Lifestyle

Czy szczęście jest przereklamowane? Przeczytaj grudniowy numer „Znaku”!

„Szczęście jest nie tylko efektem tego, jak nam się układa, ale też kapitałem, który przynosi nam dalsze zyski” – mówi psycholog Janusz Czapiński w rozmowie z miesięcznikiem „Znak”.

*

Po bardzo ciekawym wrześniowym numerze „Znaku”, w którym kluczowym tematem były choroby psychiczne, redakcja krakowskiego czasopisma znów przygotowała niesamowicie atrakcyjny tematycznie numer: o szczęściu.

 

Niby szczęście jest przereklamowane, jak mawia Ewa Woydyłło-Osiatyńska, ale wciąż trudno go sobie nie życzyć. Polecam więc naszym Czytelnikom grudniowy numer pisma „Znak”. 

 

Paweł Ivo Kaczorowski

 

*

W filozoficznym bestsellerze czasów PRL-u (13 wydań do dziś), czyli książce O szczęściu, Władysław Tatarkiewicz wyróżnia cztery rozumienia szczęścia. Pierwsze, gdy mówimy o pomyślności, farcie, np. na loterii i w kartach. Drugie, gdy chodzi nam o szczególne przeżycie, euforię, stan intensywnej radości. Trzecie, gdy jak starożytni pojmujemy je jako eudajmonię, posiadanie największej miary dóbr dostępnych człowiekowi. I czwarte wreszcie, które oznacza zadowolenie z życia wziętego jako całość. Ten ostatni sens mamy z reguły na myśli, gdy uważamy, że szczęście to cel, do którego warto dążyć.

 

Jak jednak szczęście osiągnąć? W tym numerze przyglądamy się (z lekką nutą sceptycyzmu) różnym odpowiedziom: od regionalnych filozofii szczęścia pokroju hygge przez praktykę mindfulness po rozpoznania filozofów i psychologów.

 

Co składa się na nasz dobrostan psychiczny? Czy sweter, świeczki i kot są do szczęścia koniecznie potrzebne? Jak zachować umiar w ocenianiu samego siebie? Czy bycie nieszczęśliwym to dziś wstyd?

 

Odpowiadają: Janusz Czapiński, Olga Drenda, Eva Illouz, Edgar Cabanas i Władysław Stróżewski

 

Premiera już 1 grudnia!

 

 

Ponadto w numerze:

Timothy Snyder: Gdybym zmarł, byłbym typową ofiarą zapaści służby zdrowia

Pierre Hadot: Przeżywać każdą chwilę, jak gdyby była pierwsza i ostatnia

Felietony Springera, Gitkiewicz, Poniewierskiego

Fotoplastikony. Jacek Dehnel na tropie bohaterów starych fotografii

 

 

Redakcja

Redakcja

23 z Internetu
7568 artykułów 1720 tekstów 66 komentarzy
Wywrota.pl to interdyscyplinarny serwis społecznościowy zajmujący się kulturą. Jest jednym z pierwszych portali kulturalnych w polskim Internecie – działa od 1998 roku. W tym czasie otrzymał wiele prestiżowych nagród, m.in.: Papierowy Ekran…


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 26 listopada 2020 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca