Lifestyle

Sport na wakacjach — jakie ubezpieczenie wybrać, planując aktywny wyjazd?

Nie wyobrażasz sobie urlopu spędzonego na beztroskim plażowaniu, a myśl o zimowym lenistwie w SPA nie wzbudza w Tobie entuzjazmu? Jeżeli jesteś amatorem różnego rodzaju sportów, z pewnością również podczas wakacji czy ferii zimowych postawisz na aktywny wypoczynek. Warto pamiętać, że tego rodzaju relaks wymaga szczególnego zabezpieczenia — jakie ubezpieczenie turystyczne sprawdzi się najlepiej?

Aktywny wypoczynek? EKUZ może nie wystarczyć!

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, czyli tzw. karta EKUZ, uprawnia jej posiadaczy do korzystania z podstawowych świadczeń medycznych w krajach europejskich. Wnioskować o nią może każda osoba opłacająca składki ZUS — wystarczy wypełnić odpowiedni wniosek do NFZ.

Jeżeli jednak lubisz spędzać czas w aktywny sposób i na wyjeździe zamierzasz uprawiać różnego rodzaju sporty, warto zastanowić się również nad wykupieniem ubezpieczenia turystycznego. Trzeba pamiętać, że karta EKUZ ma stosunkowo wąski zakres sytuacji, w których możesz liczyć na zwrot poniesionych opłat. Uprawianie sportów, zwłaszcza ekstremalnych, wiąże się z dużym ryzykiem wypadku, co oznacza często konieczność przeprowadzenia specjalistycznych badań, zabiegów, a nawet transportu medycznego do kraju. Dlatego warto zainwestować w dobrą polisę turystyczną (więcej dowiesz się tutaj: https://kioskpolis.pl/planujesz-aktywny-wypoczynek-sprawdz-o-czym-musisz-pamietac/).

Specjalne ubezpieczenie dla osób aktywnych

Część firm ubezpieczeniowych przygotowuje specjalne ubezpieczenia turystyczne stworzone z myślą o osobach planujących uprawianie sportu za granicą. W innych przypadkach konieczne jest często wykupienie specjalnego rozszerzenia ubezpieczenia — polisa będzie nieco droższa, jednak obejmie zdarzenia związane bezpośrednio z uprawianiem sportu. Szczególną uwagę powinny zachować osoby uprawiające sporty ekstremalne, ponieważ dla firm ubezpieczeniowych są ryzykownymi klientami i zwykle wymagana jest specjalna dopłata. Sama definicja sportów ekstremalnych może być różna — sprawdź koniecznie, jakie aktywności poszczególni ubezpieczyciele zaliczają do tej kategorii. Dla jednych może być to np. kitesurfing i wspinaczka, dla innych również snowboard czy narciarstwo.

Wybierz odpowiednie ubezpieczenie kosztów leczenia

KL, czyli ubezpieczenie kosztów leczenia, może mieć bardzo różny zakres. Upewnij się, że Twoja polisa obejmuje nie tylko wizyty u lekarza i podstawowe zabiegi, ale też zwrot kosztów transportu medycznego do kraju czy ratownictwa.

Ważną sprawą jest odpowiednio wysoki limit kosztów — wszystkie koszty przekraczające tę kwotę będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni. W Europie przyjmuje się jako minimum ok. 20 000 euro, poza nią ok. 60 000 euro.

 

NNW oraz OC w życiu prywatnym: co to oznacza?

Podczas uprawiania sportu nietrudno o wypadek — a ten poważny może mieć istotny wpływ na Twoje życie np. sprawiając, że staniesz się niezdolny do pracy. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi NNW, czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Szusując na nartach czy zjeżdżając na snowboardzie możesz też niechcący spowodować wypadek, w którym ucierpi osoba trzecia bądź jej mienie. Na takie sytuacje przygotowano ubezpieczenie OC w życiu prywatnym — dzięki niemu odszkodowanie poszkodowanej osobie zapłaci Twój ubezpieczyciel.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 26 listopada 2018 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca