ustalić, czy faktycznie zmiana w zachowaniu to nic groźnego, gdyż jest wywołana czynnikami zewnętrznymi, czy może w organizmie zwierzęcia toczy się już jakiś proces chorobowy, który lekarz weterynarii wykryje właśnie na podstawie wyników tego podstawowego badania. Warto zaznaczyć, że badanie krwi to właściwie jedyne nieinwazyjne badanie, które pozwala uzyskać tak dokładne wyniki, dzięki którym lekarz weterynarii może określić dalszy tok diagnostyki lub leczenia. Aby uniknąć bardziej inwazyjnych badań w momencie, gdy choroba będzie już bardziej rozwinięta, warto więc skorzystać z możliwości, jakie dają nam diagnostyczne badania krwi.

 

Ponadto u zwierząt starszych konieczne jest również wykonywanie badań kontrolnych krwi regularnie, przynajmniej raz do roku. W starszym wieku u psów i kotów podobnie jak u ludzi częściej mają miejsce przypadki zachorowań na różne choroby, nie tylko związane z procesami starzenia. Pamiętajmy, że granica wiekowa wyznaczająca początek podeszłego wieku dla psów i kotów będzie się różnić i zależy między innymi od rasy i rozmiarów zwierzęcia. Koty zaczynają starzeć się w wieku około 8-10 lat, natomiast u psów proces ten zaczyna się już od 6 roku życia w przypadku ras dużych. Średniej rasy pies powinien regularnie uczęszczać na badania krwi od 8 roku życia, a mały, którego waga nie przekracza około 10 kg, od 9-10 roku życia.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 7 listopada 2018 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca