Lifestyle

Porady, aby przestać martwić się koronawirusem

Przez epidemię koronawirusa nasze życie na jakiś czas się zmieni. Możesz odczuwać stres, niepokój, zmartwienie, smutek, znudzenie, samotność lub być sfrustrowanym. Musisz jednak pamiętać, że jest to całkowicie Normalne, że tak się czujesz, chociaż każda osoba będzie reagowała inaczej. Pamiętaj, że ta sytuacja jest tymczasowa i te odczucia przeminą.

1. Miej kontakt z ludźmi

 

Utrzymywanie kontaktu z osobami, którym ufamy, są ważne dla naszego zdrowia psychicznego. Zastanówmy się więc, jak możesz utrzymywać kontakt z rodziną i przyjaciółmi przebywając w domu.

 

Zamiast spotykać się z nimi, możesz zadzwonić, planować wideo-rozmowy lub korzystać z mediów społecznościowych – bez względu na to, czy będziesz rozmawiać z osobami, które często widzisz, czy też ze starymi znajomymi.

 

2. Mów o swoich problemach

 

To normalne, że się boisz, martwisz lub czujesz się bezsilny co do obecnej sytuacji. Pamiętaj: Warto jest dzielić się swoimi problemami, z innymi zaufanymi osobami – a taka rozmowa może pomóc także im.

 

Jeśli nie możesz z kimś porozmawiać lub taka rozmowa Ci nie pomogła, możesz zadzwonić na telefon zaufania.

 

3. Wspieraj i pomagaj innym

 

Pomaganie komuś innemu, może przynieść wiele korzyści zarówno Tobie, jak i innym, spróbuj być bardziej wyrozumiałym w stosunku do problemów, zmartwień lub zachowania innych ludzi.

 

Zastanów się, co mógłbyś zrobić, aby pomóc innym osobom. Może napisać do przyjaciela lub członka rodziny? Może dołącz do organizacji, która pomaga ludziom z Twojej okolicy?

 

Pamiętaj, że te czynności powinny być zgodne z oficjalnymi wytycznymi dotyczącymi koronawirusa.

 

4. Przygotuj się

 

Przeanalizuj skutki wynikające z przebywania domu, dzięki temu powinieneś być bardziej przygotowany i mniej zaniepokojony. Przez tydzień pomyśl, jaki będzie to miało wpływ i co musisz zrobić, aby rozwiązać swoje jakiekolwiek problemy?

 

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, to porozmawiaj ze swoim pracodawcą, dowiedz się więcej o swoich prawach do urlopu chorobowego i innych korzyści oraz skup się na najważniejszych korzyściach z przebywania w domu.

 

Zastanów się też, kogo mógłbyś poprosić o pomoc z Twojej okolicy – na przykład osoby, które znasz, zostało również utworzonych wiele lokalnych grup pomocy. Pamiętaj, że ta sytuacja ma jedynie charakter tymczasowy.

 

5. Kilka alternatywnych sposobów

 

Jest też kilka alternatywnych sposobów, np. uprawienie sportu w domu, gry logiczne itp. Niektórym sprawia radość pieczenie, jak również korzystanie z olejów, na przykład takich jak olej cbd (który w najczystszej formie można kupić z Cibdol), olej ten ma właściwości odprężające. Co więcej, chociaż nie zostało to w pełni potwierdzone, ma właściwości uzdrawiające i antystresowe.

 

Możesz też skupić się na nowym hobby, na przykład na malowaniu lub uczenia się nowych języków. Te różne czynności, sprawią, że zapomniesz o tej obecnej sytuacji.

 

6. Skup się na swoim ciele

 

Nasze zdrowie fizyczne ma duży wpływ na nasze samopoczucie. W tym momencie możemy łatwo wpaść w niezdrowe nawyki lub zachowanie, które sprawi, że będziemy czuć się jeszcze gorzej.

 

Spróbuj zdrowo się odżywiać, jeść zbilansowane posiłki, pić wystarczająco dużo wody i regularnie ćwiczyć. Nie pal, nie zażywaj narkotyków i nie nadużywaj alkoholu.

 

Możesz wyjść z domu, sam lub ze współmieszkańcami, na jakąś formę ćwiczeń – na przykład spacer, jogging lub jazdę rowerem. Miej na uwadze, aby zachować 2-metrowy odstęp. Możesz wypróbować też jeden z naszych 10-minutowych treningów.

 

7. Trzymaj się faktów

 

Znajdź wiarygodne źródło wiadomości – na przykład stronę internetową rządu – i weryfikuj wszystkie informacje publikowane na stronach, mediach społecznościowych lub pochodzące od innych ludzi. Zastanów się, jak nieprawdziwe informacje mogą wpłynąć na inne osoby. Staraj się nie udostępniać informacji bez ich weryfikowania z wiarygodnymi źródłami.

 

Możesz też rozważyć ograniczenie czasu na oglądanie, czytanie lub słuchanie relacji z epidemii, w tym również mediów społecznościowych, wyłącz też powiadomienia o najnowszych wiadomościach na swoim telefonie.

 

Możesz ustalić sobie godzinę na czytanie wiadomości lub ograniczyć ilość ich sprawdzania.

 

8. Trzymaj rękę na pulsie

 

Martwienie się epidemią koronawirusa jest absolutnie normalne. Jednak niektóre osoby mogą odczuwać ogromny niepokój, który może wpływać na ich życie codzienne.

 

Staraj się skupić na rzeczach, nad którymi masz kontrolę, na przykład Twoje zachowanie, z kim chcesz rozmawiać, i jak oraz jak często czytasz informacje.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 13 maja 2020 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca